V bezprostrednej blízkosti historického centra obce Staré Hory vzniká projekt nového architektonicky zaujímavého bytového súboru. Projekt Staré Hory Rezort prinesie trojicu trojpodlažných bytových domov.

Do aktuálne výrazne obmedzenej ponuky možností nového bývania v regióne prichádza projekt, ktorý je skĺbením funkčného moderného bývania na dosah všetkých predností krajského mesta, ale zároveň priamo uprostred prírody.

Len štrnásť minút autom z centra Banskej Bystrice sa ocitneme v známej doline na pomedzí Veľkej Fatry a Nízkych Tatier. Priamo pri historickom centre obce Staré Hory, naprojektoval známy banskobystrický architekt Marek Dupej trojicu nízkopodlažných bytových domov.

„Cieľom je priblížiť dostupnosť bývania a prírodu pre rodiny aj jednotlivcov, ktorí si v aktuálnej dobe nemôžu dovoliť kúpu novostavby priamo v Banskej Bystrici,“ vysvetľuje architekt.

Jednoduchá funkčná architektúra

Staré Hory rezort začne svojou prvou etapou rásť už tento rok v lete. Každý z trojice bytových domov bude mať 9 bytov, z toho trojicu 2-izbových a šesť 3-izbových. Tie budú mať z jednej strany vstupné pavlače, zo strany druhej potom súkromné terasy prislúchajúce k jednotlivým bytom smerované do zeleného vnútrobloku.

„Architektúra navrhovaných objektov sa snaží korešpondovať s typickým dedinským tvaroslovím za použitia tradičných prírodných materiálov,“ dopĺňa architekt projektu Marek Dupej.

Dispozície už na prvý pohľad upútajú efektívnymi a variabilnými riešeniami, v ktorých vyniká hlavný obytný priestor prepájajúci viaceré funkcie.

Byty budú pre budúcich vlastníkov vyhotovené už v štandarde s podlahami, interiérovými dverami a keramickou sanitou. Jednotlivé miestnosti budú presvetlovať francúzske okná. Na vykurovanie budú slúžiť tepelné čerpadlá zaisťujúce dlhodobo nízke náklady.

Uprostred hôr, na dosah mesta

Staré Hory sú nielen známe mariánske pútnické miesto, ale aj raj pre turistov, cyklistov a samozrejme, aj milovníkov zimných športov. Tí odtiaľ majú na dosah množstvo trás na pomedzí dvoch národných parkov.

Dôležité dopravné napojenie a množstvo turistov prináša miestnym, možno prekvapujúco, aj veľa výhod. Na prvý pohľad menšia obec vďaka nim na malom priestore získava vybavenosť a služby, na ktoré sme zvyknutí len v mestách. Tamojšie hotely a penzióny ponúkajú zaujímavé gastronomické možnosti i oddych vo wellness. Fungujú aj služby v obci, a tak za menším nákupom nemusíte vždy sadať do auta a ponáhľať sa do Bystrice. Obec má aj vlastnú materskú i základnú školu.

Bývanie v tejto lokalite sa síce nezaobíde bez auta, ale či už pre mladé rodiny alebo profesionálov hľadajúcich pokojné bývanie mimo centra, je každá ponuka bytu doplnená o parkovacie miesto. Samozrejmosťou je potom možnosť dokúpenia ďalších. Samotný areál bude navyše oplotený s prístupovou rampou a doplnený aj novou zelenou výsadbou či menším detským ihriskom.

Ďalšie informácie o bytovom súbore Staré hory Rezort sú k dispozícii na webe www.starehoryrezort.sk či na Facebook stránke projektu.