Banskobystrický Športový klub Thajského boxu Firegym, ktorý v tomto roku oslavuje dvadsať rokov svojej existencie, otvára ďalšiu sezónu v nových tréningových priestoroch a prijíma nových členov.

Firegym foto Bea Dupejová BelákováV nových priestoroch – na Sládkovičovej ulici v Radvani (budova bývalého Nábytku Mikušincová), ponúka Firegym možnosť tréningov pre všetkých, čo majú záujem trénovať thajský box, box, MMA, získať kondičku či, a to sa týka najmä detí, vyblázniť sa.

Tréningy thajského boxu pre začiatočníkov, ktoré vedú skúsení tréneri, sú určené tým, ktorí sa chcú venovať tomuto športu či už súťažne alebo nesúťažne. Naučia sa na nich základy thajského boxu a môžu postúpiť do skupiny pokročilých a trénovať aj s profesionálnymi zápasníkmi.

Tréningy klasického boxu ocenia začiatočníci aj pokročilí, ale tiež športovci z iných ringových športov, ktorí si chcú zlepšiť box. Aktuálne veľmi populárny šport MMA (Mixed Martial Arts, t.j. zmiešané bojové umenia) zahŕňa  boj v stoji aj boj na zemi. Vo Firegyme sa mu záujemcovia môžu venovať od základov.

Firegym 4 foto Bea Dupejová BelákováTréningy pre dievčatá a ženy rôzneho veku sú zamerané hlavne na získanie kondičky a vyformovanie postavy, pričom sa využívajú techniky z thajského boxu. Tréningy sú nekontaktné, bez sparringu. Deti môžu vo Firegyme trénovať v dvoch skupinách. Tréningy pre deti od 4 rokov sú hravé, s účelom rozvíjať všeobecné pohybové schopnosti detí a tým aj pozitívny vzťah k športu. Vedú ich licencovaní tréneri s bohatými skúsenosťami s tréningom detí. Druhá skupina detí bude pre mladých nadšencov od 8 rokov. Na týchto tréningoch sa deti naučia základy techník thajského boxu.

Vo Firegyme nezabúdajú ani na mamičky s deťmi (od 4 rokov), aby aj ony mali možnosť zašportovať a zapojiť aj svojho potomka. Vždy vo štvrtok o 17. hod.môžu cvičiť v jednej veľkej miestnosti pod vedením dvoch trénerov – jeden sa bude venovať ženám a druhý deťom.

Firegym Rozpis tréningovNových členov prijíma Firegym práve v týchto dňoch. Stačí ak záujemcovia a záujemkyne prídu do Firegymu na Sládkovičovej ulici 15 minút pred začiatkom tréningu, ktorý si vybrali, vypíšu prihlášku a môžu hneď cvičiť. Na prvý tréning stačí športové oblečenie, cvičí sa naboso na špeciálnej podlahe pre bojové športy. Prihlášku za tých záujemcov, ktorí nemajú ešte 18 rokov, musí podpísať ich zákonný zástupca. Rozpis tréningov môžete nájsť na stránke športového klubu Firegym. Športový klub Thajského boxu Firegym Banská Bystrica bol založený v roku 1999, aj keď fungoval už od roku 1995 pod názvom kickbox klub Leopard.

Od svojho založenia sa klub pod vedením trénera Martina Beláka venuje výchove amatérskych aj profesionálnych bojovníkov v Thajskom boxe, ale vedie aj tréningy pre ženy, deti a širokú verejnosť. Od začiatku existencie klubu jeho členovia dosiahli významné úspechy a zapísali sa medzi svetovo známe tváre tohto športu. Medzi najznámejších odchovancov klubu patria napr. Vladimír Konský, Ján Mazúr, Vladimír Moravčík, Rudolf Ďurica, Peter Baran a mnohí ďalší.

Klub Firegym a jeho tréner Martin Belák stáli aj za založením celoslovenskej federácie športových klubov Slovenský Thajský Box a za vznikom medzinárodnej amatérskej ligovej súťaže Euroliga Muay Thai, ktorá funguje od roku 2005 a ktorej sa zúčastňujú športovci z ôsmich európskych krajín. Športový klub Firegym Banská Bystrica je členom medzinárodného hnutia Thajský box proti drogám (Muay Thai against drugs) a v súčasnej dobe rozvíjame projekt na podporu športovania detí z detských domovov.