Fanúšikovia rock and rollu by si rozhodne nemali nechať ujsť lahôdku v podobe audiovizuálnej výstavy, ktorú pripravila Štátna vedecká knižnica (ŠVK) v Banskej Bystrici.

The Rolling Stones
The Rolling Stones

V rámci výstavy História rock & rollu, ktorú v ŠVK sprístupnili v stredu 7. januára, si rokenroloví nadšenci môžu pozrieť zaujímavé filmové dokumenty.

Prostredníctvom desiatich filmových epizód nahliadnu do histórie rock & rollu od jeho nesmelých začiatkov v 50. rokoch až po 90. roky minulého storočia – explózia rock & rollu Muddyho Watersa, Chucka Berryho, Little Richarda, následná britská invázia Beatles, Rolling Stones, Who, Beach Boys aj zapojenie Boba Dylana, The Byrds, The Mamas And Papas. Nebudú chýbať gitaroví géniovia Jimi Page, James Burton, Pete Townshend a Jimi Hendrix. Obdobie 70. rokov prezentuje tvorba Led Zeppelin, Pink Floyd, Fleetwood Mac, Davida Bowieho a ďalších. A k tomu ešte stovky exkluzívnych rozhovorov, archívnych záberov a nezabudnuteľných koncertných vystúpení najväčších hviezd v dejinách rock & rollu.

Prvá filmová projekcia sa uskutoční v stredu 15. januára: Explózia rock & rollu/Noc rock & rollu. A ďalšie každú stredu, vždy od 15.30 do 17.30 hod. v Hudobnom átriu ŠVK:

22. január: Britská invázia, americký protiútok/Za zvukov soulu

29. január – Rozjazd/Moja generácia

5. február – Gitaroví mágovia/Krásne 70. roky

12. február – Punk/Výstup z ilegality

Súčasťou podujatia, ktoré potrvá do 14. februára, je prehliadka tematických hudobných publikácií a audiovizuálnych nahrávok. (V prípade záujmu škôl a skupín o premietanie v iných termínoch, kontaktujte: hudobneatrium@svkbb.eu, 048/4710744.)