Pred letnými prázdninami posledné zasadnutie volených zástupcov obyvateľov Banskej Bystrice zasadalo v utorok v priestoroch Mestského úradu.

Okrem textového prenosu BBonline.sk ste si mohli pozrieť aj videoprenos prostredníctvom stránky zastupitelstvo.sk…

Na programe mala byť prvá zmena tohtoročného rozpočtu, primátor predstavil víziu rozvoja mesta podľa seba a svojho tímu. Podnikateľ Peter Valach odprezentoval poslancom svoj návrh odpredaja, resp. prenájmu domu kultúry… Poslanci sa opäť bavili aj o holuboch, ale aj o plate primátora, ktorý sa podľa zákona o niekoľko stovák eur znížil.

—————————————————————————————————————————————

Pre aktualizáciu je potrebné znovuobnovenie stránky. Správy sú radené od najstaršej po najnovšiu.

9.11 – Primátor Peter Gogola otvára 6. zasadnutie Mestského zastupiteľstva. Prítomných je 27 poslancov.

9.12 – Ospravedlneli sa Peter Mečiar, Pavol Katreniak, Ľudmila Priehodová a Marta Gajdošíková. Marián Hlaváč, Milan Smädo, Jakub Gajdošík a Jaroslav Kuracina odídu zo zastupiteľstva skôr.

9.13 – Zastupiteľstva sa zúčastňuje aj poslanec NR SR za SMER-SD – Peter Pelegrini.

9.15 – Predsedom návrhovej komisie Milan Lichý (BBA), členovia Andrej Refka (SMER-SNS-HZDS) a Igor Kašper (nez.).

9.16 – Negatívne dopady rozhodnutí vlády na Banskú Bystricu – bod navrhnutý Jakubom Gajdošíkom (podpredsedom klubu SMER-SNS-HZDS), v ktorom by mal vystúpiť aj Pelegrini a navrhol aj stiahnutie “šialeného holubieho návrhu”, kde podľa neho poslanec Vladimír Pirošík (BBA) “holubím trusom traumatizuje Bystričanov.”

9.23 – Už je tu prestávka! Po desiatich minútach rokovania primátor zvoláva na základe podnetu Jakuba Gajdošíka poslanecké grémium. Problémom je verejné obstarávanie ohľadom bývalej práčovne a čistiarne v Majeri, kde prednosta MsÚ Rybár predpokladá druhé kolo súťaže, ktorej podmienky by mali poslanci schváliť.

9.42 – Po prestávke sa pokračuje.

9.45 – Postupne ideme na schvaľovanie dnešného programu rokovania. O vízii rozvoja a smerovania mesta Banská Bystrica budeme počuť k začiatku programu. Hneď za tým je naplánované slovo pre verejnosť, v rámci ktorého má vystúpiť aj podnikateľ Valach ohľadom Domu kultúry. Ešte predtým však prebehne Gajdošíkov bod o negatívnych dopadoch rozhodnutí vlády na Banskú Bystricu.

9.47 – Ďalší návrh Jakuba Gajdošíka o vypustení zmeny VZN. o verejnom poriadku – “holubia vyhláška” poslanca Pirošíka uspel. Dnes sa o holuboch skôr, ako v diskusii, rozprávať nebude.

9.49 – Primátor Peter Gogola stiahol z dnešného zasadnutia návrh na prvú zmenu tohtoročného rozpočtu. “Na rokovanie sa dostane dostane na najbližšom zasadnutí v septembri,” doplnil Gogola. Zvyšný program poslancami schválený.

9.51 – K slovu sa dostáva poslanec NR SR za SMER-SD Peter Pelegrini. Reagovať bude zrejme na rozhodnutia vlády ohľadom pozastavení prípravy a výstavby ďalších úsekov cesty R1, predpokladá sa, že bude reagovať aj na zrušenie Daňového riaditeľstva, ktoré je spojené so vznikom celého nového finančného úradu, ktorý má mať riaditeľstvo v Bratislave. “Keďže sa do včera z radnice ozývalo jedno hrobové ticho, vezmime iniciatívu do svojich rúk a ľudia musia počuť aj váš názor,” začal svoj príhovor. Poznamenal aj, že ak nebude pokračovať výstavba R1-tky, Banská Bystrica si bude môcť pod erb dať ešte značku slepá ulica. “Radičovú by som ani nepustil na územie mesta a nie sa s ňou vyškieral na zábavnom programe,” zareagoval na minulotýždňové predstavenie, ktorého sa primátor s premiérkou zúčastnili.

9.56 – Prejav Pelegriniho možno považovať za vyvrcholenie dvojtýždňovej masívnej agendy SMER-SD, ktorú prostredníctvom svojich médií v poslednom čase obyvateľom dávkuje. Každopádne na potrebe dostavby R1 a čo najnižších dopadoch rušenia daňového riaditeľstva, sa zhodujú asi všetky strany.

10.00 – Priemyselný park je pre vás nechcené dieťa mesta. Krajských predsedov SDKÚ-DS Baníka a SaS Slobodu označil Pelegrini za záškodníkov, ktorí odhovárajú investorov, aby vstúpili do priemyselného parku. “Prečo vy, zástupcovia mesta nepoviete týmto ľuďom, ktorí vás podporovali v kampani, že si toto neželáte.”

10.02 – Príhovor Petra Pelegriniho ukončený potleskom väčšinovej koalície.

10.03 – Primátor Peter Gogola reaguje na ostré slová Pelegriniho a vyhradzuje sa voči pomenovaniu, že sa s premiérkou “vyškieral”“Mestské zastupiteľstvo v Banskej Bystrici je známe tým, že sa tu rozprávame kultivovane a ak je takýto slovník zaužívaný v Národnej rade, tak ho používajte tam.” Gogola podotkol, že má dohodnuté stretnutie s ministrom financií ohľadne tejto témy a rovnako do Banskej Bystrice na pracovné stretnutie pozval aj premiérku Radičovú.

10.05 – V Pelegriniho línii pokračuje Jakub Gajdošík a rozvíja jeho prejav. Rovnako v ostrom rečníckom tóne. Premiérku Radičovú nazval “someliérka, pardon premiérka” a ďalej ju niekoľkonásobne nazval klamárkou.

10.12 – Mimoriadne rýchlo prednáša Gajdošík návrh na uznesenie MsZ, ktoré by podľa neho malo nesúhlasiť s rozhodnutím ministerstva dopravy na vynechanie predĺženia trasy R1 do Ružomberka, ako aj s návrhom Ministerstva financií na presťahovania Daňového riaditeľstva a bolo za umiestnenie sídla riaditeľstva nového finančného úradu do Banskej Bystrice.

10.14 – Martin Turčan (SDKÚ-DS): “Nevyvolávajme zbytočné vášne a strach u obyvateľov Banskej Bystrice, kým nič nie je hotové a robme na tom v zákulisí.” Turčan navrhuje okrem iného zriadenie orgánu, určitej komisie za účasti zástupcov Mesta a poslancov NRSR za Banskú Bystricu. Navrhol aj vytvorenie funkcie lobbystu v Bratislave, ktorý by priamo hájil záujmy Mesta v Národnej rade.

10.19 – Jakub Gajdošík vyťahuje facebook, z ktorého číta reakciu nemenovaného predstaviteľa pravicovej strany na pozastavenie výstavby R1-tky: “Všetko chce svoj čas a dostatok peňazí. Bystrica nemôže byť nenažratá, nemá na to právo.” Podľa našich zistení reaguje na komentár Martina Baníka na Facebooku: “Odišiel som z nezmyselnej skupiny D1-R1=slepá ulica.Bystrica nemôže stále pôsobiť ako nenažratá a už vôbec nesúhlasím s tvrdením, že tunel je kľúčovým pre rozvoj nášho mesta.Tunel bude,len nemôžme byť nedočkaví.Obchvat nemá niekoľko dôležitých miest Slovenska (v BBK napr. Zvolen, Lučenec, Brezno) a my ho budeme mať za pár mesiacov. Desaťročia sme žiadali R1 do BA,za pár mesiacov bude. Takže pokoj a trpezlivosť.”

10.26 – Tomáš Novanský (člen klubu SMER-SNS-HZDS) dopĺňa, že je pravdepodobné, že sa čoskoro zmení aj sídlo Slovenskej pošty a podľa neho po presťahovaní Daňového riaditeľstva, dokončení severného obchvatu a prípadne presťahovaní sídla Slovenskej pošty tu zostane okolo 2,5 tisíca ľudí bez práce.

10.28 – Zaujímavá kritika na primátora Gogolu z v podstate vlastných radov: “Poradcov, ktorých máte, máte veľmi zlých. Pretože v závetrí nemyslia len na Banskú Bystricu, ale aj na niečo iné,” povedal Ján Chladný (SDKÚ-DS). Zdôraznil, že primátor sa mal s poslancami NRSR stretávať od začiatku a je chybou, že sa dosiaľ tak nestalo.

10.33 – Poslanec Lichý podotkol, že “platíme za dlhy minulosti” a podobná situácia nastala v roku 1999, kedy prišiel zastupiteľstvo kritizovať bývalý primátor Presperín, ktorý predtým zadĺžil mesto a potom sa muselo šetriť. Potom tu bol primátor Saktor, a opäť narobil dlhy, uviedol vo svojom prejave Milan Lichý (BBA).

10.36 – Reagoval Jakub Gajdošík, po ktorého prejave ho primátor Gogola poprosil o pokojné a slušné vyjadrovanie, na čo Gajdošík zareagoval: “Zatiaľ sa držím.”

10.39 – Predseda väčšinového klubu Ladislav Topoľský v pokojnom tóne apeluje na kolegov aby prijali navrhnuté vyhlásenie, ale poukazuje aj na zbabrané projekty rekonštrukcie základných škôl.

10.44 – Primátor vychádza do protiútoku. Poukazuje na fakt, že iné mestá pripravili projekty na rekonštrukcie omnoho väčšieho počtu škôl ako v Banskej Bystrici: “Prečo vtedy neprišiel napríklad pán poslanec Pelegrini a neurgoval, aby sa na tomto robilo. To, že dnes máme reálne zo štyroch škôl zrekonštruovaných nula, je maslo na hlave bývalej garnitúry. Prvé verejné obstarávanie zrušila predchádzajúca garnitúra a z druhého boli ministerstvom zrušené tri.” Primátor zareagoval aj na apely ohľadom nečinnosti vedenia mesta pri priemyselnom parku: “Keby som nebol ja aktívne rokoval s nemeckým investorom, tak tento nepríde a MBB si môže v priemyselnom parku sadiť reďkovky. Zajtra ideme riešiť protipovodňovú ochranu priemyselného parku.”

10.52 – Ostrá diskusia pokračuje, Novanský poukazuje aj na rušenie oddelenia a lôžok v Roosveltovej nemocnici. Pridaný bod rokovania zabral už pomaly dve hodiny zasadnutia MsZ. Jakub Gajdošík hovorí o konkrétnom možnom riešení prelomenia väčšiny koalície v Národnej rade, aby podporili Pelegriniho. Laššákovej a Vážneho návrh v parlamente, aby  sídlo riaditeľstva nového finančného úradu bolo v Banskej Bystrici. Stačia len štyria koaliční poslanci pre tento návrh.

10.56 – Nasleduje desaťminútová prestávka.

11.22 – Po prestávke v rámci diskusie aj debata k spaľovni na Graniari. Vraciame sa však spätne k diskusii o problémoch mesta. Poslanci hovoria aj o severnom obchvate. Peter Bielik: “Severný obchvat Banskej Bystrice by sa mal volať Vážneho obchvat Banskej Bystrice.”

11.30 – Ideme k uzneseniu – Gajdošíkov návrh o nesúhlase Zastupiteľstva s presťahovaním Daňového riaditeľstva, resp. za zachovanie sídla nového Finančného úradu v Banskej Bystrici a za navrátenie návrhu pokračovania výstavby rýchlostnej cesty R1 cez Hiadeľské sedlo. Za bolo 24 poslancov.

11.38 – Zmena programu, ešte pred predstavením Vízie mesta Banská Bystrica dostane slovo verejnosť.

11.40 – Podnikateľ Peter Valach predstavuje projekt rekonštrukcie Domu kultúry.

11.46 – “Je na čase, aby sme otvorene porozprávali o zámeroch mesta s Domom kultúry,” hovorí Valach. O ponuke podnikateľa sme informovali tu.

11.51 – “Neberte to tak, že chcem na tomto meste zarábať,” dodáva Valach a hovorí, že ak mesto o budovu nemá záujem, nemalo by brániť komerčnému využitiu priestorov.

11.56 – Pred poslancov sa postavil architekt objektu Jozef Chrobák a predstavuje projekt zo širšieho architektonického pohľadu. Samotná budova by nemala meniť svoj objem, iba by malo dojsť k výmenu plášťa objektu.

12.04 – “Pán architekt, želám vám, aby ste sa v dobrom zdraví dožili novej podoby objektu,” poprial na záver príhovoru Chrobákovi primátor Gogola.

12.10 – Zástupkyňa Slovenského červeného kríža vystúpila s prejavom. Upozorňuje, že ak poslanci schvália navrhovaný nájom pre SČK, tak činnosť organizácie v Banskej Bystrici bude ohrozená.

12.25 – Zástupca rodičov detí plávajúcich v oddiely KTV UMB Marián Nosáľ upozorňuje na to, že nedostali dotáciu od mesta, napriek tomu, že plavecký oddiel dosahuje výsledky na celoštátnej aj medzinárodnej úrovni. Žiada podporu mesta, napríklad aj formou bezplatného prenajatia dráh na plavárni.

12.36 – začína diskusia k vystúpeniam zástupcov verejnosti

12.37 – “Nemôžete žiadať od poslancov mesta, aby o takomto zložitom projekte rozhodovalo na základe jedného vystúpenia. Očakávam od mesta vypracovanie analýzy, ktorá pomenuje plusy aj mínusy,” hovorí Martin Turčan (SDKÚ-DS) na margo Domu kultúry.

12.41 – Katreniak navrhol uznesenie MsZ, ktoré sa prihovára za zachovanie geriatrického oddelenia. Je to reakcia na vystúpenie zástupkyne geriatrického oddelenia.

12.42 – Zrušenie geriatrie je tlak na to, aby sme uvoľnili priestor pre súkromné spoločnosti, hovorí Jakub Gajdošík.

12.43 – Poslanci schválili Katreniakov návrh.

12.46 – Primátor Gogola predstavuje Víziu mesta Banská Bystrica ako centra cestovného ruchu. Pomenováva slabé a silné stránky mesta. Mestu údajne chýba významné nadregionálne podujatie, ktoré by sa s Banskou Bystricou spájalo.

12.59 – Najlepším riešením pre cestovný ruch mesta by malo byť zriadenie osobitného podniku – Mestskej agentúry cestovného ruchu. V spoločnosti by mal byť hnacím motorom súkromný partner.

13.02 – Prvým projektom na prilákanie návštevníkov má byť gurmánske podujatie Grilliada – súťaž reštaurácii mesta.

13.06 – Laššáková (Smer-SD – SNS) dúfa, že prezentovaný zámer nebol tou štúdiou, na ktorú zastupiteľstvo odsúhlasilo 33 000 eur. Kritizuje zámer zriadiť Mestskú agentúru, hovorí, že lepšie by bolo posilniť PKO.

13.07 – “Z prostriedkov vyčlenených na štúdiu rozvoja cestovného ruchu sme neminuli ani cent,” odpovedá na poznámku Laššákovej primátor. “Mám ľudí, ktorí robia zadarmo.”

13.09 – “Nepresvedčili ste ma,” hovorí Ján Chladný (SDKÚ-DS). “Mesto nemá z cestovného ruchu nič, všetky dane idú štátu,” a ako príklad dáva Bratislavu, ktorá prerobila na Majstrovstvách sveta v hokeji: “Mali tam plno návštevníkov, trochu zarobili podnikatelia, ale mesto na tom prerobilo. Dalo by sa povedať, že Bratislava bola hlavným sponzorom majstrovstiev.”

13.13 – “Ak by som akceptoval vašu argumentáciu, tak potom je zbytočný aj priemyselný park, lebo podnikatelia rovnako odvádzajú dane štátu,” reaguje Gogola.

13.20 – “Chcem vás pochváliť. Mali ste v predvolebnom programe rozvoj cestovného ruchu. Je to férové a plníte si, čo ste sľúbili občanom. Otázka ale znie, aké sú priority? Bude ňou cestovný ruch, alebo bude ňou to, kde budú ľudia bývať, či tu bude investor, ktorý prinesie napríklad 2000 pracovných miest,” hovorí poslanec Topoľský (SMER-SD – SNS).

13.34 – Rozpráva poradca primátora Neradný o potrebe vytvorenia značky mesta, ktorá následne určuje atraktívnosť mesta pre investorov.

13.35 – Prednosta Rybár poukazuje na to, že aby sa obyvateľ mesta cítil spokojne potrebuje pracovné miesta. Oblasť služieb v cestovnom ruchu má doplniť pracovné miesta v priemyselnom parku.

13.39 – Zastupiteľstvo primátorovu víziu rozvoja mesta zobralo na vedomie, nasleduje 45-minútová prestávka.

14.33 – Pokračuje sa bodom Nakladanie s majetkom mesta. Končí sa najmä veľa nájomných zmlúv malých nájomníkov v základných školách – lekárov, poskytovateľov bufetov, alebo iných vzdelávacích inštitúcií sídliacich v ich priestoroch. Mesto tiež má schváliť pravidlá pre prípadné ďalšie kolá verejného obstarávania areálu bývalej čistiarne a práčovne v Majeri.

14.42 – Podmienky ďalšieho kola OVS na práčovňu v Majeri neschválené.

15.10 – Rokuje sa o podmienkach prenájmu priestorov pre organizácie poskytujúce sociálne, kultúrne a zdravotnícke služby.

15.20 – Poslanci sa dohadujú o výške nájmu pre organizácie ako napr. Územný spolok Slovenského červeného kríža. Niektorí navrhujú symbolické euro, iní komerčné ceny.

15.27 – Zastupiteľstvo schválilo nájom euro ročne do doby kým nebude vypracované VZN o podmienkach poskytovania priestorov, aby boli zavedené jasné pravidlá pre určovanie nájmu.

15.36 – Zastupiteľstvo má pred sebou návrh zmien v sociálnych službách. Zmeny sa týkajú zvýšenia participácie klienta a jeho rodiny na úhrade obslužných činností, inak povedané zvýšenie poplatkov za sociálne služby. Dôvodom je zvýšenie nákladov. Návrh bol schválený.

15.48 – Elektronizácia služieb mesta Banská Bystrica, tak znie aktuálne prerokovávaný bod, ktorý približuje predkladateľ tohto materiálu – vedúci odboru služieb MsÚ Ján Páleš. Poslanci sa vracajú k  projektu elektronizácie, na ktorý boli vyhlásené tri výberové konania na rôzne možnosti elektronizácie Mesta.

15.56 – Projekt sa do dnešného dňa nerealizoval, pretože podľa Páleša zlyhala komunikácia s Ministerstvom financií, nakoľko do dnešného dňa neboli podpísané zmluvy o poskytnutí nenávratného príspevku pre samosprávy.

16.00 – Poslanci hlasovaním nezobrali na vedomie Informatívnu správu o stave projektu “Elektronizácia služieb mesta Banská Bystrica”

16.03 – Ide sa rokovať o plate primátora, tak ako to prikazuje obecný zákon o platových pomeroch starostov obcí.

16.05 – Primátor Banskej Bystrice Peter Gogola bude poberať o takmer 200 eur menej. Namiesto 2636 dostane 2454 eur mesačne.

16.08 – “Je to dehonestujúce, všetci čo ste hlasovali za 2454 eur,” povedal na margo rozhodnutia zastupiteľstva Pavol Bielik (nezávislý), ktorý hlasoval proti návrhu.

16.12 – Opozícia na čele s Ladislavom Topoľským (Smer-SD – SNS) žiada, aby primátor a viceprimátorka predkladali na každé rokovanie správu o svojej činnosti. Poslanec Pirošík (BBA) poznamenal, že takúto správu mal predkladať aj bývalý primátor, ale vtedajší poslanci za Smer-SD – SNS ho od toho oslobodili. Prednosta Rybár upozornil, že všetci by mali byť na jednej lodi a rovnaké správy budú žiadať aj od riaditeľov mestských obchodných spoločností. Topoľského návrh zastupiteľstvo prijalo.

16.18 – Námestníčka pre služby Mária Filipová predstavuje projekt “Od dávok k platenej práci”, ktorý by mal spolu s Úradom práce zapojiť do pracovného procesu dlhodobo nezamestnaných. Poslanci zobrali informáciu na vedomie.

16.28 – Mestské zastupiteľstvo schválilo plán činnosti hlavného kontrolóra Juraja Odora na druhý polrok 2011.

16:34 – Poslanci zobrali na vedomie správu o vybavovaní interpelácii z minulého zasadnutia.

16.35 – Nasledujú samotné interpelácie. Primátor vyzval poslancov, aby interpelácie podali písomne, keďže poslanec Škantár potrebuje odísť na pracovnú cestu do Bruselu a jeho odchodom by nebolo zastupiteľstvo uznášaniaschopné. V sále sedí už iba 16 poslancov.

16.42 – Pirošík v rámci diskusie opäť predkladá svoj návrh zmeny VZN, v ktorom chce nariadiť zákaz kŕmenia holubov. Zapracoval niekoľko zmien, ktoré sme opísali v našom staršom článku. No ani tento krát nebol úspešný.

16.47 – Pavol Bielik sa opäť raz postavil proti nízkemu platu pre primátora. “Plat primátora sa stal predmetom politického kupčenia,” hovorí. Turčan mu oponuje s tým, že mohol prísť s vlastným návrhom.

16.51 – Na záver primátor Gogola odovzdal poďakovanie starostu obce Budča všetkým poslancom za SMER-SNS-HZDS, pretože investor, ktorý mal záujem o objekt bývalej práčovne a čistiarne v Majeri, má alternatívne umiestnenie práve tam. Mesto podľa primátora neschválením pokračovania obchodnej verejnej súťaže príde týmto spôsobom o desiatky pracovných miest.

16.52 – Pre dnešok dobojované. Maratón pomerne búrlivého zasadnutia je za nami. Ďakujeme za pozornosť.

Viac o projekte Domu kultúry, ktorý bol na dnešnom zasadnutí prezentovaný, nájdete v tomto článku…