Vedeli ste, že rodinné prídavky v Rakúsku (Familienbeihilfe) môžu rodičia získať až 5 rokov spätne? Pracovali ste v Rakúsku medzi rokmi 2019 až 2023 a nevyužili ste tento benefit pre rodiny? V spolupráci s odborným poradcom prebehne celý proces vybavenia ľahko a rýchlo.

Výška rodinných prídavkov v Rakúsku a vek detí

Aktuálne sa pohybuje suma rodinných prídavkov z Rakúska od 200,10 € do 259,40 € mesačne, v závislosti od veku dieťaťa. Presné sumy si môžete zistiť na rakúskom daňovom úrade Finazamt alebo vám poradí konzultant z poradenskej spoločnosti, ako je TJ-Legal.

Rodičia môžu poberať rakúske rodinné prídavky na dieťa až do 18. roka života. Ak študuje na vysokej škole, potom až do 24. roku života. Zároveň platí, že o Familienbeihilfe môžu požiadať vlastní alebo nevlastní rodičia dieťaťa.

Podklady a prílohy pre žiadosť o Familienbeihilfe

Základnou podmienkou pre rakúske prídavky na dieťa je zamestnanie jedného z rodičov v Rakúsku – ako zamestnanec alebo živnostník, ktorý si platí sociálne poistenie.

K žiadosti o rodinné prídavky sa musí priložiť pracovná zmluva, rodné listy detí (obidva druhy dokumentov vo forme kópií) a ďalšie dokumenty podľa aktuálnej situácie v rodine žiadateľa.

Tip odborníkov: Poberáte rodinné prídavky na Slovensku? Je to v poriadku – suma Familienbeihilfe bude znížená o sumu slovenských prídavkov.

Od konzultácie až po spracovanie vo Finanzamt

Rakúske rodinné prídavky má v kompetencii daňový úrad Finanzamt, kde je potrebné zaslať vyplnenú žiadosť a nevyhnutné prílohy. Pokiaľ neviete, čo všetko potrebujete doložiť k žiadosti, pokojne si dohodnite konzultáciu s odborníkom TJ-Legal.

Samotné vybavenie prídavkov trvá v priemere 6 mesiacov a nesprávne zaslanie žiadosti môže tento termín zbytočne predĺžiť. Je isté, že profesionálny konzultant nevie urýchliť samotný proces, no určite pomôže s tým, aby sa zbytočne nepredlžoval. Po podaní žiadosti môže preveriť aktuálnu situáciu riešenia.

Spolupráca s expertom podľa vašich možností

Ak sa hovorí – koľko ľudí, toľko chutí. V oblasti vybavovania rodinných prídavkov zo zahraničia môžeme zmeniť na – koľko rodín, toľko špecifických situácií.

Poradenská spoločnosť TJ-Legal vníma rozdielne predstavy i možnosti klientov, a preto poskytuje rôzny rozsah svojich služieb. Pre klientov, ktorí dávajú veľký dôraz na cenu, je to balík „Ozaj lacný“. Pre klientov, ktorí sa maximálne spoľahnú na rýchly výsledok, zase „Prémiový“ balík.

V každom prípade máte vy aj poradca TJ-Legal spoločný cieľ – úspešné vybavenie rodinných prídavkov z Rakúska (aj za predchádzajúce roky 2019, 2020, 2021, 2022 a 2023).