V poradí tretí koncert aktuálneho 10. ročníka medzinárodného organového festivalu Vivat vox organi už túto sobotu, 13. augusta, rozozvučí romantický historický organ v banskobystrickom Evanjelickom kostole. Za organom sa predstaví španielsky organista Tomé Olives.

Tomé Olives, ktorý koncertoval už na mnohých miestach v Európe, Spojenom kráľovstve, USA, Novom Zélande a Japonsku, sa v Banskej Bystrici sa predstaví po prvý raz. Tomé Olives pochádza zo španielskeho ostrova Menorca, kde pôsobí v tamojšej katedrále ako titulárny organista za mimoriadne vzácnym historickým organom. Okrem toho je riaditeľom umeleckej školy. Pôsobí aj ako skladateľ a jeho diela uvádza Baleársky symfonický orchester. Za svojím monumentálnym organom organizuje tiež majstrovské organové kurzy. So známou organárskou dielňou Grenzing spolupracuje pri uvádzaní nových organov. Je všestranným umelcom, ktorý svoje organizačné a hudobnícke schopnosti bohato využíva v prospech šírenia organovej kultúry v Španielsku aj v zahraničí.

Do Banskej Bystrice prinesie Tomé Olives temperamentný program, obohatený o vlastné kompozície.  Na svojom premiérovom recitáli v Evanjelickom kostole bude interpretovať tieto diela:

  1. Franck (1822 – 1890): Grand choir , Preludium a fúga s variáciami v h, Pastorale
  2. Jenkins (1944 -): Kyrie of soldier’s mass
  3. Sibelius (1865 – 1957): Finlandia
  4. Boelmann (1862 – 1897): Prière a notre damme de la suite gòtica
  5. Belière (1863 – 1938): Toccata
  6. Rheinberger (1839 – 1901): Passacaglia T. Olives (1972 -): Xinatown, Al principi, Lluna de sang, Marxa fúnebre

Organový koncert Tomé Olivesa sa uskutoční v sobotu 13. augusta o 19.00 h v Evanjelickom kostole na Lazovnej ulici. Vstupné je dobrovoľné.