Selce majú osemsto rokov a svoje významné okrúhle výročie oslávia v utorok 5. júla na sviatok Cyrila a Metoda. Oslavy otvorí slávnostná svätá omša v kostole pomenovanom práve po týchto dvoch vierozvestcoch.

Svätá omša v Kostole sv. Cyrila a sv. Metoda v Selciach sa začína o 10:00 h. V úvode popoludňajšieho programu s názvom Osem storočí ako deň včerajší (od 14:00 h na futbalovom ihrisku) bude slávnostne  predstavená nová monografia o obci Selce.

V ďalšom programe vystúpia selčianski rodáci a rodáčky Detský folklórny súbor Vánok, moderné tance zatancujú Selčianske teeenegerke (K-Dance), predstavia sa tiež miestna základná umelecká škola, ako aj dievčenská, ženská a mužská spevácka skupina,  na fujarách zahrajú selčianski Svrčinovci a ďalší rodáci. Hlavnú časť programu ukončí vystúpenie Folklórneho súboru Partizán.

Oslavy však budú pokračovať ďalej. Domáci aj návštevníci podujatia sa môžu tešiť na bubnovú šou Batida, skupinu BANDaSKa, aj priateľský futbalový zápas medzi Selcami a Priechodom. Deti poteší skákací hrad a na svoje si prídu aj milovníci držiek, gulášu či grilovaných dobrôt.

Videomapa – Selce z neba:

Prvá písomná zmienka o Selciach  je doložená z roku 1332 s názvom Omnes Sancti de Zolio (Všetci svätí- patrocínium kostola). V tom čase tu už bola fara i kostol postavený zásluhou zvolenského župana Dônča. Ďalšia správa o názve obce sa nachádza v prílohe Výsadnej listiny, ktorú vydal kráľ Karol Róbert na Ľupčianskom hrade dňa 11. novembra 1340, a v ktorej má obec názov Scelce. V kráľovskej listine z roku 1406 mala obec názov Zelcze. V listine z roku 1786 sa obec volá Selecz a dnešný názov Selce pochádza z roku 1808.

Viac o obci, jej histórii a súčasnosti sa dozviete na www.selce.sk.