Matej Tóth sa zaslúžil o historicky prvé atletické zlato Slovenska na olympijských hrách. Bolo to v roku 2016 na olympiáde v Riu de Janeiro, kde vyhral chôdzu na 50 kilometrov. V roku 2020 sa stal siedmy raz víťazom ankety Atlét roka, pričom o rok neskôr ho uviedli do Siene slávy slovenskej atletiky.
V súčasnosti päťnásobný olympionik Matej Tóth vedie Vojenské športové centrum Dukla Banská Bystrica. A vy sa s ním môžete stretnúť a porozprávať v stredu 24. augusta na besede v Thurzovom dome, venovanej aj aktuálnej výstave História športu. Stredoslovenské múzeum, kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja, pozýva na ďalšie pokračovanie cyklu podujatí Stretnutia s minulosťou. Tie sa v letných mesiacoch viažu práve k výstave História športu. V júli to bola beseda s Elenou Kaliskou, v septembri to bude biatlonistka Paulína Fialková a aktuálna augustová beseda patrí Matejovi Tóthovi.
„Bol som veľmi športové dieťa a mal som rád pohyb. Nerobil som ho nejako organizovane, ale pamätám si, že vždy som svoj voľný čas trávil vonku s kamarátmi. Pred panelákom som hrával futbal, hokejbal, bicykloval som či behal. Rodičia nás neviedli k vrcholovému šport ale skôr k prirodzenému pohybu. Zlom prišiel v piatej triede, keď som sa dostal do atletickej triedy,“ spomína Matej Tóth.
Triumf na pláži Pontal v Rio de Janeiro
V nesmierne silnej konkurencii chôdze na 50 kilometrov na pláži Pontal v Rio de Janeiro triumfoval Matej Tóth v čase 3:40:58 h, s 18-sekundovým náskokom pred obhajcom zlata z Londýna, Austrálčanom Jaredom Tallentom. Na OH v Rio de Janeiro (2016) získal zlatú medailu, ktorá bola pre Slovensko prvou olympijskou medailou z atletiky v ére samostatnosti.
„Moje víťazstvo na tejto olympiáde sa dotklo nielen mňa ale aj veľmi veľkého množstva ľudí. Neboli to už len športoví fanúšikovia. Možno som niektoré preteky prežíval omnoho viac autentickejšie. Avšak táto olympiáda bola veľmi sledovaná a aj mňa ako športovca veľmi zvýraznila. Stala sa mojou najnezabudnuteľnejšou spomienkou. Budem preto veľmi rád, keď sa na besede v Thurzovom dome budem môcť o svoje spomienky a pocity podeliť aj s návštevníkmi Stredoslovenského múzea,“ hovorí Matej Tóth.
Vo Vojenskom športovom centre Dukla pôsobil Matej Tóth ako športovec 18 rokov, od jesene minulého roka zastáva pozíciu riaditeľa centra.
„Snažím sa uplatniť všetky svoje znalosti a skúsenosti a pomáhať najmä športovcom – vytvárať im tie najlepšie podmienky, pretože oni sú na Dukle tí, pre ktorých sme tu. To je moja najväčšia starosť a najvyšší cieľ,“ uviedol Matej Tóth.
Beseda s Matejom Tóthom k výstave História športu sa uskutoční v stredu 24. augusta o 17.00 h v Thurzovom dome. Na besedu s Paulínou Fialkovou sa môžete tešiť 14. septembra tiež v Thurzovom dome (17.00 h).