Tréner hokejovej reprezentácie Glen Hanlon zverejnil nomináciu na Nemecký pohár (12. – 14. novembra). Objavili sa v nej aj dve opory HC ‘05 Banská Bystrica, ale aj meno Richarda Zedníka, ktorý je momentálne bez klubu, no naposledy si obliekol dres Baranov.

Reprezentačná pozvánka pre Zedníka rozprúdila vlnu diskusie o nominácii. Banskobystrický rodák naposledy odohral súťažný zápas 17. septembra v zápase Banskej Bystrice proti Trenčínu. Odvtedy trénuje individuálne a čaká na ponuku od klubu zo zahraničia. Po nevydarenej lanskej sezóne v KHL, kedy obliekal dres Lokomotivu Jarosľavľ, záujem o jeho služby o niečo poklesol. Na druhej strane však treba poznamenať, že Zedník je veľmi skúsený a kvalitný hokejista. Na svojom konte má viac než 700 zápasov v zámorskej NHL, bronzovú medailu z Majstrovstiev sveta z roku 2003 a aj na tohtoročných olympijských hrách v kanadskom Vancouveri patril medzi najlepších hráčov.

Povolanie aktuálne najlepšieho extraligového strelca Romana Tománka už za prekvapenie nemožno považovať. Banskobystrický zakončovateľ predvádza od úvodu sezóny mimoriadne kvalitné výkony, o ktorých sa bol tréner Hanlon presvedčiť aj osobne na derby zápase proti Zvolenu. Napriek tomu, že sa pozvánka pre Tománka dala očakávať, je pre neho určite veľkým úspechom, keďže od trénera sa nominácie nedočkal najproduktívnejší hráč extraligy Gron, vo vynikajúcej forme hrajúci Nagy či ďalší hráč Baranov Hudec.

Premiéru v najcennejšom drese zažije v Nemecku jeden z pilierov obranných radov HC ‘05 Marek Biro. Jeho spoľahlivé a nekompromisné výkony v tejto sezóne neunikli ani koučom národného tímu. V produktivite síce nepatrí medzi lídrov, no jeho veľkou zbraňou je poctivá hra smerom dozadu a veľký dôraz v osobných súbojoch. V nich môže naplno využiť svoju robustnú postavu.

Slovensko cestuje do Nemecka s rozhodne nie najsilnejšou zostavou. To predstavuje ideálnu šancu na presadenie sa, aj pre ešte stále mladých hráčov – Tománka s Birom na medzinárodnom fóre. Držme im preto palce, aby sa im v reprezentácií darilo tak ako na extraligových klziskách a aby úspešne reprezentovali Slovensko, Banskú Bystricu a aj seba!

Nominácia SR na sústredenie v Landshute a Nemecký pohár v Mníchove (9. – 14. novembra 2010):

Brankári: Július Hudáček (HC Košice), Branislav Konrád (HC Slovan Bratislava).

Obrancovia: Marek Biro (HC 05 Banská Bystrica), Dominik Graňák (Dinamo Moskva), Richard Lintner (Dukla Trenčín), Branislav Mezei (HC Eaton Pardubice), Peter Mikuš (Neftekhimik Nižnekamsk), Michal Sersen (Avtomobilist Jekaterinburg), Tomáš Starosta (Salvat Julajev Ufa), René Vydarený (HC Mountfield Č. Budějovice).

Útočníci: Jozef Balej (HC Kometa Brno), Martin Bartek (HC Eaton Pardubice), Ivan Čiernik (Kolín Heie), Marcel Haščák (HC Košice), Marcel Hossa (Ak Bars Kazaň), Rudolf Huna (HC Vítkovice Steel), Michal Macho (BK Mladá Boleslav), Peter Ölvecký (Dukla Trenčín), Branko Radivojevič (Spartak Moskva), Radovan Somík (HC Eaton Pardubice), Rastislav Špirko (HC Eaton Pardubice), Roman Tománek (HC ‘05 Banská Bystrica), Marek Zagrapan (Severstaľ Čerepovec), Richard Zedník (bez klubu – naposledy HC ‘05 Banská Bystrica)