V Banskej Bystrici, cestou na Urpín, stojí dom, ktorý sa nedá prehliadnuť. Je taký iný. Zvláštny a tajomný. Taký rozprávkový.

Ak ste v týchto dňoch prechádzali okolo známeho Rozprávkového domu, zrejme ste si všimli, že sa tam niečo deje. Do Rozprávkového domu sa opäť vracia život. A to vďaka nedávno založenému Občianskemu združeniu Divadlo z klobúka a najmä vďaka zakladateľke združenia, speváčke, herečke a principálke banskobystrického Divadielka z klobúka Dagmar Rostandt.

„Rok 2020 bol pre všetkých netradičný a v mnohom iný. Prežívali sme veci, ktoré sme mohli predtým vídať iba vo filmoch. A tak som sa začala aj ja cítiť ako vo filme a dalo mi to odvahu a pocit, že realitu si tvoríme my sami. Priviedlo ma to k myšlienke zachrániť niečo, čo môže robiť radosť obyvateľom nášho mesta aj jeho návštevníkom. Rozprávkový dom. Ľudia z nášho združenia, vrátane mňa, urobia všetko pre to, aby sa tento nádherný dom v dohľadnom čase opäť otvoril. Tentoraz prídeme s niečím celkom novým, celkom iným, jedinečným a prínosným pre naše mesto a malých aj veľkých ľudí, ktorí v ňom žijú a majú radi pekné veci a príjemné zážitky,“ uviedla Dagmar Rostandt.

Viac o tom, čo sa deje a chystá v Rozprávkovom dome, aký príbeh v ňom začalo písať OZ Divadlo z klobúka, sa dočítate v našom rozhovore s Dagmar Rostandt.

Čo predchádzalo rozhodnutiu oživiť „spiaci“ Rozprávkový dom?

Viete, ono to bolo tak, že do tohto domu ma priviedla Corona. Odrazu som mala množstvo voľného času a konečne som začala chodiť pravidelne na prechádzky. Keďže bývam na Uhlisku, zvykla som zájsť hore na Kalváriu a tým pádom som vždy prechádzala okolo Rozprávkového domu. Bol to moment, kedy som začala premýšľať, že škoda je takej nádhery a prišlo mi ľúto, že to tam nikdy poriadne nefungovalo. Spomenula som si,  že zakaždým keď sme tam zašli, bolo zatvorené. Nadobudla som pocit, že by bolo skvelé ten dom prevádzkovať a povedala som si, že zistím, komu vlastne patrí.

Zistili ste to a čo nasledovalo potom?

V podstate sme sa s majiteľom domu zhodli, že dom si zaslúži využitie, ale predtým, než sa znovu otvorí, potrebuje kompletnú rekonštrukciu, najmä čo sa týka interiéru. No a začala som po nociach kresliť skice a návrhy…

Takže dom už má v prenájme vaše združenie Divadlo z klobúka?

Áno. Rozpávkový dom vlastní jeden milý človek, ktorý privítal, že sa našiel niekto, kto má záujem si ho zobrať na starosť a opäť ho sprevádzkovať.

Čo viete o histórii tohto domu?

Dom stojí na mieste, kde boli kedysi močiare a cesta na Mičinú a tiež dôležitá križovatka, kde sa vyberalo mýto. Jedna časť domu je veľmi stará, sú zachované pôvodné múry. Hovorí sa , že je to jeden z prvých domov na Uhlisku. Medzi týmito stenami žilo mnoho rôznych ľudí, kedysi tam boli aj maštale. Pod domom je klenbová pivnica. Samozrejme, ako plynuli roky, jeho podoba sa menila a nakoniec sa väčšia časť domu pristavila a celý jeho vzhľad sa úplne zmenil do dnešnej podoby. Tú navrhol Pavol Hadač, ktorý sa podpísal aj pod rozprávkovú dedinku Habakuky na Donovaloch. V Rozprávkovom dome sídlila stavebná firma, neskôr realitka a potom tu bola cukráreň a čajovňa.

Práce na rekonštrukcii domu sú v plnom prúde. Čo všetko ste museli a ešte musíte urobiť, aby tento rozprávkový priestor spĺňal vaše predstavy?

Musela sa opraviť strecha, robila sa kompletne nová elektrika, nové kúrenie, prakticky všetko nanovo. A aby dom spĺňal moje predstavy, tak toho musíme urobiť ešte veľmi veľa a poriadne zamakať.

Kto sa na úpravách domu podieľa?

Veľmi veľa šikovných a pracovitých elektrikárov, kúrenárov, murárov, stolárov, umeleckých kováčov, ale aj výtvarník známy pod umeleckým menom Sancho. Ja som všetkým nesmierne vďačná, že do toho išli a že to vzali ako výzvu zachrániť tento umelecký skvost. No najväčšia vďaka patrí nášmu stavbyvedúcemu, pánovi Robertovi Jonášovi, ktorý tomu dáva srdce a je takým hnacím motorom pre nás ostatných.

Na čo sa môžu tešiť budúci návštevníci Rozprávkového domu a kedy asi plánujete otvoriť jeho dvere?

Nebudeme iba kaviarňou, kde hostia ochutnajú kvalitnú kávu, koláčiky, dobrého čapáka či drinky rôzneho druhu. Ide nám predovšetkým o to, ponúknuť ľuďom niečo viac. Mohli by sme to nazvať umelecká kaviareň, v ktorej plánujeme robiť hudobné a divadelné podujatia. Pán Hadač sa inšpiroval Pavlom Dobšinským a my pokračujeme v tejto téme aj pri rekonštrukcii interiéru. Každý, kto k nám príde, stretne postavičky z jeho rozprávok a bude obklopený rozprávkovými motívmi v podobe starodávnej kuchynky alebo pece, na akej spával Popolvár a ďalšími. Rozhodli sme sa upraviť aj spomínanú klenbovú pivnicu, ktorá bude slúžiť ako V.I.P. salónik. A keďže tento dom má pri jazierku ešte jeden vchod a ďalší zaujímavý priestor, vymysleli sme v ňom niečo jedinečné. Čo to bude, to zatiaľ neprezradím. Všetci veríme, že ak prerábka pôjde podľa plánu, v máji by sme mohli dom otvoriť.

Ak by vám chcel niekto pomôcť, podporiť vás, na koho sa môže obrátiť?

Priamo na mňa. A nájdete nás na sociálnej sieti pod názvom Rozprávkový dom. Samozrejme, môžete sa zastaviť aj priamo v Rozprávkovom dome, kde takmer každý deň pracujeme. Veľmi nás teší, keď sa ľudia, čo idú z Urpína, pristavia občas na kus reči.