Cestovanie do USA bolo vždy podmienené cestovným povolením. Ale ešte nikdy predtým nebolo cestovanie do Ameriky tak uvoľnené a jednoduché ako to bolo v súčasnosti. Až do kým neprišiel vírus COVID-19.

Populácia si zamilovala cestovanie ako také, hlavným dôvodom bol oddych, poznanie, dovolenka, ale v neposlednom rade sa cestovalo aj kvôli štúdiu, obchodu či pracovným povinnostiam. Nečakaný šíriaci sa vírus mal a stále má veľký dopad na cestovanie. Viac o cestovaní do USA sa dozviete v rozhovore s manažérom a predstaviteľom vízovej agentúry Estavisa.sk.

Aký máte názor na súčasnú situáciu?

Myslím, že každý z nás je už danou situáciu veľmi unavený. Vírus prišiel rýchlo, nečakane a aj po dlhých a silných opatreniach tu stále v podstate na nás číha. Budeme sa musieť naučiť s ním žiť. Na jednej strane ho akceptovať, snažiť sa žiť najviac ako predtým, a na druhej strane si udržať racionálnu zodpovednosť. Hlavným urýchľovačom uvoľňovania a opätovného cestovania vidím práve v očkovaniach.

Ako sa bude vyvíjať situácia s opatreniami?

Ťažko súdiť ako sa to bude vyvíjať, o tom aké budú v budúcnosti opatrenia nerozhodujem a nie je to v mojej kompetencii. Ja len dúfam, že opatrenia sa už nesprísnia tak ako to bolo na začiatku pandémie. Myslím, že vždy budeme musieť byť opatrní a zodpovední, ale silné opatrenia ničia ekonomiku a aj našu imunitu, takže tá zlatá stredná cesta u mňa vyhráva a verím, že takto to aj v skutočnosti bude.

Kedy odporúčate cestovať do USA?

Veľmi rád by som povedal, že čím skôr. Avšak uvidíme čo blízka budúcnosť prinesie. V Amerike sa pandémia šíri veľmi rýchlo, niet sa čomu čudovať pri jej rozlohe a množstve obyvateľstva. Verím, že vďaka preočkovaniu populácie sa situácia zlepší a budúci rok bude patriť cestovaniu nielen do USA, ale aj do celého sveta. Tí, ktorí sú už zaočkovaní, dostanú očkovací preukaz, a teda ich povolenie na cestu bude tým pádom z tohto hľadiska schválené.

Ako bude podľa Vás vyzerať cestovanie do USA v budúcnosti?

Aj v prípade zlepšenia epidemiologickej situácie isté nariadenia, obmedzenia, či náznaky strachu ostatnú. Racionálne uvažovanie nám nedá len tak sa na niekoho tlačiť v dave. A tak bude vyzerať aj cestovanie v budúcnosti. Bude možno menej masívnejšie, ale o to viac budú cestovateľské služby kvalitnejšie a spokojnosť cestovateľov vyššia.  Za posledné roky sa z úžasného cestovania stalo masívne, priam išlo až o honbu vidieť toho čo najviac. Našťastie sa istá skupina ľudí začala venovať pomalému cestovaniu alebo zážitkovému cestovaniu. Myslím, že týmto smerom sa bude cestovanie uberať.

Aký je rozdiel medzi ESTA a vízami?

Rozdiel je jednoduchý, na rozdiel od amerických víz, esta usa je cestovná autorizácia. Je to povolenie a nie vízum. ESTA sa dá vybaviť online z pohodlia domova za pár minút, zatiaľ čo o víza musíte požiadať osobne na americkom veľvyslanectve a samozrejme je to aj drahšie. Tu chcem len pripomenúť, že ESTA sa častokrát nazýva aj ESTA viza, ale ide len o názov nemá to nič spoločné s vízami.

Ako dlho platí ESTA?

ESTA cestovné povolenie je platné dva roky alebo do doby expirácie Vášho cestovného pasu, podľa toho, ktorá skutočnosť nastane skôr. To znamená, že Vás pobyt je síce obmedzený na 90 dní, ale samotné cestovné povolenie je platné 2 roky.