Divadelne sugestívny príbeh o latentnom strachu z inakosti plodiaceho nenávisť už túto sobotu na doskách kultúrneho centra Záhrada – CNK. Divadelný súbor Gasparego sa predstaví s inscenáciou BOJ ČERNOCHA SO PSAMI, ktorá na festivale Scénická žatva získala Cenu za Tvorivý čin roka 2012.

gasparego9Dej svojej najznámejšej hry umiestnil B.M. Koltés do nemenovanej západoafrickej krajiny, na miesto stavby verejnoprospešného diela, ktorú vedie zahraničná spoločnosť. Do ohradeného priestoru vstupuje černoch Albury a od stavbyvedúcich – belochov sa dožaduje tela svojho brata, ktorý tam deň predtým zahynul. Jeho neoblomná nástojčivosť postupne odkrýva záhadu okolo zmiznutia bratovho tela, nepatrné konflikty medzi postavami sa stupňujú vo víre nezadržateľných emócií. Kto je v tejto hre divochom a kto civilizovaným občanom, kto je pes a kto je pohryzený, kde pramení nákaza našej pokrivenej morálky? Divadelne strhujúca analýza latentného strachu z inakosti plodiaceho nenávisť, z ktorej sa ľudská rasa nie je schopná vymaniť.

Divadlo  Gasparego  je pokračovateľom Divadla G. F.  Belopotockého, ktoré vzniklo pred desiatimi rokmi v Liptovskom Mikuláši. Na svojom konte má šesť úspešných inscenácií a viacero významných ocenení. Za inscenáciu Murlin Murlo získali „belopoťáci“ na Scénickej žatve v roku 2005 ocenenie Tvorivý čin roka. Rovnaký úspech zopakovali aj v roku 2012 s incenáciou Boj černocha so psami. Ide o najvyššie ocenenie, aké môžu amatérske divadlá na Slovensku dosiahnuť. Divadlo sa zúčastnilo viacerých festivalov o.i. aj medzinárodných festivalov v Rusku a Kórei. Na medzinárodnom festivale nezávislého alternatívneho a experimentálneho divadla v Macedónsku získala hra v réžii Jána Mikuša Papagáje chrobáky nežerú Grand Prix.

Záhradnú divadelnú konfrontáciu so strachom z inakosti zažijete v Záhrade 8. júna 2013 o 20.00.

Boj černocha so psami / účinkujú: Stanislav Štofčík, Ľubomír Raši, Mário Kermiet, Helena Hajková/Zuzana Rohoňová, Ľudmila Klimková, Peter Danko / réžia: Ján H. Mikuš / dramaturgia: Jana Mikuš Hanzelová. Vstupné: 3/5 EUR.