Čo sa rodinných domov týka, v súčasnosti sú populárne jednopodlažné bungalovy. Mať však jedno poschodie naviac je stále výhodné. Minimálne preto, že získate dvojnásobný priestor na bývanie bez toho, aby váš dom zaberal viac pozemku.

Schodište môžete vystaviť na obdiv

Samozrejme, pri takomto dome je potrebné počítať aj s nejakými prvkami naviac. V prvom rade pochopiteľne so schodišťom. Kedysi sa umiestňovalo niekde do okrajovej časti domu, kde ho bolo možné skryť, v súčasnosti môže schodište byť po dizajnovej stránke skutočnou ozdobou interiéru.

Široký výber materiálov, prevedení a aj detailov, akými sú napríklad elegantné schodové lišty, vám zaručí, že budete môcť mať schodište, ktoré bude dokonale ladiť so zvyškom interiéru. Už na pohľad tak bude vidieť, že na interiérovom dizajne ste si dali skutočne záležať.

Bude mať na poschodí podkrovné izby? Plochu strešných okien a ich tienenie dobre zvážte

Keď sa presunieme na poschodie, izby v ňom môžu byť riešené „klasicky“ alebo ako podkrovné izby. Druhé riešenie ponúka určitú nenapodobniteľnú romantickú atmosféru a mnohí ľudia ho preto obľubujú.

Jedným zo špecifík podkrovných izieb je, že klasické okná sú tu nahrádzané strešnými oknami. Tie dokážu v určitých prípadoch dostať do interiéru až dvojnásobné množstvo slnečných lúčov, čo úžasne presvetlí izbu, ale má to aj nevýhodu.

Touto nevýhodou je, že hrozí prílišné prehrievanie interiéru. Dôkladne zváženie počtu a veľkosti strešných okien v miestnosti je o to dôležitejšie a platí to aj o tieniacej technike. Kvalitné rolety na strešné okná (či inú tieniacu techniku) budete o to viac potrebovať na to, aby ste udržiavali v podkrovných izbách príjemnú klímu bez toho, aby ste museli vzduch dodatočne chladiť klimatizáciou, čo nie je najzdravšie a ani najlacnejšie riešenie.