Stredoslovenské múzeum ponúka do konca júna ešte niekoľko zaujímavých podujatí. Medzi nimi je aj beseda pod holým nebom v záhrade Tihányiovského kaštieľa ako aj zaujímavá prednáška z cyklu Stretnutia s minulosťou v Thurzovom dome.

Zo zákulisia relácie Rádiovíkend

Štvrtok 20. jún o 20.30 h – Tihányiovský kaštieľ

Stretnutie v záhrade Tihányiovského kaštieľa, ktoré sa uskutoční v rámci cyklu letných besied pod holým nebom Príroda bez hraníc, nazrie do zákulisia relácie Rádiovíkend Rádia Slovensko. Ak vás zaujíma, ako sa plánuje, chystá a vyrába táto relácia, na besede s jej moderátorom Ladislavom Eliašom sa to určite dozviete. Porozpráva vám o príprave relácie Rádiovíkend, o zážitkoch z nahrávania aj o výbere tém. Dozviete sa tiež, aký je jeho príbeh ako nadšenca prírody.

Rádiovíkend je týždenná relácia na Rádio Slovensko, určená na voľné chvíle. Vysiela sa každú sobotu od 9.05 do 10.00 h. Program ponúka rôzne obsahové segmenty, vrátane servisných informácií pre turistov, víkendových pozvánok a reportáží zo zaujímavých miest z celého Slovenska. Poslucháči môžu očakávať podrobné časti o turistických trasách, miestnych pamiatkach a kultúrnych podujatiach. Príďte si užiť príjemný večer do Tihányiovského kaštieľa. Beseda sa koná vo štvrtok 20. júna o 20.30 h.

Neznáme Pobaltie

Streda 26. jún o 17.00 h – Thurzov dom

Témou ďalšieho júnového podujatia, tentoraz z cyklu Stretnutia s minulosťou, bude Neznáme Pobaltie, jazky a tradičné zvyky v Litve.

Litva a všeobecne Pobaltie je u nás pomerne neznámou témou a mnohí si stále myslia, že ich jazykom je ruština. Litovský jazyk je však bohatý a spolu s folklórom si zachoval neobyčajne veľa archaických vlastností. O tom, aké je historické pozadie vývoja Litvy, ich boj o nezávislosť a čo možno obdivovať v tejto pobaltskej krajine, bude na podujatí hovoriť Stanislav Gubančok z Filozofickej fakulty UCM v Trnave (Katedra etnológie a mimoeurópskych štúdií).

Prví obyvatelia Litvy boli baltské kmene, ktoré začali v 10. storočí vytvárať organizovanú spoločnosť. Bolo to práve Litovské kniežatstvo, ktoré sa v 14. storočí stalo jedným z najväčších štátov v Európe. V roku 1990 sa Litva stala prvou sovietskou republikou, ktorá vyhlásila svoju nezávislosť od Sovietskeho zväzu. Jej história je plná bojov za suverenitu  ale aj kultúrneho a politického rozkvetu. Dnes je to prosperujúci štát s bohatým kultúrnym dedičstvom, o ktorom sa však stále málo hovorí.

Prednáška Neznáme Pobaltie, jazky a tradičné zvyky v Litve, ktorú SSM pripravilo v spolupráci s Katedrou histórie Filozofickej fakulty UMB v Banskej Bystrici, sa uskutoční v stredu 26. júna o 17.00 h v Thurzovom dome.