Praha, bbonline.sk, foto Filip RohacekČeské dráhy od 15. decembra, spolu so spustením nového grafikonu, prepoja stredné Slovensko s Prahou ďalším expresným vlakom.

Už zabehnutý medzinárodný expres Detvan, ktorý odchádza do českej metropoly zo Zvolena, má z Banskej Bystrice odchod o 9.35 h ráno  a príjazd do Prahy má tesne pred piatou popoludní. Z Prahy odchádza rýchlik Eurocity Detvan o 11.11 h a v Banskej Bystrici vystúpite pred pol siedmou večer. Uvedené časy platia podľa súčasného grafikonu a platné budú aj podľa nového od 15. decembra.

Práve od vtedy začne jazdiť aj nové vlakové spojenie. Nový expresný vlak Fatra na rovnakej trati, bude odchádzať z Banskej Bystrice o 13.35 h a v Prahe budú cestujúci pred deviatou večer. Z hlavného mesta Českej republiky ale bude odchádzať skôr, konkrétne už o 7.11 h ráno a pod Urpínom tak budete o pol tretej popoludní.

Cesta vlakom z Banskej Bystrice do Prahy, respektíve späť, trvá približne sedem hodín a pätnásť minút. Základné cestovné z Banskej Bystrice do Prahy je aktuálne vo výške 34,30 eur, spiatočný lístok kúpite so zľavou v cene 47,70 €. Lacnejšie vychádza kúpa lístka prostredníctvom Českých dráh pri ceste späť. V prepočte je ho možné kúpiť už v základnej cene od 20 eur.

Nočné spojenie sa zmení

vlakDo Prahy  môžete cestovať ešte aj v noci diaľkovým vlakom spájajúcim Zvolen s Chebom. Zrýchlený vlak Fatran, vybavený tiež lôžkovými vozňami, odchádza z Banskej Bystrice o 19.34 h a v Prahe budete pred pol siedmou ráno. Späť sa vracia ako rýchlik Excelsior s odchodom z Prahy šesť minút po polnoci a príchodom do Banskej Bystrice pred pol deviatou ráno.

S novým grafikonom ale v prípade tohto vlaku dôjde k zmene, respektíve jeho zrušeniu a nahradeniu novým spojením. To sa značne skráti, nebude už spájať náš región so západom Čiech, ale len Prahou. Z Banskej Bystrice bude zrýchlený vlak Borišov od 15. decembra odchádzať o 19.35 a v stovežatej budete vystupovať zhruba desať minút pred siedmou ráno. Z Prahy bude odchádzať ako vlak typu EuroNight o 21.53 s príchodom do Banskej Bystrice pred pol siedmou ráno.