V sobotu 26. mája zabili v Bratislave Henryho Johna Serafica Acorda. Brutálny útok Juraja H. prišiel potom, čo sa Henry zastal svojich kolegýň, ktoré Juraj obťažoval.

Henry prejavil odvahu, slušnosť a ľudskosť. Spravil to, čo by mal spraviť každý z nás. Zaplatil za to životom. Platforma Nie v našom meste zvoláva v stredu 6. júna o 17.00 h pietnu spomienku na Henryho na Námestie SNP k morovému stĺpu. Aktuálne informácie nájdete na facebookovom evente.

Henry John Serafica Acorda bol z Filipín. Pracoval v Bratislave niekoľko rokov. V sobotu 26. mája o 4:34 h ráno sa Henry na Obchodnej ulici v Bratislave zastal svojich kolegýň, ktoré obťažoval Juraj H. z Dunajskej Stredy. Spočiatku sa Henry snažil útočníkovi vzdialiť a vyhnúť, ale Juraj H. ho zastavil a po slovnej výmene zaútočil na Henryho. Po údere rukou Henry padol na zem, následne ho Juraj H. kopol do hlavy. Henry sa už nepostavil. Útočník si ležiace telo Henryho odfotil a šliape po ňom nohou, vrazil mu dve silné facky, ale Henry už nereagoval.

Približne minútu od začiatku tragédie reagovali okoloidúci. Zadržali Juraja H. na mieste činu a Henrymu sa snažia pomôcť. Trochu neskôr, približne o 5 minút, sa zjavila polícia. Žiaľ, pre Henryho je už neskoro. Neskôr zraneniam podľahol a zomrel v nemocnici.

Médiá zverejnili aj video, ktoré zachytáva útok Juraja H. na Henryho.

Zarážajúcim zostáva konanie okresného prokurátora, ktorý po útoku nevyhovel návrhu vyšetrovateľa na zadržanie Juraja H. Po zásahu Generálnej prokuratúry bol však útočník opätovne zadržaný a súd rozhodol o jeho vzatí do väzby. Obvinený je zo zabitia a hrozí mu 7 až 12 rokov.

Spomienka na Henryho v Banskej Bystrici

V stredu 6. júna sa stretávajú ľudia v Banskej Bystrici, ale aj v Bratislave, Košiciach a Prahe, aby si uctili Henryho pamiatku a dôrazne ukázali, že v demokracii nie je priestor pre násilie a extrémizmus.

Motívy spomienkového stretnutia približuje koordinátorka platformy Nie v našom meste Martina Strmeňová: „Henry sa stal obeťou brutality človeka, ale aj atmosféry v našej krajine, ktorú vrcholoví politici dlhodobo sýtia nenávisťou, predsudkami a konšpiráciami. V krajine, kde je normálne správať sa voči ženám sexisticky, kde stále zápasíme s účinnou pomocou pre ženy, ktoré boli vystavené násiliu a kde sebavedomie extrémistov rastie, pretože časť z nich sedí aj v parlamente, je nevyhnutné, aby sa ľudia odvážne postavili za ľudskosť a toleranciu. Slovensko sa len nedávno zobudilo do dňa, v ktorom sme sa dozvedeli o brutálnej vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a dnes čelíme ďalšej vražde, ktorej obeťou je slušný a odvážny Henry z Filipín. Nezabudnime na jeho konanie, pretože tak ako on by mal konať každý z nás.“

Preto sa v stredu 6. júna stretnú aj Banskobystričania a Banskobystričanky na tichej manifestácii a vzdajú hold Henryho odvahe, ktorá musí každého z nás mobilizovať proti zlu. Pre Henryho rodinu je vyhlásená zbierka, ktorá je dostupná prostredníctvom internetu.