Vykurovacia sezóne je v plnom prúde, už ste istotne čítali desiatky rád ako ušetriť, znížiť náklady na vykurovanie a iné tipy, ktoré vám pomôžu prežiť zimu s čo najmenšími finančnými stratami. No vedeli ste o tom, že sálavé podlahové kúrenie vám dokáže znížiť náklady na kúrenie až o 30 % oproti klasickému radiátorovému systému? Mnoho ľudí nevie o týchto výhodách a z podlahového kúrenia má určité obavy ako – nedokáže vykúriť celú miestnosť, keď sa pokazí, môžem rovno zbúrať celý dom/byt alebo aj to, že má výrazne vyššiu spotrebu. Je to pravda?

podlaha prVýhody podlahového kúrenia

Hlavnou výhodou podlahového kúrenia je, že dokáže izbu vyhriať oveľa lepšie ako radiátor a tým pádom sa rúca hneď prvý mýtus. Zoberte si, že podlaha je v celej izbe, no radiátor je iba jej zlomok, a tak tento spôsob vykurovania dokáže vyhriať celú miestnosť oveľa rovnomernejšie a navyše aj za nižšie náklady. Samozrejme, že nie je vhodné, keď máte na podlahovom kúrení položené hrubé koberce alebo drevené parkety, najlepší je prírodný kameň alebo keramická dlažba, ktoré sú skvelými vodičmi tepla.

Na čo ďalšie sa môžete tešiť?

Podlahové kúrenie je ideálne pre alergikov a astmatikov, pretože nevíri vzduch a s ním aj prach. Takže žiadne prachové búrky nebudú útočiť na vaše dýchacie cesty. Okrem toho nevysušuje ani vzduch, čo je super pre sliznice každého človeka. Ideálne je skombinovať podlahové kúrenie a závesný alebo stacionárny plynový kotol, vďaka čomu môžete dosiahnuť práve spomínanú 30% hornú hranicu úspory oproti kúreniu s radiátormi.

A má aj nejaké nevýhody?

Samozrejme, nič a nikto nie je dokonalý. Hlavnou nevýhodou je pomerne komplikovaná inštalácia, no v konečnom dôsledku sa umiestnenie pod podlahu premení na výhodu – z priestoru izby neukrajuje a esteticky nešpatí žiadny radiátor. Taktiež pri nesprávne zvolenom materiáli rúrok môže dochádzať k zanášaniu vodným kameňom. No keď si vyberiete rúrky z polybuténu, vodného kameňa sa nemusíte obávať. V konečnom dôsledku výhody podlahového vykurovania vysoko prevyšujú jeho nedostatky. Je len na vás, či tieto plusy dokážete oceniť.