Stretnutie s Poľskom v Banskej Bystrici predstavuje prvý ročník cyklu, ktorého cieľom je propagovať Poľsko, poľský jazyk a štúdium polonistiky v Centre poľského jazyka a kultúry na Univerzite Mateja Bela.

Tohtoročný program na Filozofickej fakulte UMB je rozdelený do niekoľkých dní. Návštevníci sa môžu tešiť na výstavu, prednášky, filmové projekcie či dokonca koncert piesní. Na všetky podujatia vrátane projekcií filmov je vstup voľný.

Pondelok, 25. november

Poľsko – 15 rokov v Európskej únii

11.00 – 11.30: Slávnostné otvorenie výstavy Poľsko – 15 rokov v Európskej únii, Vestibul Filozofickej fakulty UMB, Tajovského 51

11.30 – 13.00: Poľsko – 15 rokov v Európskej únii – prednáška J. E. Krzysztofa Strzałku, mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Poľskej republiky v Slovenskej republike, Vzdelávacie centrum Mateja Bela, Tajovského 51, 1. poschodie

17.00: Kvíz o Poľsku a poľskom jazyku, Centrum poľského jazyka a kultúry pri KSJ FF UMB, Tajovského 51

Utorok, 26. november

Poľsko a poľský jazyk v centre

10.00 – 11.30: Poľský komiks po roku 1989 – prednáška Jaceka  Gajewského, riaditeľa Poľského inštitútu v Bratislave, Centrum poľského jazyka a kultúry pri KSJ FF UMB, Tajovského 51 (miestnosť 153)

11.30 – 12.45: Projekcia filmu – Jeż Jerzy, rež. Wojtek Wawszczyk, Jakub Tarkowski, Tomasz Leśniak, 2010, Centrum poľského jazyka a kultúry pri KSJ FF UMB, Tajovského 51 (v pôvodnom znení)

13.00 – 14.30: Úradný preklad (poľsko-slovenský kontext) – prednáška Mgr. Alexandra Horáka, PhD., Centrum poľského jazyka a kultúry pri KSJ FF UMB, Tajovského 51 (miestnosť 153

Streda, 27. november

Poľská literatúra v centre

10.00 – 12.00: Polska literatura emigracyjna i wygnańcza 1939-1989 (Poľská exilová literatúra 1939 – 1989) – prednáška prof. dr hab. Andrzeja Niewiadomského (UMCS Lublin)

Centrum poľského jazyka a kultúry pri KSJ FF UMB, Tajovského 51

Prednáška sa uskutoční pri príležitosti vyhlásenia roku 2019 za rok Gustawa Herlinga-Grudzińského

štvrtok 28. 11.

Koncert na Radnici

17.30 / Koncert piesní Stanisława Moniuszka v podaní študentov a pedagógov Fakulty múzických umení Akadémie umení v Banskej Bystrici, Koncertná sála Jána Cikkera, Radnica mesta Banská Bystrica, Námestie SNP č. 1.

Koncert sa uskutoční pri príležitosti 200 rokov od narodenia Stanisława Moniuszka.

Festival poľských filmov Visla na Slovensku

Sprievodným podujatím tohto ročníka bude Festival poľských filmov Visla v Banskej Bystrici v Múzeu SNP (viac informácií nižšie). Okrem toho v tomto istom týždni (25. 11.) filmový klub, ktorý funguje pri Múzeu SNP, predstaví oscarový film Ida (rež. Paweł Pawlikowski, 2013, 82 min.).

Festival poľských filmov Visla na Slovensku, ktorý sa po prvýkrát uskutočnil v roku 2008 v Moskve, sa do roku 2019 rozšíril do vyše 40 miest v 14 krajinách – tento rok premiérovo aj na Slovensko. Festival poľských filmov Visla sa tak v súčasnosti stal najväčšou prehliadkou poľského kina na svete. Kino odzrkadľuje kultúru a históriu. Približuje spôsob, akým sa Poliaci pozerajú na svet, prezentuje problémy, s ktorými sa dennodenne stretávajú, a poukazuje na to, čo ich baví a teší, ale aj na to, čo ich znepokojuje a zarmucuje. Filmy budú premietané s českými, resp. slovenskými titulkami. Festival sa uskutoční aj v Banskej Bystrici podľa nasledujúceho harmonogramu:

Banská Bystrica, Múzeum SNP (Kapitulská 23)

  1. 11. / 16:30 Outsider
  2. 11. / 18:30 Útek
  3. 11. / 26:30 Najlepší
  4. 11. / 18:30 Vlkolak
  5. 11. / 16:30 Trénerova dcéra
  6. 11. / 18:30 Juliusz
  7. 11. / 16:30 Za vašu a našu neslobodu
  8. 11. / 18:30 303. peruť

Za vašu a našu neslobodu (Za waszą i naszą niewolę, rež. Adam Turula, 2019)

Filmový dokument prináša poľský pohľad na agresiu armády Varšavskej zmluvy, ktorej súčasťou bolo aj Poľské vojsko, do Československa v 1968. Vo filme sa objavujú svedkovia týchto udalostí – vtedajší vojaci i študenti. Sníma zachytáva prípravu na vkročenie vojsk do Československa, priebeh tejto invázie, ako aj jej následky, pričom zachytáva aj odpor, aký agresia vyvolala u mnohých Poliakov.

Outsider (Autsajder, rež. Adam Sikora, 2018, 93 min.)

Študent umenia Franek sa náhodou zapletie do praktík desivého totalitného zriadenia. Jeho akákoľvek citlivosť a ľudskosť si musia prejsť tvrdou skúškou. Nezaujíma sa o politiku, no príslušníci milície nájdu v jeho byte spolužiakov kufor s letákmi, na základe čoho je obvinený zo spolupráce s opozíciou. Filmový príbeh je inšpirovaný skutočnými udalosťami z obdobia stanného práva a začiatkov 80. rokov minulého storočia.

Juliusz (rež. Aleksander Pietrzak, 2018, 97 min.)

Hlavným hrdinom je obyčajný učiteľ výtvarnej výchovy, ktorého hlavným problémom v živote je otec – umelec-maliar, ktorý má stále nejaký párty. Keď senior prežije druhý infarkt, a napriek tomu odmietne zmeniť životný štýl, Juliusz bude musieť nájsť spôsob na to, aby ovplyvnil jeho správanie. Náhodou sa zoznámi s veterinárkou Dorotou, no ako sa ukáže, tu sa skutočné problémy len začínajú.

Útek (Fuga, rež. Agnieszka Smoczyńska, 2019, 103 min.)

Alicja si nepamätá vlastnú minulosť, ale dokázala si vybudovať nový život s novou identitou. Keď sa jej pôvodná rodina nájde, svoj starý život už nechce späť až dovtedy, kým sa jej začnú vynárať čriepky spomienok. Postupne jej nová a pôvodná identita splynú do jednej a na povrch sa tak dostáva znepokojivé zistenie o nej samej. Snímka získala štyri Zlaté levy na Festivale poľských celovečerných filmov v Gdyni v minulom roku.

303. peruť  (Dywizjon 303. Historia prawdziwa, rež. Denis Delić, 2018, 99 min.)

Autentický príbeh poľských elitných letcov je inšpirovaný bestsellerom Arkadyho Fiedlera s totožným názvom. Poľskí letci, ktorí sa spočiatku stretávajú s podceňovaním a zosmiešňovaním, sa stávajú legendou. V rámci Kráľovských vzdušných síl Veľkej Británie (RAF) vytvoria elitnú jednotku – 303. peruť, ktorej sa nikto nedokázal vyrovnať. V čase, keď každý deň mohol byť ich posledným, sa nebáli pustiť do vzdušných manévrov na hranici šialenstva. Film predstavuje nielen veľkolepé akcie, na ktorých sa letci zúčastnili počas Bitky o Anglicko, ale odhaľuje aj ich súkromný život – koho milovali, koho stratili a kto im najväčšmi chýbal.

Najlepší (Najlepszy, rež. Łukasz Palkowski, 2017, 110 min.)

Hlavným hrdinom filmu je športovec, ktorý svojimi výkonmi uchvátil svet, no v Poľsku ho dodnes prakticky nikto nepozná. Fascinujúci príbeh obrovského úsilia, veľkých pádov a neobyčajnej sily, inšpirovaný životom Jerzyho Górského, ktorý dokončil „beh smrti“ a vytvoril svetový rekord na majstrovstvách sveta v triatlone. Tento rekord by však nikdy nebol nedosiahol, keby pre sled istých udalostí nezmenil svoj život.

Vlkolak (Wilkołak, rež. Adrian Panek, 2018, 88 min.)

Dej filmu sa začína v lete roku 1945. Pre 8 detí, ktoré boli vyslobodené z tábora Gross-Rosen, je vytvorený provizórny sirotinec v opustenom paláci uprostred lesa. Ich opatrovateľkou sa stáva 20-ročná Hanka, ktorá tiež bola väzenkyňa. Po ukrutnostiach, ktoré zažívali hlavní hrdinovia v tábore, teraz môžu opäť získať útržky strateného detstva. Ako však čoskoro zistia, nočnej mory sa ešte stále nezbavili. V okolitých lesoch totiž na nich číhajú táborové vlčiaky. Vypustili ich esesáci ešte pred oslobodením tábora Gross-Rosen, a teraz celé vyhladované a rozbesnené pri hľadaní potravy obkľúčia palác.

Trénerova dcéra (Córka trenera, rež. Łukasz Grzegorzek, 2018, 93 min.)

Horúce leto. Maciej Kornet cestuje po Poľsku spolu so 17-ročnou dcérou Wiktoriou. Takto žijú už dlhé roky – sami dvaja a vždy spolu. Ich cestu určujú tenisové turnaje. Ona je jeho miláčik, ockovo dievčatko a veľká pýcha. Chcel by, aby bola najlepšia. On pre ňu znamená celý svet. Až do momentu, keď sa k nim pridá Igor, perspektívny tenista, ktorého Maciej Kornet začne trénovať. Všetci traja sa vydajú na cestu starou dodávkou, počas ktorej každý bude chcieť dosiahnuť svoj cieľ.