V stredu 22. februára sa v Thurzovom dome uskutoční ďalšie podujatie z cyklu Stretnutia s minulosťou, ktorého téma V tieni polmesiaca. Život pod osmanskou mocou priblíži, ako vyzeral život obyvateľov na uhorsko-osmanskom pomedzí a čo so sebou prinášalo podrobenie sa Osmanom.

Éra tureckej nadvlády nad časťou dnešného Slovenska trvala dlhých 150 rokov a priniesla obyvateľom vtedajšieho Uhorska množstvo nešťastia a problémov. V čase tureckej nadvlády bolo územie južného Slovenska dejiskom väčších či menších vojenských operácií, stretov a šarvátok. Práve toto obdobie osmanskej nadvlády na našom území predstavuje mimoriadne zaujímavú časť našej histórie, ktorá dodnes vyvoláva množstvo otázok a vzbudzuje záujem verejnosti. Zároveň ju sprevádza aj veľa stereotypov.

Stredoslovenské múzeum (SSM), kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja, vďaka spolupráci s  Katedrou histórie Filozofickej fakulty Univerzity Mateja Bela privíta v Thurzovom dome historičku Helenu Gahérovú z Mestského múzea v Pezinku. V prednáške s názvom V tieni polmesiaca. Život pod osmanskou mocou priblíži, ako vyzeral život obyvateľov na uhorsko-osmanskom pomedzí, čo so sebou prinášalo podrobenie sa Osmanom, ale aj to, aký osud čakal na ľudí, ktorí padli do osmanského zajatia a prečo bol údel zajatca väčšou tragédiou pre ženy ako pre mužov.

„Život pod osmanskou mocou obyvateľom priniesol dvojité zdanenie, čo znamenalo odvádzanie poplatkov, naturálií a vykonávanie robôt tak uhorským ako aj osmanským pánom. Neraz bolo výhodnejšie sa s Osmanmi dohodnúť, prijať ich podmienky a platiť im, než riskovať vyplienenie dediny, povraždenie obyvateľov či ich zajatie. Chytaniu zajatcov sa osmanskí vojaci väčšinou venovali, aby profitovali z výkupného a prilepšili si tak k žoldu, ktorý im často vyplácali neskoro. Čo sa dialo so zajatcami, kde boli držaní a ako sa mohli dostať na slobodu, to všetko sú veľmi zaujímavé témy, ktoré by som rada v mojej prednáške bližšie rozobrala,“ hovorí historička Helena Gahérová.

Aj keď k nám Osmani prichádzali ako nepriatelia, storočie a pol trvajúce susedstvo nenapĺňali len vzájomné boje a krviprelievanie ale aj také kontakty, ktoré v konečnom dôsledku obohatili rôzne oblasti nášho života. Čo sme od Osmanov prebrali, či dokonca používame dodnes, sa dozviete v stredu 22. februára o 17.00 h v Thurzovom dome na prednáške V tieni polmesiaca. Život pod osmanskou mocou.

Pozvánka na marcové stretnutie s minulosťou

Naozaj zaujímavá téma čaká na návštevníkov Thurzovho domu aj v marcovom pokračovaní cyklu Stretnutia s minulosťou. Spoločne s historikom Silvestrom Trnovcom sa pozrú na Obchod s otrokmi v dejinách Afriky a Európy. Podujatie sa uskutoční  29. marca o 17.00 h.