Šalvia lekárska je veľmi obľúbená liečivá bylinka, ktorú si môžete vypestovať vo vašej záhradke či dokonca v črepníku. Teší sa veľkej obľube nielen pre svoje priaznivé účinky na ľudské zdravie, ale aj pre svoje využitie v kuchyni. Ak vás účinky a použitie šalvie lekárskej zaujímajú, v našom článku sa dozviete o tejto liečivej rastline to najdôležitejšie.

Účinky šalvie na naše zdravie

Šalvia lekárska je známa svojou výraznou a typickou zemitou vôňou a chuťou, ale tiež množstvom pozitívnych účinkov na naše zdravie. Stretnúť sa s ňou môžete nielen vo forme čerstvej alebo sušenej byliny. Je tiež súčasťou rôznych pastiliek na cmúľanie, sprejov do hrdla a ústnej dutiny, roztokov na kloktanie, či balzamov a podobne. Pozrime sa však na to, čo všetko v sebe šalvia ukrýva a aké sú jej účinky.

Spomedzi vitamínov a minerálov má v tejto bylinke najvyššie zastúpenie vitamín K, pričom jedna čajová lyžička sušenej šalvie obsahuje až 10 percent dennej odporúčanej dávky tohto vitamínu. Ďalej v šalvii nájdeme železo, vitamín B6, vápnik a mangán. V menších množstvách obsahuje aj horčík, zinok, meď a vitamíny A, C a E.

Čo sa týka zdravotných účinkov šalvie lekárskej, využíva sa hlavne na riešenie rôznych ťažkostí v ústnej dutine. Má antimikrobiálne vlastnosti a zabíja baktérie spôsobujúce zubný kaz. Kloktadlo zo šalvie je výborné pri infekcii hrdla, zubných abscesoch a zápaloch ďasien.

Šalvia obsahuje látky, ktoré pomáhajú k zdravému fungovaniu dýchacích ciest. Z toho dôvodu je veľmi vhodné pitie šalviového čaju pri nachladnutí alebo kašli. Navyše šalvia podporuje našu imunitu, a tak telo lepšie bojuje s chorobou. Šalvia lekárska je účinná pri nadmernom potení, podporuje zdravé trávenie a odporúča sa tiež ženám v období klimaktéria či pred menzesom na vyrovnanie hladiny hormónov.

Keďže šalvia lekárska pôsobí antibakteriálne a podporuje hojenie, je výborné používať šalviové obklady na menšie poranenia kože.

Šalvia lekárska v kuchyni

V porovnaní s inými bylinkami sa šalvia v našej kuchyni až tak často nepoužíva, čo je však škoda. Šalvia, či už čerstvá, alebo sušená, sa totiž výborne hodí na ochutenie rôznych druhov jedál. Príjemnú a zaujímavú chuť dodá napríklad pečenému kurčaťu, ale aj iným druhom mäsa. Je vhodná na ochutenie diviny aj rýb, ochutiť ňou môžete rôzne omáčky či paštéty. Ak si radi pochutnáte na bylinkovom masle, môžete si ho vyrobiť aj doma, keď zmiešate kvalitné maslo so šalviou, rozmarínom a inou bylinkou podľa vašej chuti.

Aké je jej použitie

Okrem použitia v kuchyni môžete šalviu lekársku použiť aj ako čaj alebo odvar na kloktanie či na obklady.

Šalviový čaj si pripravíte veľmi jednoducho tak, že jednu čajovú lyžičku sušených drvených listov šalvie zalejete 250 ml vriacej vody a necháte 10 minút lúhovať.

Čaj si môžete pripraviť aj sparením čerstvých listov šalvie, pričom na jednu šálku by mali stačiť 3 až 5 stredne veľkých listov. Čaj zo šalvie lekárskej sa odporúča piť jeden až trikrát denne, vyššie dávky sa neodporúčajú. Takto pripravený odvar môžete vlažný použiť aj na kloktanie. Odporúča sa kloktať tri razy za deň.

Na toto si dajte pozor

Šalvia sa neodporúča užívať dlhodobo, pretože obsahuje malé množstvo látky, ktorá môže byť pri vysokých dávkach škodlivá pre našu pečeň. Toto odporúčanie má len preventívny charakter, avšak netreba to podceňovať a urobiť si prestávku v palivových kúrach.

Pitie šalviového čaju sa neodporúča tehotným a dojčiacim ženám, pretože môže mať za následok zníženie tvorby materského mlieka. Vhodná nie je ani pre deti a ľudí trpiacich epilepsiou. Keďže vás čaj zo šalvie môže stimulovať, nie je vhodným nápojom večer pred spaním.

Zhrnutie na záver

Šalvia lekárska je dobre známa bylina, ktorú si môžete jednoducho vypestovať aj doma zo zakúpenej priesady. Šalvia lekárska obsahuje niekoľko vitamínov a minerálnych látok a má antibakteriálne účinky. Čerstvé aj sušené listy vám poslúžia na prípravu čaju, odvaru na obklad alebo na kloktanie.

Šalvia vám môže pomôcť pri ochoreniach dýchacích ciest, je vhodná na podporu trávenia. Zvonka ju môžete používať ako obklady na urýchlenie hojenia rán. Ak vás trápia zápaly ďasien, zapálené hrdlo alebo abscesy v ústnej dutine, použite šalviový čaj na kloktanie.