Od včerajšieho dňa v Banskej Bystrici, a hlavne v  Sásovej, prebieha akcia „Hecni sa!“ Tá vyvrcholí v sobotu podujatím „Urban Style Jam: Tvorbou proti rasizmu,“ ktoré sa za pomoci Streetartu (graffiti, breakdance a pod.) postaví proti rasovej diskriminácii u nás i v zahraničí.

Organizátor podujatia, občianske združenie Arttoday, sa rozhodol spojiť pouličnú kultúru s bojom proti rasizmu, a to prostredníctvom akcie „URBAN STYLE JAM: Tvorbou proti rasizmu,“ ktorá bude akousi bodkou prebiehajúcej akcie „HECNI SA!“ Toto podujatie je výtvarno-kultúrna aktivita, nastoľujúca aktuálnu problematiku vzťahov medzi ľuďmi rozličnej pleti, rôznymi etnikami, národnostnými a sociálnymi menšinami. Nenásilnou výtvarnou formou chce reagovať na túto problematiku, v meste, ktoré v minulosti zohralo kľúčovú úlohu v boji proti fašizmu, no aj napriek tomu je v súčasnosti postavené pred úlohu vzoprieť sa proti narastajúcim prejavom rasovej neznášanlivosti. Akcia bude realizovaná v priestoroch športovo-oddychového areálu, ktorý sa nachádza v srdci najväčšieho banskobystrického sídliska Sásová. Päťdňový „happening“ bude pozostávať z rôznych subpodujatí. Je určený hlavne mladým ľuďom, ale zaujímavý môže byť aj pre širokú verejnosť. Pozostáva z graffiti a streetartovej živej tvorby, sochárskeho workshopu, vystúpení tanečníkov Breakdance, z fireshow. Dôležitou súčasťou je zapojenie samotných divákov do podujatia. Celú akciu budú sprevádzať live DJ´s.

Celé podujatie vyvrcholí afterparty, ktorá sa uskutoční v sobotu v Beniczkého záhrade (vstup z Krížnej ulici od vedeckej knižnice, Banská Bystrica) o 21.00 h. Vstupné je voľné.

Projekt podporilo mesto Banská Bystrica, IRONLAK, Urpiner, Shirtinátor. Ďalšími partnermi sú Divadlo Ivana Pallúcha, Náš domov Sásová – Nezávislá občianska iniciatíva, SEWER, Design by Ghost a Seleziáni Banská Bystrica