V Robotníckom dome deti na začiatku druhej polovice prázdnin objavia čaro žonglovania a zoznámia s legendárnym Golemom.

Ako uviedla Zuzana Kohútová, referentka oddelenia kultúry banskobystrického Mestského úradu, pre viac podujatí v Robotníckom dome sa rozhodli v dôsledku stále aktuálnych opatrení v súvislosti s Covid-19.

„Chceme potešiť čo najviac detí a v Robotníckom dome je možné kontrolovať počet osôb a dodržiavať hygienické opatrenia,“ povedala a dodala, že hoci vstup na podujatia je voľný, kapacita návštevníkov je obmedzená a je nutné mať miestenky – bezplatné vstupenky. Tie sú dostupné v Informačnom centre v Radnici na Námestí SNP.

„Na dva augustové dni pripravujeme pre deti a rodičov interaktívne tvorivé dielne. V Škole žonglovania, ktorá sa uskutoční vo štvrtok šiesteho augusta, môžu objaviť čaro cirkusu a pouličného umenia a vyrobiť si ružu z krepového papiera. Kuželky, loptičky a taniere si budú môcť záujemcovia vyskúšať pod vedením skúseného lektora Filipa Hajduka alias Šaška Fjodora. Počas Stretnutia s Golemom, v piatok siedmeho augusta, si deti z modelovacej hmoty, plastelíny alebo papiera vyrobia Golema,“ hovorí ďalej Zuzana Kohútová.

Samozrejme, najskôr sa budú musieť s Golemom zoznámiť! Pretože film, ktorý túto, človekom oživenú sochu preslávil, má už takmer sedemdesiat rokov. Historická veselohra o cisárovi Rudolfovi II., pekárovi Matejovi a legendárnom Golemovi Cisárov pekár a pekárov cisár režiséra Martina Friča mala premiéru v roku 1951. V hlavnej (dvoj)roli cisára aj pekára v nej exceluje Jan Werich. A dôležitou postavou vo filme je i Golem.

„V hebrejčine slovo Golem znamená neúplnosť, nedokonalosť a takto sa táto oživená bytosť vnímala. Nemala vlastné myšlienky ani vlastnú vôľu, iba doslovne plnila príkazy svojho pána. Poňatie šému, ktorý golemov oživoval, vychádza z kabaly,“ uvádza Zuzana Kohútová.

 Ukážka z filmu:

Golem príde z Ľupče

A teraz to najdôležitejšie. S legendárnym Golemom sa deti v Robotníckom dome naozaj aj stretnú! Pravdaže, nebude to originálny Golem, ale jeho verná replika. Tá sa zrodila v Slovenskej Ľupči zásluhou členov tamojšej Strany umierneného politického hyenizmu (SUPH), ktorí tradičný a obľúbený ľupčiansky Turíčny jarmok obohacujú a spestrujú dobovými príbehmi. Na jarmoku v roku 2017 to bol príbeh z filmu Cisárov pekár a pekárov cisár, s neodmysliteľným Golemom, kráľom Rudolfom II. a ďalšími postavami z filmu.

„Je to taká recesia,“ hovorí na margo jarmokov člen SUPH, ľupčiansky sochár Marek Mikloš, ktorý dal Golemovi konečnú podobu. Spolu s ďalšími nadšencami ho „zlepili“ z pur penových panelov a striekacej pur peny.

„Potom som ho ešte obrezal, obrúsil a nahádzali sme na neho hlinu,“ dodáva Marek Mikloš. Na jarmoku s tematikou filmu Cisárov pekár a pekárov cisár bol práve on kráľom Rudolfom II. Golem z Ľupče je vysoký dva metre a 80 centimetrov, no neváži až tak veľa, 50 kilogramov, keďže je vyrobený z ľahkých materiálov. V jarmočnom sprievode chrlil dym a svietili mu oči. Iste rozžiari aj oči detí, keď ho uvidia a budú ho tvoriť.

Interaktívne tvorivé dielne v Robotníckom dome sa uskutočnia:

Škola žonglovania – štvrtok 6.augusta o 9:00 – 11:00 a 16:00 – 18:00 h

Popoludnie s Golemom – piatok 7. augusta o 9:00 – 11:00 a 16:00 – 18:00 h