Bohatý kultúrny program, atrakcie pre deti, chutné jedlo aj diskotéka. Horná Mičiná má v sobotu 12. augusta svoj deň. Pripomína si 730. výročie vzniku obce a pozýva na Mičinskô 2023.

Mičinskô je stretnutím bývalých aj súčasných obyvateľov Hornej Mičinej ale aj návštevníkov z blízkeho či vzdialenejšieho okolia. Podujatie je pre všetkých, ktorí sa chcú zabaviť, zaspomínať si, stretnúť priateľov. A tiež si pripomenúť tradície obce, ľudové zvyky či tradičné domáce jedlá.

Tento rok sa Mičinskô koná v sobotu 12. augusta v areáli Obecného úradu a na futbalovom ihrisku. Oficiálne sa otvára o 13.00 h, no už na pravé poludnie, od dvanástej, budú pre deti pripravené skákacie hrady a rôzne iné atrakcie.

Z neďalekej Bystrice príde na podujatie zahrať dievčenská kapela Škridle (13.45 h) aj akustické duo Choco & Luna, ktoré s gitarami a spevom spríjemní návštevníkom čas od 14.35 h. Nebude chýbať ani tombola (16.00 – 16.45 h) a ani Učiteľka tanca, Medulienka a ďalšie známe skladby v podaní Pavla Hammela (17.00 – 18.00 h).

Po koncerte Pavla Hammela prídu na rad ľudovky v podaní Ľudovej hudby Juraja Pecníka z Čerína. Pecníkovci určite zahrajú aj známu a obľúbenú pieseň Mám ja hrušku (18.00 h). A po ich vystúpení sa opäť zmení hudobný žáner. Kapela Bon Jovi revival, ktorá má v repertoári známe hity skupiny Bon Jovi ale aj svoje vlastné piesne, vnesie do podujatia rockovú atmosféru (19.45 h). Diskotéka s DJ Škamla sa začne o 21.30 h. Mičinskô ponúkne svojim návštevníkom, domácim aj príchodzím, aj dobré a chutné jedlo. Vstup je voľný.

Horná Mičiná. Prvá písmomná zmienka o obci, ktorá leží na ceste smerom na Podpoľanie, siaha doroku 1293. V historických záznamoch sa spomína ako územie zemepána Mikeho syna Radunovho. Od tejto doby bolo územie obce sústavne osídlené. Počas svojej existencie prešla obec zložitým vývojom. Neskôr patrila zemepánovi rodiny Benických, ktorý dedične zastával úrad podžupana Zvolenskej župy. Horná Mičiná sa v istom zmysle stala aj centrom Zvolenskej župy. Obec leží v západnej časti Slovenského rudohoria a patrí k Bystrickej vrchovine, ktorá tvorí najväčšiu časť Zvolenskej kotliny. Na kopci Kozlinec sa nachádza chránené nálezisko duba plstnatého.