Leto v Hudobnom átriu banskobystrickej Štátnej vedeckej knižnice bude patriť 55. výročiu rockovej revolúcie, legendárnemu hudobnému festivalu Woodstock 1969.

Počas júla a až do konca augusta môžete v Hudobnom átriu navštíviť audiovizuálnu výstavu s ponukou projekcií k 55. výročiu kultového hudobného festivalu Woodstock ´69, ktorý vyústil v začiatok novej hudobnej éry. Woodstock sa stal míľnikom vo vývoji rockovej a folkovej hudby ale aj vizuálnej kultúry. Na festivalovom pódiu vystúpilo 32 hudobníkov, zažiarili tu Janis Joplin, Jimi Hendrix, Carlos Santana, Joe Cocker, The Who, Ravi Shankar, Joan Baez, Crosby, Stills, Nash & Young a mnohí ďalší. V Hudobnom átriu zažijete hudobné návraty aj prostredníctvom koncertného filmu Woodstock 3 dni mieru a hudby a ďalších pôsobivých hudobných dokumentov, ktoré vás prevedú k hlbšiemu poznaniu histórie rocku.

Dozviete sa aj, že…

Miestom konania festivalu Woodstock bola farma Maxa Yasgura o rozlohe cca 240 ha v blízkosti mesta Bethel v štáte New York v USA. Počas troch víkendových dní, od 15. do 18. augusta 1969, sa tu zhromaždilo vyše pol milióna mladých ľudí, aby si vypočulo najlepších rockových muzikantov svojej doby.

Vystúpenie na festivale vo Woodstocku bolo významným míľnikom v kariére Carlosa Santanu. Legendárnou sa stala jeho jedenásťminútová inštrumentálna skladba Soul Sacrifice. Následne vydal debutový album Santana (1969), ktorý sa po celé dva nasledujúce roky zaradil k piatim najpredávanejším platniam.

Skupina The Beatles napriek pozvaniu nevystúpila na festivalovom pódiu. V tom čase jej členovia nahrávali posledný štúdiový album Abbey Road a boli na pokraji rozpadu. Nakoniec však vo Woodstocku hudba The Beatles z pódia zaznela, a to v podaní Joe Cockera, ktorý zaspieval svoju skvelú soulovú verziu piesne With A Little Help from my Friends. Práve vystúpenie vo Woodstocku ho najviac preslávilo.

Leto 1969 prinieslo Jimimu Hendrixovi hudobný vzostup. Jeho vystúpenie na Woodstocku s jednorazovým zoskupením Gypsy Sun & Rainbows a vlastnou verziou skladby Star Spangled Banner priviedlo publikum do šialenstva a bolo záverečným vyvrcholením festivalu.

Festival Woodstock ´69 sa zapísal do dejín aj ako protest mladých ľudí proti vojne vo Vietname.

Audiovizuálna výstava s ponukou projekcií k 55. výročiu kultového hudobného festivalu Woodstock ´69 v Hudobnom átriu ŠVK potrvá do 31. augusta 2024. Navštíviť ju môžete v pondelok až piatok od 10.00 do 17.00 h. Vstup je voľný.