Futbalisti MFK Dukla Banská Bystrica napokon neprídu o šancu na postup do najvyššej futbalovej súťaže. Druhá liga sa dohrá v skrátenom formáte a víťaz vyzve v baráži posledný tím Fortuna ligy.

Aj keď sa Únia ligových klubov rozhodla dohrať Fortuna ligu v skrátenom formáte a súťaž uzavrieť pred zostupom, s týmto postupom sa napokon nestotožnil Výkonný výbor Slovenského futbalového zväzu.

Ten v utorok rozhodol, že II. liga sa dohrá v skrátenom formáte s účasťou prvých šiestich tímov tabuľky po 18. kole, pričom víťaz II. ligy má nárok stretnúť sa v dvojzápasovej baráži s posledným mužstvom Fortuna ligy o miesto v najvyššej súťaži v sezóne 2020/21.

Pozitívnou správou pre dohratie súťaže jej aj pondelňajšie rozhodnutie vlády a hlavného hygienika o možnosti pustiť na športoviská už od 10. júna až 500 a od júla až tisíc osôb, čo umožňuje dohrať súťaž aj za prítomnosti aspoň časti divákov. S ohľadom na rekonštrukciu Štiavničiek Dukla plánuje hrať jarnú časť súťaže vo Zvolene.

Šanca na postup žije, Dukla prišla o náskok

Reštart druhej ligy v skrátenom formáte so šesticou tímov však nebude pre banskobystrických futbalistov bezbolestný. Rozhodnutie o odohraní nadstavby so sebou prináša napríklad krátenie časti získaných bodov z posledných kôl, ktoré kluby získali s tímami zo spodnej časti tabuľky.

“Prvých šesť mužstiev II. ligy si berie so sebou do nadstavby body po 15. kole plus body zo vzájomných stretnutí so súpermi tejto šestice z programu 16., 17. a 18. kola,” vysvetľuje pravidlá určenia východísk reštartovanej druhej ligy Slovenský futbalový zväz.

Pre futbalistov MFK Dukla Banská Bystrica to v praxi znamená, že prišli o trojbodový náskok pred druhou Dubnicou. Proti tej má síce Dukla lepšie skóre, ale zároveň z tohtosezónneho merania síl len domácu remízu 3:3. Práve v Dubnici odohrá Dukla posledný zápas nadstavby.

“Je dobré, že sa s tým výkonný výbor SFZ zaoberal. Na druhej strane zlé rozhodnutia sa ťažko naprávajú a zlé rozhodnutia priniesli ďalšie zlé rozhodnutia,” komentoval verdikt Výkonného výboru SFZ generálny manažér MFK Dukla Milan Smädo.

“Športovať sa má na ihrisku a nie za zeleným stolom. Súťaž, ktorá sa má dohrávať a jej pravidlá sú nastavené tak, že im je ťažko rozumieť. Normálny smrteľník tomuto nebude rozumieť. Rešpektujeme to. Aj keď sme hráčom minulý týždeň dali dovolenku, budeme chcieť súťaž dohrať so cťou,” dodal Smädo.

Tabuľka pred začiatkom nadstavbovej časti II. ligy

Por. Klub Body
1. MFK Dukla Banská Bystrica 38
2. FK Dubnica nad Váhom 38
3. MFK Skalica 32
4. FK Poprad 30
5. MŠK Žilina B 28
6. FK Železiarne Podbrezová 27

Harmonogram zápasov nadstavbovej časti II. ligy

1. kolo, 13. júna
Skalica – Poprad
Banská Bystrica – Podbrezová (pravdepodobne štadión Zvolen)

2. kolo, 20. júna
Poprad – Banská Bystrica
Podbrezová – Dubnica

3. kolo, 27. júna
Dubnica – Poprad
Banská Bystrica – Skalica (pravdepodobne štadión Zvolen)
Podbrezová – Žilina B

4. kolo, 4. júla
Skalica – Dubnica
Žilina B – Poprad

5. kolo, 11. júla
Skalica – Žilina B
Dubnica – Banská Bystrica