Len vo februári došlo k najvýraznejšiemu navýšeniu poplatkov za mestské sociálne služby za ostatné roky a veľkú časť ich užívateľov čaká už čoskoro ďalšie zvýšenie nákladov. Tentokrát súvisí so zvýšenými cenami na poskytovanie stravovania.

Ešte vlani v decembri rozhodli mestskí poslanci o výraznejšom zvýšení platieb za sociálne služby v Banskej Bystrici. Napríklad pre klientov mestských zariadení sociálnych služieb to s účinnosťou od februára tohto roka znamenalo, že mesačne si priplatili za ubytovanie a poskytované služby o vyššie desiatky eur. Zdvihli sa však aj poplatky za individuálne poskytované sociálne služby.

Zdražovanie, najmä pre spomínanú skupinu klientov v zariadeniach, ale aj klientov v zariadení opatrovateľskej služby a dennom stacionári, však bude ďalej pokračovať. Vyplýva to z materiálu predloženého na blížiace sa aprílové zasadnutie Mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici.

Ak zmenu predmetného všeobecne záväzného nariadenia poslanci potvrdia, klienti zariadení si priplatia za základné celodenné stravovanie o takmer jedno euro navyše,  a teda o 29 eur mesačne naviac. Cena základnej stravnej jednotky stúpne z 4,10 €na 5,04 €. Dôvodom sú nové ceny od dodávateľa stravovania na základe verejného obstarávania.

Meniť sa budú aj ceny za celodenné stravovanie pri diétnej strave, ktorá zdražie o približne päťdesiat centov na deň. Naopak o niečo lacnejšie nový dodávateľ ponúkol celodenné stravovanie pri bezlepkovej či bielkovinovej diéte, ktorá zo 6,75 € na deň klesne na 6,12 €. Menšiu časť seniorov tak prekvapivo čaká mierne zníženie mesačných nákladov.

Spolu s touto zmenou samospráva plánuje aj zvýšenie platby v jednom type bytu v zariadení podporovaného bývania v KOMUCE na Krivánskej ulici, kde výšku sumy zjednotí z obdobným poplatkom v zariadení Jeseň na Internátnej ulici.