Šesťročnej Karolínke pred tromi rokmi diagnostikovali stredne ťažký až ťažký autizmus. Špeciálna liečba, ktorá by Karolínke mohla pomôcť, je drahá. V banskobystrickej skupine Slovak Tango sa rozhodli, že usporiadajú koncert a tak prispejú na jej liečbu. Benefičný koncert pre Karolínku sa uskutoční v pondelok 27. februára v Robotníckom dome.

Ako je známe, obľúbená kapela Slovak Tango sa venuje interpretácii slovenskej populárnej hudby 30. až 50. rokov 20. storočia. Tie zahrá aj na Benefičnom koncerte pre Karolínku. Uvedie však aj pár piesní, ktoré bystrické publikum v ich prevedení nepočulo.

Viac o koncerte aj o Karolínke sa dozviete v rozhovore s kapelníkom skupiny Františkom Kubišom.

Takže, kde ste sa dozvedeli o Karolínke? 

Náš basista Milan Maťaš je vášnivým zberateľom stavebníc Lego. Na internete si všimol, že v komunite, kde sa obchoduje s týmito stavebnicami, predáva jeden pán celé zbierky za veľmi podhodnotené sumy. Kto čokoľvek zbiera vie, aké ťažké je rozlúčiť sa čo i len s jednou súčiastkou svojej zbierky. Milan sa s ním preto dal do reči a zistil, že zháňa peniaze pre svoju dcérku. A tak vznikol nápad urobiť pre Karolínku koncert. Karolínke diagnostikovali stredný až ťažký autizmus. Ako všetci milujúci rodičia, tak aj rodičia Karolínky hľadajú všetky dostupné spôsoby ako jej pomôcť. Jedným je nová liečebná metóda, ktorá je najúčinnejšia do ôsmeho roku života. Keďže Karolínka má šesť rokov, najlepšie by bolo začať s liečbou čím skôr. Finančne je to však náročné. Preto sme sa rozhodli Karolínke pomôcť a veríme, že sa pridajú aj ďalší a prídu podporiť dobrú vec.

Slovak Tango pozýva: 

Odohrali ste už viac takýchto benefičných koncertov?

Ako jednotlivci sme odohrali niekoľko podobných koncertov. Vždy sme však mali istotu, a je tomu tak aj v prípade koncertu pre Karolínku, že získané financie pôjdu priamo ku konkrétne osobe. Ako kapela sme v minulosti mali niekoľko ponúk zúčastniť sa veľkých akcií, aj s inými interpretmi, ale odmietli sme ich. Nemali sme istotu, ako bude s finančnými prostriedkami naložené a či nájdu na konci toho správneho adresáta. V budúcnosti chceme pravidelne participovať na dobročinných koncertoch, ktoré však budú v našej réžii. Koncert pre Karolínku vnímame ako štartovaciu čiaru pre naše ďalšie podobné koncerty. Priamo na koncerte bude zverejnená vyzbieraná suma aj účet, kde si návštevníci, teda prispievatelia,  môžu skontrolovať či naň boli peniaze prevedené a v akom množstve.

Čo na koncerte pre Karolínku zahráte? Zaznejú aj pesničky z vášho zatiaľ posledného albumu Malé medvieďa?

Na koncerte zaznejú tradičné piesne z nášho repertoáru ale aj pár piesní, ktoré bystrické publikum v našom prevedení ešte nepočulo. Samozrejme, zahráme aj skladby Malé medvieďa či Osa parádnica.

Slovak Tango – Najkrajšie lovesongy:

Vystúpite v plnej zostave a budete mať na pódiu aj hostí?

Vystúpime v plnej zostave, no hostí tentoraz mať nebudeme. Keďže však máme tento rok pätnáste narodeniny, chystáme na jeseň v Banskej Bystrici veľký výročný koncert, na ktorom budú účinkovať aj rôzni hostia.

A môžete predstaviť členov kapely Slovak Tango?

Na husle hrá Andrej Turčin, na kontrabas Milan Maťaš, na gitaru Jozef Sivák a na akordeón ja, František Kubiš. Spieva Peter Račko, ktorého nielen Banskobystričania poznajú ako sólistu Štátnej opery. Krátko po našom koncerte bude mať v Bohéma klube opery recitál Dnešný večer patrí mne, kde zaspieva aj niekoľko piesní z repertoára Slovak Tango, v sprievode môjho akordeónu.

Slovak Tango – Keď harmonika tíško znie:

Benefičný koncert pre Karolínku sa uskutoční v pondelok 27. februára o 19.00 h v Robotníckom dome. Predpredaj vstupeniek v Informačnom centre na prízemí radnice (Nám. SNP 1).