V predvečer zimného slnovratu, vo štvrtok 20. decembra, banskobystrická skupina Duchoňovci zverejnila svoj prvý oficiálny videoklip so skladbou S úsmevom, ktorú pre Karola Duchoňa zložil Pavol Zelenay a text napísal Ľuboš Zeman.

Ako uviedol Andrej Krajčovič, manažér skupiny Duchoňovci, klip nahrávali u bratov Bošeľovcov v Môlča records v Turovej.

Pieseň S úsmevom nesporne patrí medzi najznámejšie skladby z repertoáru legendárneho slovenského speváka Karola Duchoňa. Napokon, populárne a obľúbené boli snáď všetky jeho skladby. Boli a stále sú. Aj keď v novembri uplynulo od smrti Karola Duchoňa už viac ako tridsať rokov,  piesne, ktoré preslávil svojím nezabudnuteľným hlasom, stále znejú z rádií, na koncertoch, zábavách. A to aj v podaní skupiny Duchoňovci, ktorá vznikla vlastne celkom spontánne vlani v zime.

„Jeden náš priateľ sa rozhodol, že dá dokopy rôznych banskobystrických muzikantov a spevákov a zorganizuje večer na počesť Karola Duchoňa. Pôvodná myšlienka bola taká, že každý spevák zaspieva jednu pieseň, no po prvej skúške so mnou bolo vlastne rozhodnuté. Spomínaný večer som nakoniec odspieval celý sám. Vystúpenie malo taký úspech, že sme sa rozhodli pokračovať. Duchoňove piesne máme radi, radi ich spolu hráme, sú veselé i vážne, mnohé z nich stále aktuálne,“ hovorí spevák skupiny Martin Handrush Androvič, známy z kapiel Brainscan a Liquid Boogie Roll.

Nikto z kapely sa s Karolom Duchoňom osobne nestretol, aj keď, ako poznamenáva Martin: „Máme v kapele bubeníka, Tonyho Benedeka, ktorý hrával s takými legendami ako sú Elán, Richard  Müller alebo David Koller, no Karol Duchoň odišiel priskoro a nemali sme teda nikdy možnosť stretnúť sa s ním.“

Kapela Duchoňovci hrá a spieva najväčšie hity Karola Duchoňa, ktoré pre neho zložili známi slovenskí skladatelia, ale aj piesne prevzaté od svetových interpretov z rôznych časových období v modernom prevedení. V tomto zaujímavom zoskupení sa stretli muzikanti z kapiel rôzneho štýlu a práve toto spojenie dáva celému projektu originálny výraz.

Medzi najžiadanejšie skladby na koncertoch a rôznych podujatiach, kde Duchoňovci vystupujú, patria najväčšie hity Karola Duchoňa, medzi ktorými sú aj pôvodné slovenské piesne od overenej skladateľskej dvojice Peter Hanzely a Ľuboš Zeman, ako napríklad V dolinách alebo Čardáš dvoch sŕdc.

Okrem, už spomenutého Martina Handrush Androviča, ďalšími členmi kapely sú klávesista a spevák Stano Hupian (Pigs on the wing Pink Floyd Revival), basgitarista Vladimír Šipkovský (Peacock Ball), gitarista Tomáš Lauko (Orchester Nového Primitivizmu) a skúsených nestor bicích Tony Benedek.

Najbližšie sa s Duchoňovcami môžeme stretnúť na Silvestra v banskobystrickom Dixone. Po novom roku zahrajú a zaspievajú na plesoch v Oravskom Podzámku a Galante či na koncerte v Nitre. Ich klip S úsmevom si však môžete vypočuť a pozrieť aj hneď:

Viac informácií o tejto hudobnej formácii nájdete aj na www.duchonovci.sk.