Na 28. výročie Nežnej revolúcie sa v Banskej Bystrici po čase spoja viaceré kultúrne platformy, aby si pripomenuli hrdinky a hrdinov, ktorí aj v tej najväčšej tme vedeli nájsť svetlo a v myšlienkach kráčali sami proti noci. 

17. novembra Banská Bystrica ožije nielen spomienkami na revolúciu, ale aj literatúrou a hudbou. Program podujatia Sami proti noci otvorí o 19.00 h v kultúrnom centre Záhrade diskusia Nežná & bystrická. Síce sa zdá, že novembrové udalosti navždy zmenili smerovanie našej krajiny, no zabúda sa na to, že revolucionári/ky neboli iba v Prahe a Bratislave. Čo a ako sa dialo v Banskej Bystrici po 17. 11. 1989 prezradia aktéri bystrického revolučného hnutia Pavol Katreniak, Ivan Bača a Igor Pohle v rozhovore s moderátorom Radom Slobodom.

Podujatie bude o 20:30 pokračovať v Literárnej bašte na Lazovnej 19 čítaním zo zásadnej knihy spisovateľa Dominika Tatarku Sám proti noci, v ktorom sa odráža normalizačná atmosféra 70. rokov, predovšetkým však jeho vlastné sny, spomienky, úvahy. O matke, ženách, láske a o moci, čo zabudla na zodpovednosť a slušnosť. Ukážku z nového vydania, ktoré pripravilo vydavateľstvo Artforum, prečíta herec Michal Ďuriš.

Následne sa po 21:30 v Klube 77 začne spomienkový program venovaný fantastickému hudobníkovi Mariánovi Vargovi. Pri tejto príležitosti pribudne na symbolickom rockovom cintoríne pri Klube 77 aj pamätná tabuľka venovaná práve známemu skladateľovi. V programe zloženom z jeho skladieb zahrajú zoskupenia a sólisti: Collegium Šavel, KVET Z Alokatu, Martin Novák a žiaci HTŠ Zvolen, Robo Schranz, Peter Markovski.