Modelovanie a 3D tlač je inovatívny spôsob, vďaka ktorému sa dnes vieme dostať k vývoju nových produktov. Dvaja mladí Banskobystričania dnes vyrábajú netradičné produkty, ktoré potešia milovníkov pečenia či domácich dekorácií. Oslovujú ich aj priemyselné firmy, pre ktoré vyrábajú náhradné diely.

Ochranné štíty, pekárenské pomôcky na mieru, lampy s rodinnou fotografiou či nedostupné náhradné diely. To všetko je možné vyrobiť pomocou jedinečnej 3D tlače, ktorá má veľký technologický potenciál aj v priemysle. V minulom roku vďaka nej vyrobili tisícky štítov pre zdravotníkov, dnes vznikajú jedinečné darčeky alebo náhradné diely do stroja.

Prvá 3D tlač v Banskej Bystrici

Začínali s dvomi tlačiarňami, dnes ich majú šestnásť a na konte viac ako 400 úspešných projektov. Dvaja ambiciózni Banskobystričania, Petr Štěpánek a Andrej Krajčovič, otvorili v roku 2019 ako prví v Banskej Bystrici firmu, ktorá sa pod značkou Stepanek3D dodnes venuje viacerým metódam 3D tlače.

„Obracajú sa na nás firmy, ktoré potrebujú vyrobiť náhradný diel, na ktorého dodanie by veľmi dlho čakali a teda by sa im znemožnila výroba. Ale medzi našimi klientmi sú aj bežní ľudia, ktorým sa niečo doma pokazí a náhradné diely sa už nevyrábajú, prípadne chcú vytvoriť netradičný darček pre blízkeho,“ vysvetľuje Petr Štěpánek, konateľ spoločnosti Stepanek3D, ktorý nám ukazuje modelovanie a výrobu ozubeného kolieska pre klienta.

3D koláčiky a presne nakrájaný koláč potešia milovníkov pečenia

Vytiahnuť z rúry čerstvo upečené 3D koláčiky nie je science-fiction. Tento rok značka Stepanek3D prišla na trh s technologickým startupom a začala vyrábať pekárenské pomôcky na mieru. „Napríklad na základe fotografie, ktorú nám klient dodá, vieme vyrobiť formičku, aby mal koláč v konečnom výsledku podobu z fotky, takže tam budú všetky kontúry a detaily,“ opisuje Petr Štěpánek.

Ani originálne zápichovacie postavičky na tortu nie sú pre mladých technológov problém. Vyrábajú sa z ekologického plastu, a tak sa v torte môže ocitnúť sám oslávenec v zmenšenej 3D podobe alebo obľúbená rozprávková postavička. Detailistky poteší označovač rezu, teda mriežka v rôznych tvaroch, ktorá pomôže takmer na milimeter pokrájať upečený koláč na rovnaké dieliky. 3D tlač ponúka široké spektrum pomôcok na pečenie.

 „Všetky tieto unikátne pomôcky na mieru vieme dodať od jedného kusu veľmi rýchlo, za dostupnú cenu, dokonca aj na druhý deň a teraz sme pripravili aj tematické valentínske balíčky a zdá sa, že sú veľmi obľúbeným darčekom,“ dodal Petr Stěpánek.

3D dekorácie oživia domácnosť a spoja rodinu

Stepanek3D má v talóne ešte jeden nový startup. V najbližších týždňoch spúšťajú výrobu moderných dizajnových doplnkov do domácnosti. V prvom kroku sa chcú zamerať na výrobu nočných lámp na mieru.

„Kľúčové budú hlavne tienidlá, ktoré budeme vyrábať podľa vzoru fotografie a pri rozsvietení sa objaví priestorový plnofarebný obraz. Lampu budeme vyrábať na zákazku od jedného kusu, takže to bude originálny darček,“ vysvetlil Petr Štěpanek.

Prvá pomoc pre výrobné firmy

3D tlač sa v Banskej Bystrici od začiatku špecializuje hlavne na výrobné firmy. Pomáha minimalizovať náklady a zvyšovať pridanú hodnotu tým, že používa 3D tlačiareň na zhotovenie prípravkov do výroby, napríklad upínacích náhradných dielov alebo malosériovú výrobu.

„Ak sa vo firme pokazí stroj, ktorý blokuje výrobnú linku, každá hodina státia predstavuje veľké náklady na stratenom zisku. Dodanie náhradného dielu od výrobcu môže trvať aj niekoľko týždňov alebo mesiacov a to predstavuje pre firmy veľké straty. My vieme vďaka 3D tlače vyrobiť komponent v krátkom čase a v dostupnej cene, čo firme minimalizuje straty. Aj v tom je 3D tlač lídrom, prináša obrovské portfólio možností využitia a má svetlú technologickú budúcnosť v mnohých odvetviach,“ dodal Petr Štěpánek.