Utorok 16. apríla bude v Banskej Bystrici opäť sviatkom večerného čítania kníh. Na pôde Filozofickej fakulty Univerzity Mateja Bela sa uskutoční už šiesta Univerzitná noc literatúry.

Tento rok sa Univerzitná noc literatúry (UNL) bude niesť v znamení stého výročia Československa a predstaví knihy  slovenských a českých autorov a autoriek.

Magickú atmosféru večerných čítaní zažijú účastníci a účastníčky podujatia už tradične na siedmich stanovištiach v priestoroch Filozofickej fakulty UMB (Tajovského 40 a 51), na ktorých budú (tentoraz) ôsmi čítajúci čítať zo siedmich kníh. Čítania na všetkých stanovištiach sa začnú o 17:30 h. Dĺžka čítania je 15 minút a presne toľko času je aj na presun na ďalšie stanovište.

Všetci účastníci UNL dostanú literárny pas s informáciami o literárnych dielach a čítajúcich, ako aj s mapkou stanovíšť a miestom na pečiatky. Sedem pečiatok v pase znamená nielen dobrý pocit a zážitky zo všetkých siedmich čítaní, ale aj možnosť zapojiť sa do tomboly a vyhrať zaujímavé ceny. Tombola bude súčasťou záverečnej afterparty, ktorá sa po skončení verejných súťaží koná vo V-clube (od 21:00 h).

 7 kníh, 7 + 1 čítajúcich, 7 miest

Moderátor a tvorca úspešnej zábavno-inšpiratívnej talkshow Povec ty Marek Polo Polomský bude v CO – kryte čítať z knihy Jána Púčeka Med pamäti (Literárna bašta, 2018). Kniha je venovaná osudom, ktoré (ne)stihol poznačiť masaker s názvom 20. storočie.

Dramatoterapeutička a zdravotná klaunka Markéta Dulavová bude vo Výklenku čítať z knihy Petry Soukupovej Nejlepší pro všechny (Host, 2018). Je to príbeh desaťročného rozmaznaného výtržníka Viktora a jeho matky, ktorá si s jeho výchovou ani s vlastným životom nevie dať rady.

V prednáškovej miestnosti F313 herečka banskobystrického Bábkového divadla na Rázcestí Marianna Mackurová prečíta úryvok z knihy českej spisovateľky Dity Táborskej Běsa (Host, 2018). Jednovaječné dvojčatá Běla a Sabina vyrastajú v mimoriadne silnom vzájomnom napojení, ktoré však rozleptajú drogy. Len jedna zo sestier nad nimi zvíťazí.

Světelná znamení Martina M. Šimečku (Salon, 2018) predstaví v Univerzitnej knižnici UMB hispanista, bohemista a historik Jiří Chalupa. Svetelné znamenia sú zvláštnym dialógom medzi otcom a synom, ktorý sa neodohráva v reálnom čase ani vo fyzickej blízkosti, a ukazujú aj inú tvár doby zmrzačenej komunistickou diktatúrou.

Lekárka Eva Kušíková sa zúčastnila piatich zahraničných misií medzinárodnej humanitárnej organizácie Lekári bez hraníc. V Univerzitnom pastoračnom centre bude čítať z knihy slovenskej prozaičky Vandy Rozenbergovej Tri smrtky sa plavia (Slovart, 2018). Karola sa ako osemročná ocitla v novej rodine. Má nevlastného brata, mamu, otca aj deda. Brat Oskar je astrálny cestovateľ, otec Ján pripomína Gándhího a v susedstve žijú čudesní neoliberáli…

Veronika Homolová Tóthová, vedúca vydania spravodajstva TV JOJ a autorka dokumentárnych filmov, sa venuje najmä príbehom ľudí, ktorí prežili nacistické alebo komunistické prenasledovanie. Na chodbe Katedry slovenskej literatúry a literárnej vedy prečíta úryvok z knihy Uršule Kovalyk Čisté zviera (Divadlo bez domova, 2018). Pätnásť poviedok zo súčasnosti reflektuje vnútorné konflikty rôznych žien, vyplývajúce z civilizačného stresu, medziľudských vzťahov, spoločenských stereotypov a starnutia vo veľkomeste.

Hokejista Michal Handzuš s manželkou Zuzanou potešia deti vo V-clube, ktorý je tento rok detským stanovišťom, čítaním z knihy Adrián Macha Gerda (Albatros, 2018). Malá Gerda je najšťastnejšia veľryba na svete. Raz sa však prihodí niečo nečakané a Gerda zostane úplne sama…

Takže ak máte chuť spoznať knihy slovenských a českých autorov a autoriek a stretnúť sa s výnimočnými osobnosťami, ktoré vám z nich budú čítať, príďte v utorok pred 17:30 h do areálu UMB na Tajovského 40! Večernú prechádzku od knihy ku knihe môžete začať na ktoromkoľvek zo siedmich stanovíšť. Dobrovoľnícky tím a literárny pas, ktorý dostane každý/á, vám pomôže zorientovať sa.

Navyše, vďaka spolupráci s banskobystrickým Kníhkupectvom Artforum, si všetky čítané knihy budete môcť počas podujatia kúpiť za zvýhodnenú cenu. Pri detskom stanovišti oproti V-clubu vás okrem kníh budú čakať aj rôzne predajné darčekové predmety s logom UNL.

Organizátori – študentky a študenti

Od vzniku myšlienky Univerzitnej noci literatúry, podujatie pripravujú študentky a študenti. Tútorkami projektu sú Zuzana Bariaková a Martina Kubealaková, členky Katedry slovenskej literatúry a literárnej vedy FF UMB. Robia to s nadšením, elánom a dobrovoľne. Prečo?

„Pretože všetky tie zhluky najrôznejších slov, ktoré literatúru tvoria, sú komunikačným prostriedkom. Pretože na tom, ako narábame so slovami, záleží. Pretože literatúra sú medziľudské vzťahy. Nové svety. Rôznorodé perspektívy. Je to búranie bariér, stavanie mostov a vzájomné pochopenie. A to všetko je aj UNL. A ak neveríte, príďte sa presvedčiť atmosférou, ktorú spolu zažijeme už 16. apríla,“ hovorí jedna z členiek organizačného tímu, študentka slovenského jazyka a literatúry a anglického jazyka a kultúry  Lucia Szabóová.

Cieľom projektu Univerzitná noc literatúry je priblížiť súčasnú, najmä slovenskú literatúru a jej kvality širokému publiku prostredníctvom série verejných čítaní. Na 7 netradičných miestach v priestoroch FF UMB v Banskej Bystrici zaznejú ukážky zo 7 rôznych literárnych diel, ktoré čítajú známe osobnosti a ľudia prepojení s miestom či dielom. Stanovištia sú pripravené aj pre deti a komunitu Nepočujúcich, pretože organizátori podujatia vnímajú literatúru aj ako prostriedok odstraňovania komunikačných bariér. Inšpiráciu našli vo svetovom projekte European Literature Nights.

UNL 2018: