Bea je úspešná, krásna a silná žena. Jej život sa zdá byt ideálny. Ale zdanie, ako to už býva, klame. Stačí jeden okamih, ktorý ju zrazí na kolená. Napriek tomu dokáže zvládnuť to, čo sa jej zo začiatku zdalo byt nemožné. A rozhodne sa svoj život od základov zmeniť. Krok za krokom nachádza samú seba a spoznáva lásku, v akú už ani nedúfala. Začne napokon veriť aj na zázraky?

Zázrak je názov štvrtej knihy Bielej série, ktorej autorkou je Maya Sinay. Prvá kniha Bielej série Navždy vyšla začiatkom roka 2018. Príbeh basketbalistky  Funny si hneď získal srdcia čitateliek, ale aj čitateľov, s romantickou dušou. V tom istom roku vyšla ďalšia kniha série Jedného dňa a o rok na to aj tretia kniha Veriť. Po dlhšej prestávke Biela séria pokračuje Zázrakom.

Pseudonym Maya Sinay si autorka nevybrala preto, že by chcela zostať v anonymite. Sinay je meno jej babičky. Vždy sa jej veľmi páčilo. Keď bola malá, predstavovala si, že je umelkyňa a používa práve toto meno. Tiež hovorí, že pseudonym jej určitým spôsobom dáva voľnosť v písaní. Aj keď sa k nemu priznáva, predsa len má pocit, že pri písaní jej dáva krídla. 

Najväčším zázrakom v mojom živote sú moje deti

Mayou Sinay hovoríme o knihe, zázrakoch, o živote a jeho radostiach či strastiach, aj o silných ženách.

Zažili ste v živote „neskutočné“ chvíle, keď ste si pomysleli, že… toto je zázrak?

Zázrakom sú moje deti. Tým najväčším v mojom živote.

Knihu Zázrak, ako píšete v jej úvode, venujete malému zázraku, Linduške. Je Zázrak aj jej príbehom?

Linduška sa narodila ako malinké, šesťstogramové stvorenie, a dodnes sa pýtam, ako také malé stvorenie mohlo byť tak neskutočne silné. Bola na hranici prežitia a dnes je to krásne, silné dievčatko. Práve jej príbeh ma motivoval k napísaniu veľkej časti Zázraku.

Hlavná postava príbehu Bea je krásna a silná žena. Hoci život ju v jednom okamihu zrazí na kolená, pozbiera sa a začne úplne odznova… Je tam paralela s vaším životom?

Áno, v mnohom je to paralela s mojím životom. Každá časť Bielej série je inšpirovaná mojím životom, životom môjho okolia a doplnená mojou fantáziou. To je recept vzniku mojich kníh.

Viete si predstaviť, aké to je, myslieť si, že žijete svoj vysnívaný život a odrazu sa prebudiť do krutej reality?

Viem. Prežila som tri turbulentné tri roky. Ale nič neľutujem, pretože dnes som silnejšia ako kedykoľvek predtým.

Román Zázrak je aj príbehom dvoch priateliek, Bey a Alex. Máte priateľku, na ktorú sa môžete vždy a vo všetkom spoľahnúť?

Som obdarená priateľstvom. A nielen v jednom prípade. Mám niekoľko priateliek, ktoré mi dodávajú silu v živote a môžem sa na ne kedykoľvek obrátiť.

Ako si predstavujete silnú ženu, aké vlastnosti by mala mať?

Silná žena? Veď to je skoro každá jedna z nás, len si to častokrát neuvedomujeme. Už len vynosiť dieťa je neskutočne ťažké. Zvládať všetky roly, ktoré zvláda každá z nás. Pre mňa je synonymom silnej ženy moja mamina. Je mojím vzorom.

V príbehu tiež rezonuje túžba po dieťati. Aj vy ste mamou. Čo to pre vás znamená?

Byť mamou je pre mňa najviac v živote. Je to zmyslom môjho života. Som obdarená tou najväčšiu láskou, aká môže existovať. A preto sa považujem za najšťastnejšiu ženu, mamu.

Dej príbehu, samozrejme, nebudeme prezrádzať, no povedzme si, ako kniha Zázrak vznikala. Ubehli tri roky od vydania tretej knihy Bielej série. Čo spôsobilo túto vašu dlhšiu tvorivú prestávku?

Ako som už spomenula, posledné tri roky boli pre mňa ťažké. Nechýbalo veľa, aby som sa nezrútila. Prežiť v jednom momente vyhorenie, rozvod a následne zhoršenie psychického stavu, depresie… Bolo neskutočne náročné postaviť sa znovu na nohy. Ale dokázala som to a neľutujem nič. Ako som už spomínala urobilo to zo mňa silnú Maju. A tá sa mi veľmi páči.

Ste autorka aj vydavateľka. Pulty kníhkupectiev sú dnes plné rôznych kníh a každý deň vychádzajú nové. Prečo by čitatelia, čitateľky mali siahnuť práve po vašom Zázraku?

Moje knihy sú inšpirované skutočnosťou, s prímesou fantázie. Sú to jednohubky  pre dobrú náladu. Mnohým len tak zlepšujú náladu, iných inšpirujú alebo im pomáhajú prekonať určité obdobie v ich životoch. Keď ich začnete čítať, nemôžete prestať.

A ako to vyzerá s pokračovaním Bielej série? Čo a kedy bude nasledovať?

Všetky knihy série sú napísané. Dokonca ich už nie je len šesť, ale osem. Ak pôjde všetko ako má, za pol roka by mala vyjsť piata kniha, tiež vo veľkej miere inšpirovaná skutočným  životom. Takže po Zázraku nasleduje piata časť Nádej.

Ukážka z knihy

„To ty si ma nepochopila. Milujem ťa. Nepodviedol som ťa. A budem ťa milovať a budem otcom aj tvojho dieťaťa, ak mi dáš k tomu príležitosť.“

Úplne mi vyrazil dych. Že by fakt hovoril pravdu? Čo sa stalo s mojím vnútorným bezpečnostným radarom? Nič nesignalizoval! Stratila som všetku istotu. Stála som a len som na neho hľadela. Suverénna Bea sa vytratila a zmenila sa na nemého blázna, bez názoru či presvedčenia. Bez rozumu. Samuel to ihneď vycítil. Pristúpil ku mne a pohladil ma po líci. Nerobilo to so mnou také divy, ako Andreasov dotyk. Andreas. Kde je? Kde teraz zase je?

„Bea!“ Otočila som sa za ženským hlasom. Vošla Katka. Ale osoba, stuhnutá vo dverách ako socha, ma skoro zložila na kolená. Andreas? Zaťatá sánka, ruky zovreté do pästí. Čierne oči, tmavé ako noc bez hviezd, sa mi vnárali rovno do duše.

„Bea, prišli prví zákazníci,“ prehovorila Katka a potom Andreasovi položila materinsky ruku na rameno. Dobreže som z kancelárie nevyšprintovala. Ako som mala zvládnuť takúto situáciu? Nečakala som ani na Samuelovu reakciu, ani na Andreasovu. Keď som prechádzala popri ňom, na chvíľu som spomalila, chcela som predsa len niečo urobiť, príťažlivosť, ktorú som pocítila, bola priveľká. Ale neurobila som napokon nič. Je tu. Prišiel. Ale či aj zostane…?

Jedným som si bola istá. Samuelovi, ktorý tvrdil, že ma miluje, som neverila, pretože som ho už nemilovala. A Andreasovi som sa bála veriť, pretože jeho správanie bolo pre mňa nevyspytateľné. Prichádzal a odchádzal, a ja som zakaždým nevedela, či sa tešiť alebo plakať, či si želať, aby zostal, alebo nechať už všetko tak, nech sa rany zahoja.

Súťaž

Do súťaže o knihu Zázrak (Agromepa, 2022) sa môžete zapojiť do nedele 28. augusta (do polnoci) na  Facebooku BBonline.sk. Knihu s venovaním od autorky Maye Sinay pošleme dvom vyžrebovaným výhercom alebo výherkyniam.