Novinár a fotograf Andrej Bán pozná Slovensko ako vlastnú dlaň. Tridsať rokov brázdi jeho prašné i asfaltové cesty a popri tom spoznáva ľudí a ich príbehy.

V jeho textoch výrazne cítiť pozorné oko fotografa, v jeho fotografiách zase presný postreh výborného rozprávača. Nedávno mu vyšla nová kniha, ktorú príde osobne predstaviť do Banskej Bystrice už vo štvrtok 4. októbra 2018.

V novej knihe Slon na Zemplíne, ktorú uviedlo vydavateľstvo Absynt s ním môžete vyraziť na cestu z východu na západ Slovenska, od Čiernej nad Tisou po Bratislavu, a rovnako aj na kľukatú púť v čase, od Jánošíka, cez Tisa, až po ´Ndranghetu a „našich ľudí“. Reportáže Andreja Bána z knihy Slon na Zemplíne sú pestrou freskou príbehov z krajiny, ktorú poznáme zo všetkých najmenej.

Intímne svedectvo o krajine i ľuďoch žijúcich svoje životy v dedinách a mestečkách ďaleko za horizontom všeobecnej pozornosti. Vedľa muža, ktorý sa rozhodol žiť v súlade s prírodou neďaleko Sečoviec stojí príbeh oklamaných farmárov a agromafie z východného Slovenska, rozprávanie o Rómovi, ktorého umučili policajti sa dotýka rýdzo slovenskej tragédie arizácií židovského majetku.

Andrej Bán príde svoju novú knihu predstaviť aj do Banskej Bystrice. Vo štvrtok 4. októbra 2018 o 18:00 ju uvedie v kultúrnom centre Záhrada. Diskusiu moderuje Zuzana Szabóová.