Na nepokosenom trávniku posiatom kvetmi odštartovali dnes hráči FK Dukla Banská Bystrica letnú prípravu na budúcu sezónu. Tú strávia opäť v II. lige. Na konci článku nájdete aj fotogalériu z úvodného tréningu.

Futbal - FK Dukla Banska Bystrica - zaciatok letnej prirpavy 2016 - 27.06.2016 - Banska Bystrica
Ľubomír Faktor zostáva trénerom Dukly aj v budúcej sezóne

Čierne mračná nad futbalovou Duklou sa na chvíľku utiahli. Reči o zániku vystriedali starosti so zostavovaním mužstva na novú sezónu. O letnej príprave, nových hráčoch a fungovaní klubu sme sa porozprávali s hlavným trénerom A mužstva Ľubomírom Faktorom.

Od posledného ligového zápasu minulej sezóny prešli tri týždne a dnes už začína príprava do nového ročníka. S koľkými hráčmi počítate na jej začiatku?

Dnes sa tu zišlo 19 hráčov, z toho traja brankári a piati hráči, ktorí skončili v našom doraste. Niektorí poodchádzali na skúšky, ale nie je vylúčené, že sa k nám ešte vrátia.

Mužstvo po minulej sezóne opustili viacerí hráči. O ktorých futbalistov sa jedná?

Do prípravy zatiaľ nenastúpili hráči ako Pantidos či Memič. Tihomir Kostadinov išiel na skúšku do Zlatých Moraviec a Endy Opoku Bernadina do Podbrezovej.

V klube skončila aj dlhoročná brankárska opora a kapitán Peter Boroš. Kto by mal nahradiť jeho miesto?

V mužstve pokračuje Andrej Maťašovský, ktorý predtým pôsobil ako dvojka. Z dorastu prišiel Christián Faltáni a na zraz dorazil aj Ján Ďurčo. Jedného kvalitného brankára však ešte určite budeme potrebovať a preto sa posnažíme niekoho priniesť.

Ktorí hráči naopak zostávajú a uvidíme ich v drese Dukly aj na budúcu sezónu?

Futbal - FK Dukla Banska Bystrica - zaciatok letnej prirpavy 2016 - 27.06.2016 - Banska Bystrica
Prípravu odštartovali aj Gabriel Snitka s Ľubomírom Willwéberom

Pokračovať by mali Gabriel Snitka, Saša Savič či Belmin Vila. Začiatok však bude znovu ťažký. Mužstvo budeme opäť skladať od základov. Ten káder zo záveru sezóny sa nám rozpadol. S tým už ale máme skúsenosti a preto verím, že na nový ročník dáme dohromady kvalitný tím a budeme pokračovať v tom trende, ktorý sme nastolili na konci sezóny.

Káder budete počas nasledujúcich dní a týždňov dopĺňať. Koľkých hráčov máte v hľadáčiku a na ktorých postoch by ste chceli mužstvo posilniť?

Ťažko hovoriť o konkrétnych menách. Kvôli týmto problémom sme však dali zraz skôr. Oficiálne sme sa mali zísť až vo štvrtok 30. júna. Stretli sme sa už dnes, aby sme mohli zareagovať na zloženie kádra a vedeli, na akých postoch potrebujeme mužstvo posilniť. Po tomto týždni budeme múdrejší.

Bude  sa meniť aj zloženie realizačného tímu?

Realizačný tím zostáva v rovnakom zložení. Tento týždeň sa to všetko vykryštalizuje, momentálne zostáva nezmenený.

Príprava na novú sezónu bude trvať päť týždňov. V akých podmienkach bude prebiehať?

Tohtoročná príprava bude podobná ten vlaňajšej. Bude prebiehať výlučne v domácom prostredí.

Koľko prípravných duelov máte naplánovaných?

Už budúci týždeň sa zúčastníme na turnaji v Priechode, kde odohráme dva zápasy. Nasledovať budú ešte štyri priateľské stretnutia, kde si otestujeme nových hráčov a posnažíme sa zapracovať na hernej stránke.

Predchádzajúci ročník sa mužstvo formovalo ešte v prvých ligových dueloch, na čo ste doplatili šiestimi prehrami v rade. Čo zmeniť v tohtoročnej príprave, aby sa to už neopakovalo?

Tohto sa obávame aj tentokrát. Na konci sezóny už bolo družstvo zohraté a fungovalo ako dobre namazaný stroj. Toto presne nám na začiatku chýbalo. Môže sa to zopakovať aj tento rok, že mužstvo budeme skladať aj počas prvých ligových stretnutí. Ak by sme zostali v rovnakom zložení ako na konci sezóny, tak nemáme žiadne obavy. Momentálne ale ešte nevieme, kto ostane a naopak kto mužstvo posilní.

Futbal - FK Dukla Banska Bystrica - zaciatok letnej prirpavy 2016 - 27.06.2016 - Banska Bystrica

Dukla je momentálne v zlej finančnej situácii. V novej sezóne ju už nebude podporovať ani mesto a čaká sa na príchod nového sponzora. Ako vnímate vy súčasnú situáciu klubu?

V novinách či na internete sa toho veľa popísalo. Mzdy z minulej sezóny sa už vyplatili a ani počas sezóny to nebol závažný problém. Ohľadom financií máme prísľub aj do pána Kováčika, že po svojom príchode z ME 2016 vo Francúzsku to dá do poriadku. Verím, že majiteľ nájde s mestom spoločnú reč a Banská Bystrica bude klub naďalej podporovať.

Myslíte si, že tieto podmienky odrádzajú hráčov v prestupe pod Urpín?

Ako som spomínal, strašne veľa sa toho napísalo a nie všetko bolo pravdivé. Niektoré reči som nemohol už počúvať, boli to totálne výmysly. Verím, že Dukla je stále značka a hráčov nebudú takéto reči odrádzať.

Zoznam hráčov A družstva FK Dukla Banská Bystrica, ktorí dnes nastúpili do letnej prípravy na sezónu 2016/17:

Brankári: Maťašovský, Ďurčo, Faltáni
Hráči v poli: Snitka, Savič, Ungar, Baševič, Zázrivec, Urgela, Vila, Stankovič, Poliaček, Willwéber, Gaško, Cvik, Daniel, Valent, Kapusta
Hráč na skúške: Baletič

Program prípravných zápasov:

10.07.2016 – turnaj Priechod
13.07.2016  Dukla – Rimavská Sobota (čas aj miesto sa upresnia)
16.07.2016  Nitra – Dukla
20.07.2016  Dukla – Veľké Ludince (čas aj miesto sa upresnia)
23.07.2016  Poprad – Dukla
30.07.2016  MZ  I. kolo II. ligy západ

Zánik bol planý poplach, zlepšenie finančnej situácie stále v nedohľadne

Futbal - FK Dukla Banska Bystrica - zaciatok letnej prirpavy 2016 - 27.06.2016 - Banska Bystrica

Po konci  súťažného ročníka 2015/16 sa začali ozývať hlasy, že ligový futbal v Banskej Bystrici kvôli dlhom a neschopnosti splniť záväzky zo strany majiteľa klubu Jána Kováčika skončí. Tieto reči podčiarklo aj vyjadrenie mesta, ktoré 15. júla oficiálne odstúpilo od podpory klubu. Pred pár dňami navyše disciplinárna komisia Slovenského futbalového zväzu zastavila činnosť klubu za neuhradenie mesačnej zbernej faktúry. Najneskôr do 30. júla 2016 musí uhradiť stanovené poplatky. FK Dukla Banská Bystrica momentálne uhradila nevyplatené mzdy hráčom z minulej sezóny a odštartovala prípravu do nového ročníka. Čaká sa na príchod majiteľa Jána Kováčika, ktorý by mal priniesť viac informácií ohľadom financovania klubu v nasledujúcej sezóne.