Podľa minuloročného rebríčka all-athletics.com štvrtý najkvalitnejší halový špecializovaný atletický míting, si budúcu stredu odbije svoj 18. ročník. Bývalá Banskobystrická latka, už niekoľko rokov Europa SC High jump, je stabilne vrcholom halovej výškarskej sezóny v strednej Európe a nebude tomu inak ani v tomto roku.

Najväčšou hviezdou tohto ročníka môže byť Ivan Uchov, ktorý skočil pred rokom v Banskej Bystrici 238 centimetrov. Tento Rus štartoval sezónu uplynulý víkend v českom Hustopeči, kde sa pokúšal prekonať svetový rekord, ktorý má hodnotu 243 centimetrov. Uchov si dal latku nastaviť na 244 a mimoriadne tesne mu to nakoniec nevyšlo. Chuť kraľovať svetovým tabuľkám mu nechýba a najbližšiu šancu dostať sa na vrchol, bude mať práve pod Urpínom. Ak by rekord pokoril, stal by sa majiteľom povestného nového auta, ktoré je každoročne pre svetového rekordéra pripravené. Karty tu však môže miešať aj naše želiezko v ohni. Najlepší slovenský výškar Peter Horák, sa v prvom rade pokúsi atakovať kvalifikačnú hranicu na Halové majstrovstvá Európy v Paríži, ktorá činí 226 centimetrov. Jeho osobný halový rekord je však až 230 centimetrov. Ďalšou hviezdou mítingu bude Američan Jesse Wiliams, ktorý na Bystricu nedá dopustiť potom, čo tu skočil v roku 2009 svoj absolútny osobný rekord 236 cm. Celkovo sa predstaví 9 žien a 23 mužov z 11 krajín.

V súťaži žien sa museli organizátori vysporiadať s faktom, že viaceré pretekárky sa rozhodli vynechať celú halovú sezónu. To je aj prípad obľúbenej Blanky Vlašičovej, ktorá sa tak v Banskej Bystrici neobjaví. Z ohláseného štartového poľa súťaže žien ale môže povestnú 200 centimetrovú hranicu atakovať hneď trojica pretekárok. V sezóne zatiaľ najviac – 196 centimetrov, skočila ruska Svetlana Školinová. Konkurovať jej určite budú talianka Antonietta Di Martinová, ktorá síce ešte v sezóne súťažne neskákala, ale v hale má maximum práve na dvestovke a vonku skočila ešte o tri centimetre viac a ďalšou konkurenciou im určite bude aj ďalšia Ruska Viktorija Kľuginová, s rovnakým halovým maximom. Súťaž žien bude bez slovenskej zástupkyne.

Aj keď, po Slovensku beží národná súťaž Latka piatich miest. Najlepší z nej, sa stretnú v predprograme už od desiatej hodiny, a ak v rámci toho splnia kritéria, zúčastnia sa aj hlavnej súťaže.

Podujatie začína v Športovej hale Dukla na Štiavničkách v stredu 9. februára o 16.00 h.

Lístky sa budú predávať od piatku 4. februára vo VŠC DUKLA na Hutnej ulici č. 3 v čase 8,00 – 14,30 hod. a v pondelok 7. februára aj v Europa shopping centre v čase 17,00 – 20,00 hod. Vstupné je 7 €.