Švédsky muzikant Jay-Jay Johanson si svojím melancholickým hlasom dokáže podmaniť poslucháčov. V piatok 29. novembra si podmaní publikum v banskobystrickej Záhrade.

Heard Somebody Whistle (King Cross, 2019)

Je dosť možné, že tohto charizmatického speváka a skladateľa nepoznáte. Nepremárnite preto jedinečnú príležitosť stretnúť a zoznámiť sa s ním a jeho hudbou na koncerte v piatok 29. novembra v banskobystrickej Záhrade. Jay-Jay Johanson tu vystúpi ako hosť festivalu Barbakan 2019.  Šanca je to skutočne jedinečná, lebo Banská Bystrica je jedinou zastávkou Jay-Jay Johansona v Strednej Európe počas jeho aktuálneho európskeho turné, na ktorom predstavuje aj piesne zo svojho najnovšieho albumu King Cross. A hoci v prvá skladba tohto albumu Not Time Just Yet hovorí, že „ešte nie je čas“, pravdou je, že teraz je ten správny čas spoznať Jay-Jay Johansona!

Not Time Just Yet (King Cross, 2019)

Povedali mu, že si to v našom meste určite užije…

Jay-Jay Johanson sa narodil vo švédskom meste Trollhättan, ktorého názov vznikol pravdepodobne podľa severských bájí o trolloch žijúcich v rieke Göta. No či je to naozaj tak, o tom Jay-Jay, ako  vraví v našom rozhovore, „nemá ani šajnu“.

K hudbe ste mali blízko už od detstva. Kto vás inšpiroval?

Ešte ako chlapec, v roku 1984, som videl koncert  Cheta Bakera, a to ma veľmi ovplyvnilo. Odvtedy chcem byť ako on.

Pamätáte si na svoju prvú vlastnú pieseň?

Už ako dieťa som zložil viacero skladieb, ale veľmi si ich nepamätám.  Vlastne aj poslednú pieseň z najnovšieho albumu som napísal ako štrnásťročný. Bol to narodeninový darček pre dievča, do ktorého som bol vtedy zamilovaný. Ale nepáčila sa jej.

Na aké hudobné nástroje hráte?

Viem hrať na veľa hudobných nástrojov, no necítim sa byť  multiinštrumentalistom. Skôr preferujem mať okolo seba kapelu. No na piane hrám denne a rád, najmä keď skladám.

Vydali ste dvanásť albumov, ten posledný, King Cross, vyšiel v apríli tohto roku. Ktorá skladba z albumu je vám najbližšia?

Kings Cross je vydarený album a je na ňom viacero úspešných skladieb, ako Old dog,  Not Time Yet alebo singel Heard Somebody Whistle. Mňa pri nahrávaní tohto albumu potešila najmä spolupráca s gitaristom Robinom Guthrie zo škótskej kapely Cocteau Twins.

Zložili ste hudbu k filmu Confusion of Genders (Zmätené vzťahy,2000), ktorý mal aj nominácie na Oscara. Kde sa film nakrúcal?

Je to film francúzskeho režiséra Ilana Durana Cohena. Robil som hudbu aj k ďalšiemu francúzskemu filmu La Troisieme Partie du Monde (Tretia časť sveta, 2008).

Narodili ste sa v Trollhättane. Má tento názov mesta niečo spoločné s trollmi?

Nemám šajnu.

Kde teraz žijete?     

Na predmestí Štokholmu. Už viac ako dvadsaťpäť rokov.

Koncertovali ste už niekedy na Slovensku?

Nie, bude to po prvý krát.

Takže aj Banskú Bystricu navštívite po prvý raz. Čo viete o našom meste?

Nedávno sme sa v Belgicku stretli s hudobníkmi z vášho mesta a povedali nám, že si to u vás určite užijeme. Tešíme sa!

Dilemma (Spellbound, 2011)

Do Banskej Bystrice príde Jay-Jay Johanson predstaviť svoj už spomínaný najnovší album Kings Cross, kde sa pohybuje od nu-jazzu cez downtempo až po folk-rock. A bude mať aj skvelý support, hudobníka Jerguša Oravca, ktorý hrá svoju verziu blues pre 21. storočie. Jerguš má za sebou účinkovanie na slávnom Szigete či supportovanie  na turné Richarda Müllera. Od roku 2015 sa venuje najmä kapele The Youniverse, ktorú založil so speváčkou Tammy Nižňanskou, a s ktorou sa predstavil začiatkom októbra na úvodnom koncerte tohtoročného Barbakanu v Záhrade. Koncert v kultúrnom centre Záhrada sa uskutoční v piatok 19. novembra  od 18:00 h. 

Súťaž

Vstupenky na koncert si môžete zakúpiť v predpredaji v sieti Ticketlive, no ak sa zapojíte do našej súťaže, jeden alebo jedna z vás má šancu dve vstupenky na tento jedinečný koncert vyhrať. Súťažíme do štvrtku 28. novembra na Facebooku BBonline.sk.

SÚŤAŽ❗️Banskobystrický festival Barbakan, jeden z najstarších festivalov na Slovensku, ktorý sa začal 12. októbra,…

Uverejnil používateľ BBonline.sk Utorok 26. novembra 2019