Viac kompetencií pre samosprávy v regulácii hazardu, v regulácii vizuálneho smogu a vyššie zdaňovanie vlastníkov neudržiavaných budov a pozemkov. Aj to je agenda, s ktorou vstupuje do celonárodnej politiky aktivista a bloger Matej Bučko na kandidátke PS/SPOLU. 

Na kandidátke Koalície Progresívne Slovensko a SPOLU je silné zastúpenie Banskobystričanov. Jedným z nich je aj bývalý regionálny novinár a poslanec mestského zastupiteľstva Matej Bučko, ktorý momentálne pôsobí ako asistent poslanca NRSR Miroslava Beblavého.

Dianie v regionálnej politike stále pozorne sleduje a na blogu sa zapojil do diskusie o verejnej doprave v kraji a v meste. „Vnímam problémy samospráv, a to nielen tej banskobystrickej. So súťažením dopravcov v MHD zápasia aj iné mestá,“ hovorí Matej Bučko.

Podľa neho sa problémy, na ktoré narážajú samosprávy opakujú. „V Banskej Bystrici sme mali problémy s herňami. Občania sa prirodzene obracali na mestský úrad, ktorý však mohol bojovať iba s následkami, nie s príčinou. Je potrebné posilniť kompetencie samosprávy v tejto oblasti. Nech sa samosprávy samy rozhodnú, v akej miere a v akej forme hazard na svojom území povolia,“ dodáva kandidát č.115 Koalície PS/SPOLU.

„Rovnako je to aj s billboardami. Bez zmien zákonov sa s vizuálnym smogom nepohneme,“ hovorí Matej Bučko.

Banskobystričanov najviac trápi jama pri Mestskom úrade. V Koalícii PS/SPOLU navrhujú viac kompetencií pre mestá a obce v podobe vyššieho zdaňovania schátraných budov. To by malo motivovať majiteľov buď budovu predať alebo zrevitalizovať.

Miestny aktivista a bloger už v minulosti upozorňoval, že súčasné nastavenie financovania samospráv znemožňuje akýkoľvek rozvoj mesta. Mesto je odkázané na eurofondy a dotácie vlády, ktoré sa prideľujú podľa ľubovôle premiéra. „Takýto stav je neprijateľný. Financovanie miest a obcí treba od základu prekopať a posilniť ich finančnú nezávislosť,“ dodáva Matej Bučko.

Ťažké srdce má na končiacu vládnu koalíciu. „Vláda SMERu pridala samosprávam kopu finančne náročných povinností a nijako nezabezpečila ich pokrytie. Primátori, starostovia a komunálni poslanci za SMER proti tomuto nič nespravili.“

„Regionálna politika je už niekoľko rokov moja srdcovka. Myslím si, že práve mestá a obce najviac ovplyvňujú kvalitu života náš všetkých. Je preto našou povinnosťou dať im také právomoci a také financie, aby sa všetci ľudia cítili v miestach, kde žijú, dobre.  Ak dostanem dôveru od voličov, budem bojovať za silné samosprávy a záujmy občanov v nich,“ hovorí Bučko na záver.

Matej Bučko kandiduje ako č. 115 za Koalíciu Progresívne Slovensko a SPOLU vo voľbách do Národnej rady, ktoré sa uskutočnia v sobotu 29. februára. Na hlasovacom lístku si môže volič vybrať štyroch kandidátov, ktorým udelí preferenčné krúžky.


Objednávateľ: SPOLU – občianska demokracia, Tallerova 5/10, 811 02  Bratislava. IČO: 51313901
Dodávateľ: REGIONAL MEDIA, s.r.o., Horná 16, 974 01  Banská Bystrica. IČO: 46091416