V dôsledku nepriaznivých poveternostných podmienok s 30 cm nového snehu a mrázom aj počas dňa na Kráľovej studni sa otvorenie prvej cyklonabíjačky v sobotu 30.apríla neuskutoční.

hm_ktm_action_rideskCestovný ruch sa v roku 2015 niesol v znamení rastu a nových projektov. Jedným z nich je aj jedinečný projekt E-BIKE región Stredné Slovensko, ktorý pred nastávajúcou letnou sezónou poteší všetkých milovníkov cyklistiky. Spoločnosť RIDE.sk a Horský hotel Kráľova studňa v spolupráci s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Stredné Slovensko otvoria v sobotu 30. apríla prvú nabíjaciu a servisnú stanicu na elektrobicykle na Slovensku. Projektom sa spúšťa pripravovaný E-BIKE región Stredné Slovensko, ktorý by mal zvýšiť záujem o cestovný ruch v okolí Banskej Bystrice. V prvej fáze by sa do projektu mali zapojiť vybrané ubytovacie zariadenia. Časom by mali pribudnúť nové trasy a prepojenia dôležitých miest, obcí, hotelov a pamiatok. K cyklonabíjačkám a servisnému náradiu pribudnú informačné body s cyklomapami a užitočnými informáciami. Samozrejmosťou bude možnosť využiť služby požičovne bicyklov a e-bikov.

„Oblasť stredného Slovenska svojimi atraktívnymi cyklotrasami a optimálnymi podmienkami je čoraz väčším lákadlom pre domácich i zahraničných cykloturistov. Som veľmi rád, že týmto projektom sa ešte viac zvýši príťažlivosť nášho regiónu a jeho potenciálu z hľadiska vyhľadávaného produktu cestovného ruchu,“ povedal riaditeľ OOCR Jiří Pěč. Zaujímavosťou spomínaného projektu je skutočnosť, že Krížna (1 574 m.n.m.) ako súčasť Vrchárskej magistrály je bodom K2 – t. j. druhý najvyšší bod, kam sa dá (legálne) dostať na bicykli. Oblastná organizácia cestovného ruchu pripravuje tiež osadenie kruhového výhľadu na jej vrchole. Zároveň všetkých pozýva na samotné otvorenie prvej cyklonabíjačky, ktoré sa uskutoční v sobotu 30. apríla o 11-tej hodine na Kráľovej studni. Cyklisti sa stretnúť o 8.30 hod, v Harmanci na parkovisku Mestských lesov, pri vstupe do Bystrickej doliny a na Kráľovu studňu vystúpajú po trase cez Panskú kolibu, Črchlu a Túfnu.

BB_namestie_VeverkaOblastná organizácia cestovného ruchu pred letnou sezónou predstavila niekoľko ďalších noviniek, ako aj existujúcich projektov, ktoré v sezóne 2016 budú úspešne nadväzovať na predošlé ročníky. Už tradične sa záujemcovia môžu tešiť na 5. ročník populárneho cyklobusu. Začiatok novej sezóny je stanovený na nedeľu 15. mája s odchodom zo Strieborného námestia v Banskej Bystrici s trasou na Malý Šturec, Donovaly a Šachtičky. Každý cestujúci dostane k zakúpenému lístku zdarma cyklomapu a pripravené sú aj malé darčeky. Po veľmi úspešnom pilotnom ročníku (vyše 2 000 cestujúcich) pokračuje aj Turistický autobus – turbus. Ide o o dva autobusy dopravnej spoločnosti Michal Stebila – S. A. Š. Autoškola. S prepravou turistov sa začne v sobotu 30. apríla o 8.30 hod. z autobusovej stanice na Uhlisku – Golianova ulica. Pravidelná linka na Kráľovu Studňu bude premávať vždy v sobotu, v nedeľu a dňoch pracovného voľna.

Pre veľký záujem bude v letných mesiacoch počas sobôt posilnená priama linka na Panskú kolibu cez Bystrickú dolinu (odchod ráno 6.30 hod.). Pripravený je tiež nový produkt „Za jeden deň prechod Veľkou Fatrou“, v rámci ktorého bude zabezpečený odvoz turistov na objednávku na Smrekovicu pri Ružomberku. Za týmto účelom zakúpil dopravca ďalší 23 miestny autobus, ktorého odchod bude 8.30 hod. z Uhliska – „Kazačok“. Veľkou devízou Turbusu je jeho ekologický rozmer, a teda jeho využitie návštevníkmi Národného parku namiesto individuálnej dopravy vo vlastných autách. Pre návštevníkom by atraktívnym produktom mal byť tzv. „Astrobus“, ktorý bude v dňoch najvhodnejších na pozorovanie nočnej oblohy voziť návštevníkov z Banskej Bystrice až do Parku tmavej oblohy, kde budú prichystané teleskopy a odborný výklad.