Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici v spolupráci s Detským múzeom SNM v Bratislave, Africkým múzeom Dr. Emila Holuba v Holiciach a akademickým maliarom Štefanom Kockom Vás pozýva na jedinečnú interaktívnu výstavu pod názvom Farby Afriky. Výstava bude slávnostne otvorená vo štvrtok 3. mája o 15,00 hod. v historických priestoroch Thurzovho domu na Námestí SNP.

Stredoslovenské múzeum pripravilo výstavu Farby Afriky pre všetkých, ktorých táto nespútaná časť sveta láka. Najmä malí návštevníci si prídu na svoje v interaktívnom prostredí, kde na vlastnej koži spoznajú „nehostinnosť“ Sahary či prežijú dobrodružstvo v pralese. Na svojej dobrodružnej ceste po čiernom kontinente sa môžu pozrieť na svet očami hrocha, žirafy alebo leva. To všetko, ale aj oveľa viac zažijú návštevníci Stredoslovenského múzea na výstave Farby Afriky – Pestrá príroda v Tihányiovskom kaštieli v Radvani.

V druhej časti výstavy, ktorá je situovaná v Thurzovom dome môžete zažiť deň afrického dieťaťa alebo si vyskúšať život v beduínskom stane. Na Vašu návštevu sú pripravené príbytky Dogonov a Masajov. Farby Afriky – Cestovanie po Afrike Vám priblíži tradičný spôsob života domorodých obyvateľov, ich tradície a rituály.

Program výstavy…

Emil Holub opäť po rokoch v Banskej Bystrici

Súčasťou pripravovanej výstavy Farby Afriky je aj zbierka osobných predmetov z dobrodružných ciest po Afrike Dr. Emila Holuba, ktoré sú súčasťou zbierkového fondu Afrického múzea Emila Holuba v Holiciach. Osud cestovateľa z 19. storočia a Stredoslovenského múzea je vzájomne spätý. Počas svojho prednáškového turné zavítal aj do Banskej Bystrici, kde svojou prednáškou o ďalekých cestách po Afrike uchvátil miestne publikum. Emil Holub ešte počas svojho života rozdal zozbierané predmety do múzeí a škôl po celom Uhorsku.

Časť jeho zbierky sa stala základom zbierkového fondu aj pre Stredoslovenské múzeum. Banskobystričania majú jedinečnú šancu vidieť spomínané dary z roku 1895 práve na tejto výstave. Každý predmet z jeho zbierky má veľkú hodnotu, ktorá je dôkazom nezlomnej vôle človeka priniesť poznanie o dovtedy iba málo známej južnej Afrike a jej obyvateľoch.

Pripravovanou výstavou plánuje Stredoslovenské múzeum v júli zároveň osláviť 123. výročie svojej existencie.

Afrika očami akademického maliara Štefana Kocku

Výstava okrem priestoru na interaktívne oboznámenie sa so životom v Afrike, ponúka aj jedinečné obrazy pestrofarebného kontinentu, ktoré počas svojich ciest namaľoval akademický maliar Štefan Kocka. Väčšinu svojich zážitkov a dobrodružstiev prežil maliar v Keni, kde na vlastnej koži spoznal tradičnú kultúru Masajov. Práve s nimi zažil radosť i smútok a spoznal dobrosrdečnosť afrického ľudu. Obrazy, ktoré z cesty po Afrike namaľoval, rozprávajú príbeh, zachytávajú každodenný život i autorov vlastný pohľad na nespútanosť čierneho kontinentu. Maľby Štefana Kocku z jeho ciest po Afrike môžu návštevníci Stredoslovenského múzea vidieť opäť po siedmych rokoch vo výstavných priestoroch Thurzovho domu.

Stredoslovenské múzeum podporuje projekt Unicefu – Školy pre Afriku

Návštevníci môžu počas výstavy zároveň prispieť na projekt Unicefu – Školy pre Afriku. Z vyzbieraných peňazí spoločne pomôžeme africkým deťom zabezpečiť vybavenie pre ich školu.

Bližšie informácie o výstave pre veľkých i malých, o vstupnom, sprievodných kultúrnych podujatiach a tvorivých dielňach nájdete na stránke Stredoslovenského múzea (www.stredoslovenskemuzeum.sk).

Výstavu Farby Afriky – Cestovanie po Afrike v Thurzovom dome a Farby Afriky – Pestrá príroda môžete vidieť až do 29.7.2012 v expozíciách Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici.

 

Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici v spolupráci s Detským múzeom SNM v Bratislave, Africkým múzeom Dr. Emila Holuba v Holiciach a akademickým maliarom Štefanom Kockom Vás pozýva na jedinečnú interaktívnu výstavu pod názvom Farby Afriky. Výstava bude slávnostne otvorená vo štvrtok 3. mája o 15,00 hod. v historických priestoroch Thurzovho domu na Námestí SNP.

Stredoslovenské múzeum pripravilo výstavu Farby Afriky pre všetkých, ktorých táto nespútaná časť sveta láka. Najmä malí návštevníci si prídu na svoje v interaktívnom prostredí, kde na vlastnej koži spoznajú „nehostinnosť“ Sahary či prežijú dobrodružstvo v pralese. Na svojej dobrodružnej ceste po čiernom kontinente sa môžu pozrieť na svet očami hrocha, žirafy alebo leva. To všetko, ale aj oveľa viac zažijú návštevníci Stredoslovenského múzea na výstave Farby Afriky – Pestrá príroda v Tihányiovskom kaštieli v Radvani.

V druhej časti výstavy, ktorá je situovaná v Thurzovom dome môžete zažiť deň afrického dieťaťa alebo si vyskúšať život v beduínskom stane. Na Vašu návštevu sú pripravené príbytky Dogonov a Masajov. Farby Afriky – Cestovanie po Afrike Vám priblíži tradičný spôsob života domorodých obyvateľov, ich tradície a rituály.

Emil Holub opäť po rokoch v Banskej Bystrici

            Súčasťou pripravovanej výstavy Farby Afriky je aj zbierka osobných predmetov z dobrodružných ciest po Afrike Dr. Emila Holuba, ktoré sú súčasťou zbierkového fondu  Afrického múzea Emila Holuba v Holiciach. Osud cestovateľa z 19. storočia a Stredoslovenského múzea je vzájomne spätý. Počas svojho prednáškového turné zavítal aj do Banskej Bystrici, kde svojou prednáškou o ďalekých cestách po Afrike uchvátil miestne publikum. Emil Holub ešte počas svojho života rozdal zozbierané predmety do múzeí a škôl po celom Uhorsku.

Časť jeho zbierky sa stala základom zbierkového fondu aj pre Stredoslovenské múzeum. Banskobystričania majú jedinečnú šancu vidieť spomínané dary z roku 1895 práve na tejto výstave. Každý predmet z jeho zbierky má veľkú hodnotu, ktorá je dôkazom nezlomnej vôle človeka priniesť poznanie o dovtedy iba málo známej južnej Afrike a jej obyvateľoch.

Pripravovanou výstavou plánuje Stredoslovenské múzeum v júli zároveň osláviť 123. výročie svojej existencie.

Afrika očami akademického maliara Štefana Kocku

Výstava okrem priestoru na interaktívne oboznámenie sa so životom v Afrike, ponúka aj jedinečné obrazy pestrofarebného kontinentu, ktoré počas svojich ciest namaľoval akademický maliar Štefan Kocka. Väčšinu svojich zážitkov a dobrodružstiev prežil maliar v Keni, kde na vlastnej koži spoznal tradičnú kultúru Masajov. Práve s nimi zažil radosť i smútok a spoznal dobrosrdečnosť afrického ľudu. Obrazy, ktoré z cesty po Afrike namaľoval, rozprávajú príbeh, zachytávajú každodenný život i autorov vlastný pohľad na nespútanosť čierneho kontinentu. Maľby Štefana Kocku z jeho ciest po Afrike môžu návštevníci Stredoslovenského múzea vidieť opäť po siedmych rokoch vo výstavných priestoroch Thurzovho domu.

 

Stredoslovenské múzeum podporuje projekt Unicefu – Školy pre Afriku

Návštevníci môžu počas výstavy zároveň prispieť na projekt Unicefu – Školy pre Afriku. Z vyzbieraných peňazí spoločne pomôžeme africkým deťom zabezpečiť vybavenie pre ich školu.

 

Bližšie informácie o výstave pre veľkých i malých, o vstupnom, sprievodných kultúrnych podujatiach a tvorivých dielňach nájdete na stránke Stredoslovenského múzea (www.stredoslovenskemuzeum.sk).

Výstavu Farby Afriky – Cestovanie po Afrike v Thurzovom dome a Farby Afriky – Pestrá príroda môžete vidieť až do 29.7.2012 v expozíciách Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici.