Začiatkom apríla Banskú Bystricu navštívi rakúsky autor Martin Pollack, ktorého meno už niekoľko rokov intenzívne rezonuje medzi čitateľmi reportážnej literatúry. Diskusia s ním sa uskutoční 4. apríla v Múzeu SNP, kam sa Pollack vráti niekoľko rokov po tom, čo v jeho archívoch pátral po minulosti svojho otca.

Martin Pollack (*1944) je rakúsky reportér, spisovateľ a prekladateľ. Je autorom historicko-reportážnych kníh, ktoré sa venujú najmä regiónu strednej a východnej Európy. Vďaka vydavateľstvu Absynt sa slovenskému publiku predstavil s knihou Americký cisár, ktorá spracúva tému masového vysťahovalectva z tých najzaostalejších oblastí bývalej monarchie na prelome 19. a 20. storočia.

Minulý rok vydal Absynt jeho ďalšie zásadné dielo Smrť v bunkri, v ktorom spracoval život svojho biologického otca, príslušníka jednotiek SS Gerharda Basta, ktorý v roku 1944 operoval aj na území Slovenska. Martin Pollack sa tak svojským spôsobom vyrovnáva so svojimi vlastnými ťaživými dejinami – s nacistickou minulosťou svojich rodinných príslušníkov. „Zdedil som po ňom niečo? Nesiem v sebe kus z neho?“ pýta sa pri pohľade na fotografiu svojho otca v uniforme SS. Martin Pollack pri pátraní po minulosti svojho otca navštívil aj Banskú Bystricu a archív Múzea SNP, kde čelil pohľadu na možné obete svojho otca. Práve do Múzea SNP sa teraz vracia, aby banskobystrickému publiku predstavil slovenský preklad jeho slávnej reportáže.

Ak si chcete vypočuť jeho príbeh z prvej ruky, nezmeškajte 4. apríla o 18.00 h diskusiu v kinosále Múzea SNP na Kapitulskej ulici. Moderovať ju bude spisovateľ Michal Hvorecký, ktorý je zároveň prekladateľom Pollackových kníh do slovenčiny. Podujatie je súčasťou putovného festivalu vydavateľstva Absynt Reportéri v prvej línii a cyklu Literárne disko, ktorý prináša Literárna bašta.