„Historický úspech banskobystrických pravicových síl,“ tak uviedol stredajšiu tlačovú konferenciu troch primátorských kandidátov krajský predseda strany Sloboda a Solidarita Radovan Sloboda. Doplnil ho Martin Baník. „V meste nás čaká revolúcia a musíme zvládnuť to, čo sa podarilo už inde, ale u nás žiaľ nie. Poraziť aroganciu, neznášanlivosť, rabovačku, nekompetenciu a necitlivosť k ľuďom,“ začal krajský predseda SDKÚ-DS.

„Spájame sa preto, aby sme ukázali, že sa to dá. Aby sme Bystričanom ukázali, že to myslíme vážne. Odložili sme všetky osobné a stranícke ambície. Počas kampane sme sa vzájomne spoznali. Zistili sme, že máme strašne veľa spoločného. Hlavná je v tomto meste zmena primátora. Aby toto mesto malo budúcnosť. Vytvárame občiansko-pravicový trojblok. Mocipáni na radnici, ktorí sa vo svojej pýche a zahľadenosti do seba len ťažko  budú brániť tomu, že je tu iná, slušná alternatíva, ktorá ma čo ponúknuť. Konzultoval som to s mnohými ľuďmi. So spolukandidátmi máme za sebou dlhé debaty už od septembra. A práve to ma uistilo v tom, že som sa rozhodol správne,“ dodal Baník.

Nezávislý kandidát na primátora Peter Gogola začal svoje vystúpenie historickým prepojením rozhodnutia pravicových síl: „Je symbolické, že 17. november je dňom, ktorý znamená zjednotenie stredopravých kandidátov. Ideme spoločne, za spoločným cieľom, ktorým je toto mesto a ľudia, ktorí v ňom žijú. Moji donedávna súperi, povýšili spoločný záujem nad svojimi osobnými. Tým dokázali, že Banská Bystrica je naša srdcová záležitosť,“ dokončil a svojim spolusediacim odovzdal odznaky „Banská Bystrica – moja srdcová záležitosť“. Čím naznačil, kto bude finálnym kandidátom stredopravých síl v Banskej Bystrici. Tomu spoluprácu ponúkol aj ďalší nezávislý kandidát Zdenko Haring, ale zároveň podotkol, že tak ako prvý bude podporovať Petra Gogolu, bude aj prvým, ktorý odhodí jeho odznak v prípade, že poruší svoje sľuby.

Martin Baník a Zdenko Haring kandidatúru na post hlavy mesta oficiálne stiahnu. Nezávislý kandidát Peter Gogola bude kandidovať s podporou SDKÚ-DS, SaS, Most-Híd, KDH a zrejme aj OKS a KDS, ktoré sa však zatiaľ k spojeniu síl nevyjadrili. S Baníkom a Haringom Gogola ráta  vo svojom tíme. „Gogolovi ponúkam celý svoj pravicový tím,“ dodal Baník.

„Už viac ako pred rokom to naznačil Miro Rybár vo svojom občasníku Banskobystrického Supermana. To čo nám pripadalo ako fantasmagória sa dnes stáva realitou. V priebehu aj počas kampane sme si robili prieskumy a analýzy a aj tieto veci sme brali do úvahy, pri záverečných jednaniach. V tejto chvíli máme na víťazstvo. Stále však potrebujeme mobilizovať voličov, pretože týmto spojením nie je vec hotová. Voliči si musia vybrať pravicovú alternatívu,“ povedal Gogola. Toho doplnil Martin Baník s tým, že: „Preferencie pána Vážneho sú také silné, že sa musíme spojiť.  Peter Gogola má väčší voličský potenciál. Tridsať percent voličov je nerozhodnutých,“ dokončil vzdávajúci sa kandidát.

Najvážnejší boj sa tak 27.  novembra zvedie medzi Petrom Gogolom a Ľubomírom Vážnym (kandidátom strán SMER-SD, SNS, HZDS-ĽS).