Občianske združenie Periférne centrá sa snaží kombinovať umenie a výzvy súčasnosti – jednou z posledných aktivít je inštalácia na kopci Ľahký kameň nad stredoslovenskou obcou Dúbravica. Objekt pripomína UFO, je to umelecké dielo výtvarníka Ota Hudeca, metaforická vesmírna loď a včelín v jednom.

V tejto lokalite to nie je nič nezvyčajné. Občianske združenie Periférne centrá využíva dedinu Dúbravica a jej okolitú krajinu ako experimentálny prezentačný priestor pre súčasné umenie. Umelci tu intervenujú do krajiny a verejného priestoru a ich diela sa stávajú súčasťou tzv. krajinnej galérie – kolekcie diel v exteriéri, ktoré sú výraznými krajinotvornými prvkami.

Vizuálny objekt DBSP 01 (Dúbravica Beekeper´s Space Program) začal vznikať v ateliéroch Periférnych centier už v roku 2014. „Pôvodná myšlienka bola, že objekt bude umiestnený v krajine – súvisí to aj s príbehom včelára a dotvára to trochu mystickú atmosféru okolo fiktívneho príbehu,“ vysvetľuje Oto Hudec.

Objekt je len časťou, aj keď momentálne najviac viditeľnou, metaforického príbehu včelára zachraňujúceho včelstvá zo skazenej Zeme útekom na utopickú planétu Zrkadlovú Zem (Mirror Land). Autorov príbeh varuje pred ekologickou katastrofou a stratou prírodnej rovnováhy, zároveň je poctou včelárskemu remeslu a spolužitiu medzi človekom a včelami. Včely ako jeden z kľúčových prvkov nášho ekosystému, sú dnes aj jedným z najzraniteľnejších. Zmeny v poľnohospodárstve, globálne otepľovanie a šírenie chorôb ohrozujú ich existenciu.

Dobre viditeľné miesto s výhľadmi na okolité pohoria Poľany, Nízkych Tatier či Fatry, je príťažlivým a osvedčeným bodom pre umelecké zásahy už od roku 2012. Do povedomia verejnosti sa táto lokalita dostala vďaka populárnemu a vyhľadávanému vizuálnemu objektu Skratka od sochára Mateja Rosmányho, známemu ako „rebrík do neba“. Po jeho nútenej deinštalácii v roku 2021, kvôli opotrebovaniu materiálu, tu vznikol priestor pre umiestnenie nového objektu.

„Rebrík do neba sme nasmerovali do depozitu a poskytli sme toto voľné miesto objektu Dúbravického včelárskeho vesmírneho programu. S vedúcim programu, výtvarníkom Otom Hudecom, sme počas jeho opakovaných pracovných pobytov v dúbravickom periférnom kultúrnom centre Škôlka modul redizajnovali a vylepšili tak, aby mohol v dobrej kondícii pristáť na mieste po Skratke. Náš zámer je postupne dobudovať a nasadiť na palubu včelie rodiny,“ vysvetľuje Andrej Poliak, vizuálny umelec z platformy Periférne centrá.

Multimediálny umelec Oto Hudec aktuálne pripravuje inštaláciu do česko – slovenského pavilónu na Benátskom Bienále, významnej prehliadke aktuálnych trendov v umení, ktorá bude otvorená na jar tohto roku. Umeleckú rezidenciu Ota Hudeca z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, hlavný partner projektu Laboratórium súčasnej kultúry na vidieku 2023.