V tomto roku sa Balet Štátnej opery po 63 rokoch existencie banskobystrickej opernej scény stal samostatným umeleckým telesom. Znamená to, že Štátna opera je organizačne dvojzložkovým divadlom, ktoré sa skladá z Opery a Baletu.

Pri tejto príležitosti pripravil baletný súbor samostatný koncert pod názvom Tanečné defilé. Jeho premiéru uvedú v Štátnej opere v stredu, 6. apríla o 18.30 h.

Jedinečnosť tohto predstavenia spočíva v tom, že je to nielen prvý koncert v histórii osamostatnenia tanečnej zložky, ale aj prvý koncert, v ktorom hlavnú dramaturgickú líniu predstavenia nesú tanečníci. Už nie sú len doplnkom programu, naopak, stanú sa hlavnými protagonistami.

V koncerte ponúkne Balet Štátnej opery výber z najlepších tanečných prestavení, ktoré mal alebo doteraz  má v repertoári. Diváci budú môcť vidieť ukážky z inscenácií Gypsy roots, Romeo a Júlia, Carmen či Edith Piaf. Súčasťou koncertu bude i scéna Umierajúcej labute, ktorá je už len krôčikom k Labutiemu jazeru. To zatiaľ v repertoári nie je, no umelecká riaditeľka Baletu Dana Dinková má v pláne, že aj tento skvost sa raz stane súčasťou dramaturgie. Baletný koncert obohatia svojimi vystúpeniami operní sólisti Štátnej opery a iní zaujímaví spevácki hostia.