Banskobystrický mestský úrad mal vlani prejsť viacerými racionalizačnými opatreniami. Vďaka nim mala samospráva ušetriť státisíce eur oproti prostriedkom, ktoré pôvodne v roku 2015 plánovala minúť.

mestský-úrad1„Vypovedanie nevýhodných zmlúv, zlepšenie osobného doručovania listových zásielok, ale aj transparentnosť verejných obstarávaní, pomohli samospráve ušetriť státisíce eur. Tie pomôžu pri obnove materských škôl, zanedbaných úsekov ciest a komunikácií i pri výsadbe zelene.“ približuje hovorkyňa primátora Zdenka Sekerešová.

Najviac mesto oproti predpokladom usporilo vo verejných súťažiach a obstarávaniach. V rámci novej zmluvy o dodávke elektrickej energie došlo napríklad k úspore 203-tisíc eur, mesto usporilo ale napríklad aj na menej nákladnej tlači Radničných novín, nákupe hygienického tovaru či pri nákupe potravín pre materské školy a jasle. Mesto šetrilo aj interným zabezpečením doručovania zásielok a rozpočtu pomohlo aj pokračujúce vymáhanie daňových pohľadávok prostredníctvom exekúcií.

„Vďaka prísnejším podmienkam a transparentnosti, mesto Banská Bystrica pri obstarávaní tovarov, služieb a stavebných prác ušetrilo v minulom roku takmer 750 000 eur,“ hovorí prednosta MsÚ Martin Adamec. Samotný primátor mesta si pochvaľuje ale napríklad aj personálne zmeny. „Som veľmi rád, že vďaka dlhoročným aj novoprijatým zamestnancom sme naštartovali potrebné procesy a mestský úrad dokáže fungovať po rokoch efektívne,“ doplnil primátor Ján Nosko.

V kontraste s úsporami bolo ale napríklad výrazné zvýšenie platov a odmien volených zástupcov na čele mesta. Poslanci na úvod svojho obdobia schválili výrazné zvýšenie platu primátora, ktorý navyše pracuje s dvomi viceprimátormi. Na jeseň si rovnako nemalé zvýšenie odmien, účinné od nového roka, schválili aj samotní poslanci mesta.