Prach alebo dvaja Maďari sa zbláznili… To je názov komédie známeho maďarského spisovateľa Györgya Spiró. Túto skvelú komédiu z repertoáru Štúdia L+S uvedie 26. januára (a tiež 30. marca) banskobystrický Klub Hudby a Divadla. V hre účinkujú Szidi Tobias a Attila Mokos.

szidiV rozhovore s charizmatickou Szidi Tobias hovoríme aj o Jolanke a Marhuľovom ostrove.

Príbeh Prach alebo dvaja Maďari sa zbláznili sa odohráva v jednej kuchyni počas jedného popoludnia a nutká zamyslieť sa aj nad tým, čo dokáže človeka vytrhnúť z každodennosti. Čo vás dokáže vytrhnúť z každodennosti?

Každý deň sa stane niečo pekné… ak som schopná otvoriť oči. Vstávam s presvedčením, že to tak bude. V skutočnosti tomu tak aj je. Nemusím byť bujará, či smiať sa do popuku, aj keď by to bolo najlepšie, každý deň sa smiať. Sú krásne okamihy, ktoré si uvedomím až na druhý deň a potom mi je ľúto, že som si to v plnom vedomí neužila. Moja hlava je niekedy plná samých zbytočných myšlienok a potom sa tie podstatné nemôžu prejaviť v plnej miere.

Hra Prach mala premiéru pred viac ako tromi rokmi. Baví vás hrať túto hru a bavíte sa pri nej?

Samozrejme! Hra je od súčasného maďarského autora Györgya Spiró a je vynikajúco napísaná. Hráme ju s chuťou. Pre každého herca je nádherné hrať vystavaný charakter a objavovať počas predstavenia iný zmysel či inú polohu, jednoducho povedané, hrať sa.

Attila Mokos, s ktorým v hre účinkujete, je vaším partnerom aj vo filme Marhuľový ostrov. Čo by ste nám o ňom mohli povedať?

Je to roztržitý, pozorný, úprimný a milý človek. Ako herecký partner je taký istý. Mám ho rada a radi spolu hráme.

Pamätáte si na svoju prvú rolu na divadelných doskách?

szidi2V divadle Thália som začínala ako šepkárka a moja prvá rola bola stará žena s jedinou vetou: Kde je Jani? Nikto ma tam nespoznal, čo bolo pre mňa dobré. Len v Kráľovskom Chlmci vykríkol môj kamarát z hľadiska: To je Szidi! a všetci okolo neho v hľadisku sa začali smiať.

A prvá úloha vo filme?

Film Let asfaltového holuba. Bolo to počas štúdia na VŠMU. Réžiu mal Vlado Balco. Musela som sa vyzliecť do pol pása. Nedokázala som to natočiť, schovávala som sa od hanby pod paplón. Štáb bol na nervy, tak mi naliali za pohárik a nejako sme to potom natočili.

Do tretice… prvý koncert?

To bolo veľmi dávno. Nespomínam si, aj keď nikdy nezabudnem na trapas, keď som zabudla text, vypadla z tempa… Boli to neisté začiatky. Triasli sa mi kolená, hlas, mikrofón som zvierala, až ma boleli ruky. Trvalo mi dosť dlho, kým som nadobudla akú takú istotu a našla otrasené sebavedomie znovu sa postaviť a spievať.

Koncom minulého roka vám vyšiel album Jolanka. Venovali ste ho svojej mame. Ktorú skladbu z tohto albumu by ste venovali sebe?

Édesanyám. Je to pieseň, ktorú som venovala otcovi, mojim sestrám a sebe. Rovnako tak pieseň s názvom Tvrdohlavá, ktorú mi napísal môj muž Peter Lipovský.

Kde a v akých predstaveniach vás môžeme momentálne vidieť?

V mojom domovskom divadle Astorka v predstaveniach Gazdova krv, Platonov a v Slovenskom národnom divadle v predstavení Rechnitz.

Film Marhuľový ostrov sme už spomenuli. Podmanivý príbeh ženy skúšanej životom, plný vášne, odohrávajúci sa na samote ukrytej v marhuľových sadoch… Máte svoj „marhuľový ostrov“?

Môj muž a ja máme radi krásne osamelé miesta, kde nevkusná architektúra nestihla poznamenať krajinu. Aj keď bývame pekne, túžime si nájsť miesto pri vode, kde už stoja staré stromy, kde nie je cesta, kde je počuť ticho…

Szidi Tobias – slovenská herečka a speváčka maďarského pôvodu, je členkou súboru bratislavského Divadla Astorka Korzo ’90. Za postavy v divadelných inscenáciách Platonov a Gazdova krv bola nominovaná na cenu Dosky. Za vynikajúci herecký výkon v postave Ženy v inscenácii Gazdova krv bola získala cenu Dosky 2011. Účinkovala vo viacerých filmoch, naposledy v roku 2011 stvárnila hlavnú úlohu vo filme Marhuľový ostrov. Nahrala šesť albumov. Jej zatiaľ posledný album s názvom Jolanka vyšiel vlani v decembri a s pesničkami z tohto albumu sa v máji chystá na turné po Slovensku.

www.sziditobias.cz