Dve mimoriadne zaujímavé publikácie predstaví ešte v tomto mesiaci Stredoslovenské múzeum. Jednou z nich je monografia Samuel Libay – život a dielo banskobystrického zlatníka, ktorej autorom je Filip Glocko.

Historik Filip Glocko zasvätil svoju prácu jednému z najväčších uhorských zlatníkov 19. storočia a najvýznamnejšiemu zlatníkovi v Banskej Bystrici. Výsledkom je kniha Samuel Libay – život a dielo banskobystrického zlatníka, ktorú do života slávnostne uvedú vo štvrtok 24. januára o 17:00 h v Thurzovom dome.

Samuel Libay bol významnou osobnosťou mesta pod Urpínom. Počas svojej zlatníckej kariéry sa vypracoval až na cechmajstra a vychoval viacerých budúcich zlatníkov.

„Libay dokázal svojím dielom nenahraditeľnosť a jedinečnosť ručnej zlatníckej práce v období, keď v súťaži s lacnejšou strojovou výrobou strácala svoju pozíciu. Jeho práca svedčí o poctivej remeselnej príprave, je dôkazom jeho zručnosti, zlatníckeho majstrovstva ale aj schopnosti umeleckého pozorovania. Aj jeho zásluhou sa dostala Banská Bystrica do širšieho európskeho povedomia,“ hovorí autor publikácie Filip Glocko.

Mnohé úžitkové a umelecké predmety z dielne váženého banskobystrického mešťana sa nachádzajú aj v zbierkach Stredoslovenského múzea. K najvzácnejším patrí Glabitsov pokál (1835) či filigránová soška cisára Napoleona I. (1847). Viaceré unikátne zbierkové predmety budú môcť návštevníci obdivovať aj počas uvedenia knihy.

„V Banskej Bystrici je vo vlastníctve možné vidieť ešte nie jedno Libayho zručné dielo. Spomedzi našich zlatníkov je posledným mohykánom. Zaslúžil by si, aby jeho život a diela boli poznané vo väčšej hĺbke,“ napísal v roku 1911 Kornel Divald, zakladateľ Mestského múzea, dnešného Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici, ktorý je tiež autorom prvej muzeálnej expozície v Matejovom dome z roku 1909.

O viac než storočie neskôr plní toto želanie historik Stredoslovenského múzea Filip Glocko. Jeho najnovšia monografia prináša komplexný pohľad na osobnosť Samuela Libaya. Na takmer tristo stranách sa venuje zlatníctvu v meste Banská Bystrica, genealógii rodu Libayovcov ale aj zlatníkom, ktorých vychoval majster Libay. Podstatná časť publikácie je však venovaná životu a dielu samotného Samuela Libaya.

Unikátom knihy je Cassabuch (pokladničná kniha) banskobystrického zlatníckeho cechu, ktorá zachytáva finančné operácie a dobové kuriozity spojené s cechom v rokoch 1817 – 1879. Publikácia obsahuje aj zaujímavú dobovú korešpondenciu, fotografie a množstvo ďalších pútavých informácií, o ktorých viac prezradí Filip Glocko štvrtok na uvedení knihy v Thurzovom dome, kde si ju záujemcovia môžu aj zakúpiť.

Vydanie publikácie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je hlavným partnerom projektu. Publikácia je realizovaná s finančnou podporou Mesta Banská Bystrica.

Na portáli BBonline.sk, respektíve na našom Facebooku zároveň už čoskoro prinesieme súťaž o túto publikáciu.

Ďalšou publikáciou, ktorú Stredoslovenské múzeum uvedie v januári do života, je kniha Štefan Moyzes – za života a v historickej pamäti. Slávnostné uvedenie knihy, spojené s moderovanou diskusiou, sa uskutoční vo štvrtok 31. januára v Thurzovom dome.