Čo sa týka výberu destinácie pre letnú dovolenku, ľudia k výberu pristupujú dvojako. Niektorí majú tú „svoju“ destináciu, kam chodia pravidelne dlhé roky a ani to neplánujú meniť. Protipólom sú ľudia, ktorí každý rok zatúžia po niečom inom.

Pre kus gréckej histórie nemusíte navštíviť Grécko

Ak patríte k druhej skupine ľudí, na základe čoho si destináciu vyberáte? Máte zoznam vysnívaných destinácií, z ktorého postupne škrtáte lokality podľa toho, ako ich navštevujete? Alebo sa rozhodujete na základe ohlasov a obľúbenosti krajín?

Prípadne hľadáte lokality, v ktorých si nielen dosýta oddýchnete, ale poskytnú vám aj množstvo príležitostí na spoznávanie histórie? V takom prípade môže byť pre vás ideálna dovolenka na Cypre.

Jeho historický vývoj je totižto veľmi bohatý. Jednoznačne najviac je história Cypru previazaná s históriou Grécka. Dokonca má svoje významné miesto v gréckej mytológii, v ktorej je označovaný ako miesto zrodenia bohyne krásy, Afrodity. Počas staroveku tu dokonca prekvitalo kultové uctievanie tejto gréckej bohyne.

Pafos nie je len miestom, neďaleko ktorého sa zrodila Afrodita

Toto mýtické miesto sa nachádza neďaleko mesta Pafos, ktoré je hlavným turistickým strediskom v západnej časti ostrova. Ak už hľadáte svoje dámske šľapky, plavky a ostatné „letné“ veci, ktoré ste celú zimu nevidela a chcete si pozrieť toto miesto a cítiť sa aj vy ako bohyňa, zadržte ešte.

Afrodita totižto nie je jediný dôvod, prečo si z destinácii na Cypre vybrať práve Pafos. V minulosti bol hlavným mestom ostrova a navštívil ho na svojich cestách aj apoštol Pavol. Históriu má skutočne bohatú, zachovalo sa tu niekoľko pamiatok starovekého Grécka, ale aj iných kultúr.

Vďaka tomu bol Pafos v roku 1980 zaradený na Zoznam svetového dedičstva UNESCO. V roku 2017 sa mu dostalo ďalšej pocty, keď bol spolu s dánskym Aarhusom vyhlásený Európskym hlavným mestom kultúry.