Dejiskom historického postupu Banskej Bystrice do finále najvyššej hokejovej súťaže sa v sobotu mohol stať Poprad, lenže ani posledný zápas semifinálovej série nezostal nič dlžný obrazu posledných duelov a pod Tatrami išlo opäť o hokejovú drámu so všetkým, čo k tomu patrí. Aj keď sa Baranom v zápase podarilo dobehnúť rozbehnutých domácich, nakoniec zostali pred bránami finále a musia sa uspokojiť s bronzovou priečkou.

HK Poprad – HC ’05 Banská Bystrica 6:4 (3:1, 0:2, 3:1)

Góly: 6. J. Brejčák (A. Kroták), 11. Lundberg (Škovira), 17. Škovira (J. Brejčák, Suchý), 43. Kuľha (Škovira), 45. Rapáč (Jasečko), 48. Svitana (Kroták, Suchý) – 20. Paľov (J. Sýkora, Cunik), 33. Biro (Češík), 35. Rumpel (Kútny, Kolba), 58. Češík (Kútny, Cebák).

Zostavy tímov

HK Poprad: Lipovský (Melicherčík) – J. Brejčák, Suchý, Jasečko, D. Brejčák, Kramár, Malina – Kuľha, Lundberg, Škovira – A. Kroták, Kmiť, Svitana – Rapáč, Klouda, Wanvig – Paločko, Mlynarovič, Vandas – J. Kopecký.

HC ’05 Banská Bystrica: Fedor (Šimonovič) – Cebák, Cuník, Biro, Kolba, Kubka, Bambúch, Vantroba, Bendík – Tománek, M. Hudec, Hvila – Lažo, Miroslav Hlinka, Weissmann – Paľov, Šechný, J. Sýkora – Rumpel, Češík, Kútny.

Aktívnejšie do zápasu nastúpili domáci hráči, hneď v úvodnej minúte mal obrovskú šancu Popradčan Kroták. Fedor v bráne HC ’05 inkasoval prvýkrát v 6. minúte, keď sa vhadzovalo v útočnej tretine Bystričanov, Češík prehral buly, puk sa dostal k domácemu Brejčákovi na modrej čiare, ktorý z prvej vypálil a puk sa, možno aj po teči, ocitol v bráne Banskej Bystrice. Druhýkrát popradskí „kamzíci“ udreli v 11. minúte, šťastným strelcom sa stal Emil Lundberg. V 17. minúte nastala pred bránou „baranov“ skrumáž, kedy obrancovia v červeno-bielych dresoch neboli schopní vyhodiť puk spred brankára Fedora a po niekoľkých dorážkach dotlačil do brány puk Škovira. Napriek tomu, že ťažko mohol niekto góly vyčítať brankárovi Ivanovi Fedorovi, ten sa pobral na striedačku a nahradil ho Miroslav Šimonovič. Bystričania sa však nevzdali a ich snaha priniesla prvý plod v 19. minúte. Cuník perfektnou prihrávkou našiel Sýkoru, ktorý prešprintoval domácich obrancov, neulakomil sa na zakončenie a naservíroval puk Paľovovi, ktorý zasunul do prázdnej brány. Hneď na to mohli zvýšiť náskok domáci, ktorí sa síce tešili po skrumáži z gólu, lenže rozhodca gól kvôli posunutej bráne neuznal a výsledkom bolo iba vylúčenie Sýkoru.

Začiatok druhej tretiny nezačal pre Banskú Bystricu dobre. Zranil sa Hudec a musel v sanitke s bližšie nešpecifikovaným zranením opustiť štadión. V 29. minúte navyše mužstvo oslabil Lažo, ktorý si neodpustil poznámku smerom k hlavnému rozhodcovi a dostal desaťminútový osobný trest. Hral sa divácky atraktívny hokej zo strany na stranu, postupne však aktivita Popradu mierne poľavovala, čo využili na zvrat Bystričania. V 33. minúte vyhral v útočnom pásme buly Češík a strela Mareka Bira od modrej skončila v bráne domáceho Lipovského. Vyrovnať sa červeno-bielym podarilo v 36. minúte, po tečovanej strele skóroval Rumpel. To už domáci tréner Jaško bral oddychový čas, aby dôrazne dohovoril svojim zverencom, tlak HC ’05 však pokračoval až do konca druhej tretiny.

Popradčania museli počas prestávky dostať riadny „výplach“, lebo do poslednej tretiny zápasu nastúpili s oduševneným nasadením a už v 43. minúte prekonal Šimonoviča domáci Kuľha. Nočná mora banskobystrických fanúšikov pokračovala, keď v 45. minúte zvýšil na 5:3 Rapáč. To sa už popradským zimným štadiónom niesli oslavné chorály domácich fanúšikov, ktoré zosilnili po 48. minúte, kedy dokonalý obrat zápasu završíl po Bambuchovej chybe gólom Svitana. Banskobystrickí hokejisti zápas nevzdali, bojovali ďalej a dve a pol minúty pred koncom znížil na 6:4 Češík. Nádej na obrat klesla potom, čo za sporný zákrok rozhodcovia vylúčili Weismanna a následne za úder do hlavy Hvilu. Domáci hokejisti podporovaní mohutným skandovaním svojich fanúšikov už ďalšiu drámu nepripustili a náskok si udržali. Hokejisti HC ’05 tak ukončili najlepšiu sezónu v histórii banskobystrického hokeja prehrou v siedmom zápase semifinále a obsadili celkové tretie miesto.