Pred pár týždňami nedostatkový tovar sa postupne objavuje na pultoch. Rúška si už kúpime aj v automate, prvý rúškomat stojí v obchodnom dome v Radvani je už v prevádzke

Traja kamaráti, jedna myšlienka. Traja Banskobystričania sa rozhodli reagovať na situáciu v súvislosti s ochranou pred šírením ochorenia COVID-19. A keďže v Banskej Bystrici chýbal automat na ochranné rúška, ktoré sa stali našou dennou súčasťou, prišli s iniciatívou zriadiť prvý rúškomat v meste. Dnes už stojí v plnej prevádzke v Tescu.

„My sme oslovili Tesco a potešilo nás, že prihliadali na to, že rúška predávame za symbolickú cenu, preto poskytli projektu priestor. Zároveň sme oslovili firmu Davital, ktorá nám poskytla starší stroj, ktorý sfunkčnili. Každý sa nám snažil pomôcť, čo bolo veľmi  milé,“ hovorí jeden z trojice kamarátov, Matúš Drdoš.

Rúška budú v baleniach

Ide o jednorazové rúška s kovovým prúžkom na upevnenie v okolí nosa. „My sme robili taký malý test, že sme rúško napustili vodou a naozaj voda ostala v rúšku, takže neprepustilo vodu,“ hovorí Matúš Drdoš a dodáva, že sa so svojimi kamarátmi rozhodli pre kvalitnejšie prevedenie.

Rúška si budú môcť okoloidúci zakúpiť bez kontaktu s predavačkou, ide naozaj o klasický automat, ktorý prijíma len mince v hodnote 0,50€, 1€ alebo 2€. Je to kvôli minimalizovaniu nákladov na prevádzku automatu, aby mohli rúška ostať v nízkej cene. Jedno balenie s desiatimi kusmi rúšok bude stáť 10€.

Prevádzkovatelia budú sledovať výdaj automatu a v prípade zneužívania predaj rúšok obmedzia.