Banskobystrické Divadlo Štúdio tanca pripravilo na koniec septembra ďalší zo série večerov 2v1. V piatok 28. septembra o 19. hod. to bude tanečná inscenácia Spomienky tela v choreografii Tomáša Danielisa a koncert VENI ACADEMY.

Spomienky tela sú abstraktné tanečné predstavenie odhaľujúce skryté komnaty človeka, ktoré naše telo starostlivo ukrýva… to všetko vyjadrené cez sugestívny pohyb, tanec a neprehliadnuteľnú hudbu Martina Turčana, známeho aj pod pseudonymom Toni Granko.

Druhá časť večera patrí študentskému súboru VENI ACADEMY, ktorý sa stáva čoraz obľúbenejšou komunitou medzi mladými ľuďmi. Je to platforma, kde pokračujú staré a vznikajú nové priateľstvá, kde študenti môžu interpretovať skladby, s akými sa bežne v škole nestretnú, a najmä kde sa na ich umeleckom raste podieľajú ich profesionálni spoluhráči z VENI ensemble.

Na koncerte v Divadle Štúdio tanca odznie skladba In C Terryho Rileyho, ktorá je dnes už bezpochyby klasickou skladbou hudobného minimalizmu a predstavuje akýsi prototyp hudby tejto štýlovej epochy. Stabilná a permanentná rytmická pulzácia, krátke melodicko-rytmické segmenty, ktoré pri viacnásobnom opakovaní v rôznych nástrojoch vytvárajú až hypnotické akordické bloky, raz harmonicky jasné, inokedy zahmlené. V rockovej hudbe blízka razancia, s akou sa táto skladba má hrať, to všetko hudobný minimalizmus zbližuje s oblasťou, ktorá sa často – najmä v Európe – voči tzv. avantgardnej hudbe vnímala ako protiklad… Uznanie a popularita, ktorú si medzi rockermi americkí minimalisti prostredníctvom takýchto skladieb získali, je napokon toho najlepším dôkazom.